Büyük fırsat dönemindeyiz

2014 yıl sonu için sorunlu kredi oranının yüzde 6-6,5 düzeyine çıkmasını beklediğinin de altını çizen Deniz Faktoring Genel Müdürü Mustafa Şahan, sektör ve şirketi için 2014 yılını değerlendirdi...

18 MAYIS, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Büyük fırsat dönemindeyiz

2014 yıl sonu için sorunlu kredi oranının yüzde 6-6,5 düzeyine çıkmasını beklediğinin de altını çiziyor. Deniz Faktoring Genel Müdürü Mustafa Şahan, sektör ve şirketi için 2014 yılını değerlendirdi:

Bu yıl faktoring sektörü için nasıl başladı?
2013 faktoring sektörü için hedeflenen rakamların yakalandığı, iyi bir yıl olarak hatırlanacak. Eylül 2013 itibarıyla sektörün toplam aktif büyüklüğü geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22 büyüyerek 20 milyar TL’ye, işlem hacmi ise 68 milyar TL ciroya ulaştı. 2013 yıl sonunu da 95-100 milyar TL işlem hacmiyle kapatırız diye düşünüyorum.

2014 yılı için de sektör genelinde yüzde 15-20’lik bir büyümeyle yıl sonunda 115 milyar TL hacim bekliyoruz. Deniz Faktoring olarak biz bu yıl yüzde 40 büyüme bütçeledik. Ocak ayı rakamlarımız da gayet iyi geldi.

2013 Ocak ayında ciromuz 298 milyon TL idi. Bu yıl ocak ayında ise 441 milyon TL ciro yaptık. Yani biz yılın ilk ayında yüzde 48’lik büyüme gerçekleştirdik. Sektör için de yılın iyi başladığını düşünüyorum.

Ekonomik konjonktür nedeniyle bu yıl bankaların, özellikle KOBİ tarafında fon yaratmada tedbirli olması bekleniyor. Bu tablo, faktoring sektörünü olumlu etkiler mi?
Evet, sektör bu yıla dünyada ve Türkiye’deki ekonomik ve siyasi konjonktürün değişmesine paralel başladı. Böyle dönemler aslında faktoring sektörü için önemli fırsat yaratır. Bankacılık sektörü bu tip kriz ortamlarında daha hızlı refleks verir, krizlerde ayağını frene daha sert atar.

KOBİ’lerin kredilerinin kesilmesi söz konusu olur. Aslında bu dönemlerde iki yönden fırsat oluşur. İlki, bankacılık kredi kaynaklarına ulaşamayan bir kesim şirket, doğal olarak faktoring sektörüne yönelir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.