"Küçülme operasyonu"

9 bankanın yeni gözdesi küçük şube sayısı 360'a ulaştı.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Küçülme operasyonu
ğımız bir alan var. O da küçük şube modeli. Küçük metrekarelerde, daha az operasyonel giderin olduğu, daha az kira ödediğimiz, daha az elemanlı bir sisteme geçmemiz lazım.” Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, fiziksel kanallarda maliyetlerin ancak küçük şubelerle aşağı çekilebileceğini düşünüyor.

Garanti Bankası’ndan örnek veren Özen, “Normal bir günde şubede çalışan arkadaşlar, 100150 fiş keser, işlem yapar. Şubeye gelen müşterilerse para çekmek, yatırmak ve kredi kartı borcu ödemek gibi işlemler yapar. Halbuki biz ATM’lere yatırım yaptık. Ancak bu durumu henüz önleyemedik” diye konuşuyor.

Aslında sektörde kârların daralması ve bireyselliğe önem veren, teknolojiye yatkın yeni genç müşteri kesimi de bu değişimi zorunlu kılıyor. “Şahsen şubelerin öneminin azalacağını düşünmüyorum” diyen ING Bank Genel Müdürü Pınar Abay, Özen ile aynı fikirde: “Şu kesin, şubeler bugünkü şekilleriyle kalmayacak. Şubelerin iş yapış şekilleri ve operasyonel modelleri değişecek. Artık insanlar, 10 yıl sonra basit işlemler için banka şubesine gitmeyecek. Daha sofistike işler için gelecek.”

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
İşte tüm bu nedenlerle bankacılıkta şube yapılanması, son 5 yılda gözle görülür şekilde değişiyor. Verimlilik arayışıyla hem dünyada hem Türkiye’de giderek daha küçük metrekarelerde, az personelle hizmet veren şube modeli ön plana çıkıyor. Maliyetlerin minimumda tutulabildiği, teknolojisi yüksek, satış odaklı yeni nesil küçük şubelere geçiliyor.

HER BANKANIN FARKLI
Tabii burada özellikle belirtmek lazım: Her bankanın “küçük” şube formatı farklı. Şube ölçeğini küçültmek, gişe sayısı ve dolayısıyla çalışan sayısının düşürülmesi olarak anlaşılıyor. Örneğin Garanti Bankası için esnek rol ve görevlere sahip 45 çalışana sahip küçük lokasyonlarda hizmet veren şube, küçük konseptine giriyor.

ING Bank, bu anlamda “mini şube” konseptini ortaya koyuyor. Bankanın genel müdür yardımcısı Barbaros Uygun, “mini şube”lerde metrekaresi daha küçük lokasyonlarda ve 1 gişeyle faaliyet gösterdiklerini açıklıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz