Oyunun yeni adı fark-toring!

Faktoring sektörü, uzun zamandır beklediği kanuna kavuştu.

1.06.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Oyunun yeni adı fark-toring!


OYA YÜKSEL / FİBA FAKTORİNG GENEL MÜDÜRÜ
"YABANCI SERMAYE GİRİŞİ GÖRECEĞİZ"
FIBA’NIN HEDEFİ

Fiba Faktoring olarak yurtdışı faktoringdeki gelişimimizi korumak istiyoruz. Özellikle de ihracat faktoringinde 2 milyon dolar ciro gerçekleştireceğiz. Anadolu’da yeni şubeler açmayı planlıyoruz. Fark yarattığımız özellikli ve butik proje işlerimiz devam edecek. KOBİ segmentinde büyüme de ana hedeflerimizden. Müşteri adetimizin yüzde 75’i, ciromuzun yüzde 25’i buradan geliyor. Ciromuzdaki KOBİ payını yüzde 50’ye çıkarmayı hedefliyoruz.
SEKTÖR NASIL BÜYÜYECEK?
KOBİ segmentinde büyümek bizim olduğu kadar sektörün de öncelikli konularından. Şimdiye kadar özellikle yerli işlemlerde neredeyse tamamen nakit fonlamaya yönelik işlemler yapan sektörde, zamanla “alacağın garantisi” şeklinde yapılanan gayri nakit ürünleri daha sık göreceğiz. Faktoring Derneği’nin çalışmaları, faktoring yasasının çıkması, bununla birlikte yapılan ve yapılmakta olan düzenlemelerle faktoring çözümlerinden faydalanmak isteyen firmaların sayısı gün geçtikçe artıyor. Gelecek 5 yılda sektör cirosunun 100 milyar dolarlara erişmesi bekleniyor. Bir süredir yabancı yatırımcının da bir hayli dikkatini çekmeye başlayan sektörde bu tarz sermaye girişlerine daha çok tanıklık edebileceğiz.

ÇAĞATAY BAYDAR / TEB FAKTORİNG GENEL MÜDÜRÜ
FARKI YENİ ÜRÜNLER YARATACAK
YENİ ORTAK

Son yıllarda Türkiye’de risk alma iştahı artan sigorta şirketlerinin yakın zamanda faktoring sektörünün partneri haline geleceğini görüyorum. Bu konuda Faktoring Derneği sektör adına ilgili şirketlerle temaslarda bulunuyor. Bazı faktoring şirketleri ise sigorta şirketleriyle kendileri görüşüp poliçe imzalamayı tercih ediyor. Sigorta şirketleri, faktoring sektörüne özellikle yurtiçi işlemlerin garanti altında yapılması konusunda yeni ve çok talep göreceğine inandığım bir ürün sunma potansiyeli sağlayacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz