Büyük değişim

Sigorta ve BES'te acentenin payı düşüyor banka yükseliyor.

1.11.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Büyük değişim
Sigorta sektörü, kâr derdine düşünce yeni iş modelleri arayışına girdi... Dolayısıyla son yıllarda banka kanalıyla satış, maliyet avantajı nedeniyle ağırlık kazandı. Son 5 yılda elementer sigortada banka kanalının prim üretimindeki payı 3 puan yükselerek yüzde 14 çıktı. Acentelerin payı ise yüzde 70’ten 66’ya indi. Hayat ve BES tarafında ise banka, ana satış kanalı durumunda. Hayat sigortacılığında bankacılığın payı yüzde 80’i aştı. Benzer bir tablo BES’de de oluştu. Tahminler, bu eğilimin devam edeceği yönünde.slmda bankaların sigorta sektöründe hep yeri vardı. Banka şubeleri her dönemde satış kanalı olarak kullanıldı. Ancak son yıllarda sektör için maliyet kontrolü ve kârlılık giderek büyüyen bir soruna dönüşünce banka kanalına verilen önem arttı. Sigorta şirketlerinin ürettiği poliçeleri banka şubeleri aracılığıyla satılması olarak tanımlanan bankasürans işlemleri daha gözde hale geldi. Bugün elementer tarafta acentelerin saltanatı halen sürse de bankasüransın prim üretiminden aldığı pay yukarı çıkıyor. Özellikle bankaların iştiraki olan sigorta şirketlerinin izlediği stratejilerle prim üretiminde banka kanalının payı 2007 yıl sonunda yüzde 11’den, 2013 yılı ilk 7 ay sonuçlarına göre yüzde 14’e yükseldi.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
Hayat sigortaları ve bireysel emeklilik ürünleri için ise tablo daha farklı. Bu iki ürün için bankalar zaten ana kanal olarak görülüyor. Türkiye’de temmuz ayı verilerine göre, hayat sigortalarında prim üretiminin yüzde 81’i banka aracılığıyla yapılıyor. Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Başkanı Recep Koçak, “Artan kredi kullanımına bağlı olarak hızlı büyüme gösteren hayat sigortacılığında ve son 10 yıldır devreye giren BES’te banka kanalı en önemli satış kanalı haline geldi” diyor. Gerçekten de EGM’nin “Bireysel Emeklilik Sistemi Gelişim Raporunda 2012 yılı sonunda BES’te toplam katkı payında bankalar yüzde 75 paya sahip. Bu oran 2010 yılında yüzde 45’ler seviyesindeydi. Banka kanalından satışın sigortanın her alanda böyle öne çıkmasının nedeni, banka ya da sigortacılıktan yalnızca birine odaklanmaya oranla daha kârlı bir model sunması. Banka kanalıyla satış hem maliyetleri önemli oranda düşürüyor hem bankalar açısından çapraz satış imkanı getiriyor.

ELEMENTERDE PAYI ARTIYOR
Elementer sigortacılıkta hala en ağırlıklı satış kanalı acenteler. Türkiye’de bugün 17 bine yakın sigorta acentesi prim üretiminin yüzde 66’sını gerçekleştiriyor. Ancak banka kanalına yapılan yatırımlar nedeniyle bankasürans, son 5 yılda yüzde 3 büyüme yakaladı. Ray Sigorta Genel Müdürü Levent Şişmanoğlu, bankaların elementer alanda önemli bir rol üstlendiğini şöyle vurguluyor: “Bankalar son 20 yılda krediler vasıtasıyla tüketicilere sigortacılığı öğretti. Önce kasko ardından konut sigortacılığında tekerleği ilk çeviren bankalardı, acenteler bu kanaldan gelen müşterilerle sigortacılığı büyüttü."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz