1 koltukta sadece 3 yıl

CEO’ların ortalama görev süresi 3 yıla kadar düştü.

1.05.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
1 koltukta sadece 3 yıl
Türkiye’nin en büyük iki holdingi Koç ve Sabancı, son 15 yılda 4 kez CEO değiştirdi. Aynı sürede CEO’luk koltuğunda Ford Otosan’da ve Tofaş’ta 6, Aygaz, Petrol Ofisi ve Türk Telekom’da 5 kez değişim yaşandı. Özetle CEO’nun ortalama görev süresi 3 yıla kadar düştü. En hızlı CEO değişimi ise büyümenin ve rekabetin hızlı olduğu perakende, hızlı tüketim, gıda, enerji, otomotiv ve bankacılıkta yaşandı. Uzmanlar, bu hızlı sirkülasyonun, sürdürülebilir büyümeyi riske atarak şirketleri tehdit ettiğini düşünüyor.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
HP, son 12 yılda 7 kez CEO değiştirdi. HP gibi son dönemde sık CEO değiştiren şirketlerden biri de Yahoo. 2000’lerin başında pazar lideri olan, ancak daha sonraki yıllarda Google’ın gölgesinde kalarak batmanın eşiğine gelen Yahoo’da, başarısızlığın faturası CEO’lara kesildi. Yahoo, son 5 yılda tam 5 kez CEO değiştirdi, 2011-2012 arasında ise 1 yılda tam 3 kez CEO değiştirerek ulaşılması güç bir rekora imza attı, Sonunda ezeli rakibi Google’ın üst yönetiminde çalışmış Marissa Mayer’i CEO olarak transfer ederek tepe yönetimdeki değişime ara verdi,

Booz&Company’nin geçen yıl yayınlanan 12’nci Global CEO Değiştirme Araştırması da CEO sirkülasyonundaki artışa dikkat çekiyor. Araştırmaya göre, 2011’de dünyadaki halka açık en büyük 2 bin 500 şirketinin yüzde 14,2’si CEO’sunu değiştirdi. Bu oran, 2010’daki yüzde 11,6’ya kıyasla CEO sirkülasyonundaki önemli yükselişe işaret ediyor.

Türkiye’de de durum çok farklı değil. Türkiye’nin en büyük iki holdingi Koç ve Sabancı, son 15 yılda tam 4 kez CEO değiştirdi. Şirketler cephesinde de CEO görev süreleri iyice kısaldı. Hatta bu hızlı değişim, tehdit bile oluşturmaya başladı, Eczacıbaşı CEO’su Erdal Karamercan, CEO’ların kısa sürede değişmesinin önümüzdeki dönemde sürdürülebilir büyümeyi yakalamak konusunda risk oluşturacağını düşünüyor.

EN HIZLI SEKTÖRLER
GE’nin efsanevi CEO’su Jack Welch, görevini teslim ederken kendisinden sonra gelen yöneticiye en az 3 yıl zaman tanınması gerektiğini söylemişti. İnsan kaynakları uzmanları da bir CEO’nun işte gerçek anlamda verim sağlayabilmesi için en az 3 yıla ihtiyacı olduğunu düşünüyor. CEO’nun ideal görev süresinin
ise 4 ila 5 yıl arasında olması gerektiği öngörülüyor. Ancak bugün birçok şirkette, CEO ve genel müdürlere görev süresi olarak 3 yıl bile verilmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz