"YENİ OYUNCULAR PAZARI BÜYÜTECEK"

Dünyada temassız kartlar her yıl yüzde 35’e yakın büyüme gösteriyor. Öyle ki Visa Europe CEO’su NICOLAS HUSS, önümüzdeki 5 yılda Avrupa’da kredi kartlarının yüzde 50’sinden fazlasının farklı yeni teknolojilerle çalışan temassız kartlardan oluşacağını öngörüyor. Huss, sektöre yeni giren oyuncuları da tehdit olarak algılamıyor, “Sektöre gelen yeni oyunculardan çekincemiz yok. Ben tüm oyuncuların müşterileri ödeme sistemlerine çekerek nakit tarafından pay alacaklarını düşünüyorum” diyor.

24 NİSAN, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
YENİ OYUNCULAR PAZARI BÜYÜTECEK

Teknoloji, yenilikçi düşünce yapısı ve rekabet gibi unsurların tüm dünyada her sektörde iş modellerini değiştirdiği apaçık. Günümüz müşteri ihtiyaçlarına ayak uydurmaya çalışan bankacılık sistemi ve giderek artan e-ticaret hacmi ise ödeme sistemlerini giderek daha öne çıkarıyor, farklılaştırıyor. Bu süreçte ödeme sistemlerinde güvenlik, kolaylık ve cihazlar arası geçerlilik sağlayacak yeni çözümler şart oluyor. İşte Visa da bu alanda çalışan en önemli şirketlerden. Visa Europe CEO’su Nicolas Huss, ödeme sistemlerinde geleceğin ister giyilebilir teknolojiler ister bulut tabanlı NFC çözümleri ya da mobil yaklaşımlar olsun temassız kartlarda olduğunu vurguluyor. “Temassız kartlar yıllık yüzde 30-35 oranında büyüyor” diyen Huss, kredi kartlarının geleceğini şöyle görüyor: “Avrupa’da kartların yüzde 20’si temassız kartlardan oluşuyor. Beklentimiz, önümüzdeki 5 yıl içinde bu oranın yüzde 50’yi geçmesi. Ama tabii temassız kartları, sadece kart olarak sınırlamamak lazım; NFC teknolojileri, giyilebilen ve mobil olanları da temassız kart kavramına dahil ediyorum. Temassız kartlarda yapılan harcama tutarları da yakın gelecekte büyüyecek.” Avrupa’da Visa kartlarıyla yapılan işlemler 2 trilyon Euro’yu aşıyor, alışveriş harcamaları da 2014’te geçen yıla göre yüzde 9,4 artarak 1,5 trilyon Euro’yu buluyor. Huss’a göre tüketim harcamalarında bugün yüzde 60’larda olan nakdin payı yakın gelecekte dijital ödemelerin gelişmesiyle ciddi oranda gerileyecek. Huss, dünyada her gün yenisi yaratılan ödeme sistemlerini de Visa’ya karşı bir tehdit olarak görmüyor. Huss’a göre Apple Pay örneğindeki gibi Visa yeni oyuncuların işlerini kolaylaştıracak roller oynayacak. Her geçen gün yenilenen ve rekabeti artan ödeme sistemlerinin Türkiye ve dünyadaki son tablosunu ve gelecek trendlerini Visa Europe CEO’su Nicolas Huss ile konuştuk:
* Ödeme sistemlerinin geleceği nasıl olacak? Bu alanda gelecek trendlerini alabilir miyiz? 
* Teknoloji bugün sektöre tabii ki fırsatlar getiriyor. Ama aynı zamanda güvenlik sorunları da artıyor. Yeni teknolojiyle kart sistemlerinde en önemli gelişme mobil teknolojilerle oluyor. Mobil teknolojilerin ödeme sistemlerine odaklanması müşteriler adına pek çok yenilik sunuyor. Visa olarak biz en iyi teknolojinin hangisi olduğu noktasına biraz kuşkuyla yaklaşıyoruz. Bugün biz bulut tabanlı NFC çözümlerine, mobil ödemelerde açık sistemlere, SIM bazlı çözümlere açığız. Bizim için bu ödeme teknolojilerinin müşterilere saygılı olup olmadığı önemli. Biz ödeme sisteminin müşteriler açısından sadece uygun ve kolay kullanılır değil aynı zamanda güvenli ve bilgi koruması sağlayan bir yapıda olmasına bakıyoruz. Bizim asıl sorumluluğumuz, yeni teknolojilerin bu gereklilikleri karşılayıp karşılamadığını sürekli gözlemlemek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz