Liseliler kodlama yarışmasında buluştu

Üsküdar Amerikan Lisesi (UAA) öğrencilerinin düzenlediği liselerarası ilk ve tek kodlama yarışması olan CodeFest bu yıl 4’üncü kez gerçekleşti.

27.02.2019 10:57:000
Paylaş Tweet Paylaş
Liseliler kodlama yarışmasında buluştu

Türkiye’nin dört bir yanından yüzlerce liseli genç Kodlama Festivali’nde buluştu. İlki 2016 yılında Üsküdar Amerikan Lisesi’nde (UAA) öğrenciler tarafından organize edilen CodeFest, dördüncü yılında kapılarını tekrar kodlama tutkunlarına açtı.

Türkiye’deki tek liselerarası kodlama yarışması olan festival, bu sene Türkiye’nin farklı şehirlerinden gelen, toplam 54 takım ve 200’den fazla katılımcıya ev sahipliği yaptı. Üsküdar Amerikan Lisesi’nin (UAA) kampüsünde İki gün süren festivalin ilk gününde çalıştayların yanı sıra yarışma da düzenlendi. Takımların, dev bir kelime bankasından baştan ve sondan okunuşu aynı olan tek bir kelime yaratacak bir kod yazmalarını gerektiren “palindrom yarışması” yapıldı. CodeFest 2019’un ikinci günü ise takımlar, yedi saat süren ana yarışmada birbirleriyle kıyasıya mücadele ederek, UAA öğrencileri tarafından hazırlanan problemleri çözmeye çalıştı.

ŞAMPİYON ÇAPA FEN

İki gün süren yarışmanın sonunda kodlamanın liseli şampiyonları belli oldu. Kadıköy Özel Eğitmen Anadolu Lisesi’nden Ekrem Bal, Kabataş Erkek Lisesi’nden Kağan Kağanoğlu ve Haydarpaşa Anadolu Lisesi’nden Ceyhun Şen’den oluşan “1000000007” takımı üçüncü oldu. Özel Uğur Karşıyaka Örnekköy Kampüsü’nden Mehmet Hamza Erol, İzmir Koleji’nden Baha Eren Yaldız ve Tahsin Enes Kuru’dan oluşan “Red Hot Isot Peppers takımı” ise ikinciliği kazandı. CodeFest 2019’un şampiyonu ise Çapa Fen Lisesi’nden Ahmet Burkay Kınık, Halil İbrahim Kasapoğlu ve Umutcan Alkan’dan oluşan “Poşet” takımı oldu. Birinci olan takım üyeleri Apple MacBook Air, ikinci olan takım üyeleri iPad ve üçüncü olan takım üyeleri elektronik kitap okuyucu ödüllerini teslim aldı.

HERKESE AÇIK ÇALIŞTAYLAR

Festivalin iki güne yayılan çalıştayları da büyük ilgi çekti. Üniversite eğitim görevlileri ve sektör uzmanları, UAA kampüsüne gelerek, sınıflarda çeşitli konularda çalıştaylar gerçekleştirdi. Ayrıca önceki yıllarda yalnızca yarışmacılara açık olan çalıştaylar, bu sene yarışmaya katılmayan öğrencilere kapılarını açtı. Daha önce Yapay Zekayla Network Analizi, Ağ Güvenliği gibi çalıştaylara ev sahipliği yapan festivalin bu seneki çalıştay listesinde ise Hesaplamalı Geometri, Hesaplamalı Fizik, Veri Madenciliği, Blockchain, Yapay Zeka Uygulamaları, Proje Yönetimi, Sosyal Medya Analizi gibi konular yer aldı.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.