30 güçlü iş kadını

13 yıldır düzenlenen “Türkiye’nin En Güçlü İş Kadınları” araştırmasında listenin ilk sırasını Güler Sabancı var. Onu, Suzan Sabancı Dinçer, Ümran Beba ve Serpil Timuray izliyor.

1.05.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
30 güçlü iş kadını
Capital, 13 yıldır “Türkiye’nin En Güçlü İş Kadınları” araştırmasını düzenliyor. Bu yıl da listenin ilk sırasında Güler Sabancı var. Onu, Suzan Sabancı Dinçer, Ümran Beba ve Serpil Timuray izliyor. Sadece Türkiye’de değil dünyada kadın yönetici olmak büyük emek ve çaba gerektiriyor. Hele de etki alanı kuvvetli ve sözü geçen kadın lider olmak çok daha zor. Ancak son dönemde iş kadınları, Türkiye’nin dev holdinglerinin kaptan köşkünde daha sık görülüyor, etkin sivil toplum örgütlerinde daha çok yönetici koltuğuna oturuyor. Capital’in gelenekselleşen “Türkiye’nin En Güçlü 30 İş Kadını” araştırması da bu tabloyu gözler önüne seriyor. Listede yer alan kadınların gücünün kaynağını ve etki alanlarını yer aldıkları şirketlerde yakaladıkları başarılarından görmek mümkün. Bu başarılı isimler, yarattıkları is hacmi, istihdam ve büyüme ivmesiyle dikkat çekiyor. Bunun dışında gerçekleştirdikleri sosyal sorumluluk çalışmaları ve sektöründe sözü geçen isimler olmaları da onları Türkiye’nin güçlü iş kadınları liginde ön sıralara taşıyor.

1- GÜLER SABANCI
Başkan Sabancı Holding
27 milyar TL CİRO

2004'ten beri Türkiye'nin en büyük 2'nci holdingini yönetiyor. Sabancı Holding, 2012'de onun başarılı stratejisiyle yüzde 17 büyüdü. Sosyal sorumluluk çalışmalarıyla toplumun her alanında güçlü etkiye sahip. Sabancı'daki görevinin dışında, bu yıl 78,3 milyar Euro cirolu Siemens AG'nin yönetim kuruluna seçildi.

2- SUZAN SABANCI DİNÇER
Başkan Akbank
3 milyar TL KAR

2008'den beri Sabancı Holding'in amiral gemisi Akbank'ın başında. Bankanın performansını her yıl artırıyor. 2012' de bankanın aktif büyüklüğünü bir önceki yıla göre yüzde 17'nin üzerinde büyüterek 163,5 milyar TL'ye yükseltti. En büyük artışı ise kârlılıkta sağladı. Bankanın kârlılığı geçen yıl yüzde 18'in üzerinde arttı. 962 şubede 16 bin 315 kişi çalışıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz