Başkanın "Kadın" planı

İş dünyasında özellikle son dönemde kadının iş gücüne katılımı konusuna kafa yoran lider sayısında artış var...

29.12.2016 10:43:560
Paylaş Tweet Paylaş
Başkanın "Kadın" planı
CİNSİYET EŞİTLİĞİ, DÜNYANIN HİÇBİR ÜLKESİNDE HALA tam olarak sağlanamadı. Ancak bu alandaki eşitsizlik, gelişmekte olan ülkelerde çok daha vahim düzeyde. Farkın yüksek olduğu kültürlerde, bir erkek olarak bu farkı konuşmak bile bir tabu olarak karşımıza çıkıyor. Ben HeForShe Etki Programı’nda gelişmekte olan bir ülkeyi temsil eden tek şirket lideri olarak, benzer kültürlerden başka liderleri de bu konuya sahip çıkmaları yönünde cesaretlendirmek istiyorum. Ben, buradan, tüm şirketleri ve liderleri eşitliğin sağlanması için gerekli kaynakları ortaya koymaya davet ediyorum.” Zamansız vefatıyla tüm Türkiye’yi yasa boğan Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç’un katılamadığı Davos Zirvesi’nde yapmayı planladığı konuşma işte bu cümlelerle başlıyordu. Gelişmekte olan ülkelerden daha fazla lideri kadın konusunu sahiplenmeleri için davet eden Koç, yapamadığı konuşmaya rağmen daha önce “HeForShe” için gerçekleştirdiği video kaydıyla pek çok lideri cesaretlendirdi. Her ne kadar Türkiye, kadının iş gücüne katılımında dünya sıralamalarında sonlarda yer alsa da ülkenin dev gruplarının “kadın” konusunu sahiplenen cesur liderleri var. İşte kadın dostu şirket ve grupların konuyu en tepeden sahiplenen liderlerinin kadını güçlendirmek için uyguladığı stratejiler…

“EŞİTLİK DEĞİL, DEMOKRASİ MESELESİ”

Boyner Grubu, iş yaşamında cinsiyet eşitliği konusunda pek çok örnek proje üstleniyor. Hatta bu konuda dünyada da örnek gösteriliyor. Boyner Grup Yönetim Kurulu Üyesi Ümit Boyner, “Ülkemiz ve kadınlar için hayal ettiğimiz seviyenin çok gerisinde olmamıza rağmen, iş dünyasının cinsiyet eşitliği konusunda bir zihniyet devrimi yaratmak için çok önemli bir rolü olduğuna inanıyorum” diyor ve grup olarak bu konudaki stratejilerini şöyle anlatıyor: “Boyner Grup olarak iş yaşamında cinsiyet eşitliği konusunu bir ‘kadın-erkek eşitliği’ meselesi olarak değil, ‘demokrasi’ meselesi olarak görüyoruz. Bu bakış açımızı yaygınlaştırmak için Boyner Grup’ta da uzun yıllardır kadın istihdamı konusunda pek çok çalışmaya imza attık. İş yeri uygulamalarımızla örnek olmayı hedefledik. Kadınların güçlendirilmesi ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin geliştirilmesi için başta ‘Nar Taneleri: Güçlü Genç Kadınlar, Mutlu Yarınlar’ projesi olmak üzere önemli ve örnek projeleri hayata geçirdik. Her seviyede çalışanlarımızın eşitlik anlayışıyla yönetime katılmasını sağlıyoruz. Grup şirketlerimizin genel müdürleri ve holding başkan yardımcıları gibi üst yönetim seviyelerinde de yüzde 50’lik dengeyi sağladığımız için mutluyuz.”

“YETKİNLİĞE BAKIYORUZ”

Fiba Grubu, Türkiye’de kadın çalışan ve kadın yönetici oranıyla ilk sıralarda yer alıyor. Fiba Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin, cinsiyete değil insana, yetkinliğe ve performansa dayalı değerlendirme sistemini uyguladıklarını söylüyor. Özyeğin, kadını güçlendirmek için neler yaptıklarını şöyle anlatıyor: “Fiba Grup olarak en büyük sorumluluğumuzun gerek işe alımlarda gerekse terfilerde cinsiyet ayrımı yapılmaması olduğunu düşünüyorum. Ekibimizdeki insanlara veya yöneticilere ‘kadın’ ya da ‘erkek’ diye bakmıyoruz. O işi en iyi yapan insanı buluyoruz veya sorumluluklarını artırıyoruz. En çok kadın yöneticimizin olduğu şirketler grubumuz Fiba Perakende. Üst düzey kadın yönetici oranımız yüzde 60 ve en başarılı işlerimizden biri. Bu başarı tamamen yöneticilerin ve çalışanlarındır. Kişinin cinsiyetini önemsiz kıldığınız ve kişinin performansına göre değerlendirdiğim zaman fırsat eşitliğini sağlamış oluyoruz. Bu bakış açısıyla devam ettiğimiz sürece bünyemizde tüm başarılı kadınların hak ettikleri görevlere geleceklerine inancım tam.”

“AYRICALIĞA GEREK KALMIYOR”
Doğan Grubu, kadın çalışanların desteklenmesi, istihdam edilmesi ve iş hayatında yer almaları konusunda son derece duyarlı bir grup. Sekiz üyeli Doğan Holding Yönetim Kurulu’nun başkan dahil üyelerinin beşi kadın. Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Begümhan Doğan Faralyalı, kadınların grubun üst yönetimindeki etkin rolünün doğal olarak kadınların, her kademede cinsiyetten bağımsız liyakata dayalı istihdam edilmelerini sağladığını belirtiyor. Faralyalı, lider olarak kadın istihdamına yaklaşımını ise şöyle açıklıyor: “Kadınlarımızın artan eğitim olanaklarıyla ulaştıkları akademik birikim, sosyal yaşamda gittikçe artan aktif rolleri ve doğal olarak sahip oldukları duygusal zeka onları iş yaşamında etkin bireyler haline dönüştürüyor. Dolayısıyla, eşitlik bazında istihdam ve terfi olanakları sunduğunuzda kadınlarımıza özel ayrıcalıklar sunmaya ihtiyaç olmuyor. Kadınlarımızın iş ve sosyal yaşamda artan etkinliklerinin ülkemizin çağdaşlaşmasına sağladığı katkının bilincindeyiz. Eşitlikçi yönetsel uygulamalarımızın ötesinde Aydın Doğan Vakfı olarak yıllardır kız çocuklarının eğitimine yönelik sosyal sorumluluk projeleri yürütüyoruz. Ayrıca yöneticilerimiz, üniversite öğrenimleri sürecinde bu kız çocuklarını iş hayatına hazırlamak üzere ilham kaynağı oluyorlar.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz