Büyüklerin geçiş planı

Markalı konut üreticileri, 2016’da 1,3 milyon konut satışıyla rekor kırdı...

24.05.2017 12:06:310
Paylaş Tweet Paylaş
Büyüklerin geçiş planı
Ayçe Tarcan Aksakal
aaksakal@capital.com.tr

2016, markalı konut üreticileri için zor bir yıldı. Ancak yılın son çeyreğinde alınan akılcı tedbirlerle sektör, kötü gidişatı tersine çevirdi. Bu doğrultuda 2016’da 1,3 milyon konut satışıyla rekor kırıldı. 2017’de ise büyük markalı konut üreticilerinin hedefinde yeni projelerle daha da büyümek var. Çok sayıda markalı konut üreticisi, bu yıl için kendisine yüksek büyüme hedefi koydu. Örneğin Tahincioğlu yüzde 716, Gül Proje yüzde 100, Aşçıoğlu yüzde 90, Fuzul Grup yüzde 50, Metal Yapı Konut ve Babacan Holding yüzde 40 büyümeyi hedefliyor. Zeytinburnu sahilinde Büyükyalı projesini hayata geçiren Özak GYO’nun büyüme hedefi ise yüzde 54 seviyesinde. 2016’da konut stoklarını azaltmaya odaklanan markalı konut üreticilerinin bu yılki ajandalarının ilk sırasında çok sayıda yeni konut projesine başlamak ve yeni arazi geliştirmek bulunuyor. Öne çıkan büyük oyuncularının 2017 yatırım planları da minimum 1 milyar TL’den başlıyor. Gayrimenkulcülerin 2017 için öngördükleri satış ve büyüme hedefleri de geçtiğimiz yılın üzerinde… Bu yıl ortalama 1.000 konut satmayı hedefleyen büyük markalı konut üreticileri, 2017’de minimum 1 milyar TL ciro hedefliyor.

ARTIŞ SÜRECEK Mİ?
Geçen yıl gayrimenkul sektörü zor zamanda güç birliği yaparak zorluklarla başa çıkmayı bildi. Emlak Konut’un başı çektiği, GYODER’in de destek verdiği kampanyalar sayesinde 2016’da bir önceki yıla göre konut satışları gerilemedi. Aksine hızla normalleşme sürecine girildi ve sektörde konut satışlarında yaşanan duraksama kısa sürdü. Ayrıca inşaat firmalarının konut alıcısı için ödeme koşullarında kolaylık sağlaması, banka faizlerinin yüzde 1’in altına inmesi, banka kredi peşinatlarının yüzde 25’ten yüzde 20’ye düşürülmesi sayesinde 2016’ın son çeyreğinde özellikle ipotekli satışlarda artış yaşandı. Geçen yıl konut satışları bir önceki yıla göre yüzde 4 artarak 1,3 milyona ulaştı. Konut satışlarının yüzde 46’sını sıfır, geri kalanını ikinci el konut satışları oluşturdu. Dağ Mühendislik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Doğan Dağ, “Geçen yılki olumsuzluklara rağmen inşaat sektörü, 2016’nın ikinci yarısını beklenen kadar olmasa da yine büyümeyle kapatmayı başardı” diyor. Dap Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, sektörde sıfır konut satışının yüksek olduğunu, bu nedenle 2017 sonunda 2016’daki konut satış rakamının aşılacağını ve yeni rekor kırılacağını belirtiyor. Tahminler de konut satışlarının yılsonunda 1,4 milyonu bulacağı yönünde.

MARKALIDA YENİ HEDEF
Markalı konut üreticileri, geçtiğimiz yıl stoklarını eritmeye odaklandı. Ant Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Okay, “2016’yı elimizdeki stokları eritme ve yeni başlayacağımız projelere hazırlanma yılı olarak düşündük” diyor. Bu yıl ise markalı konut üreticileri yeni projelerini hayata geçirmeye hazırlanıyor. Başta Emlak Konut olmak üzere Avrupa Konutları’ndan Sinpaş’a, Nef’ten Dap’a büyük markalı konut üreticilerinin hemen hepsinin, birden fazla yeni konut projesi bulunuyor. Yeni yatırımlarla büyümeyi hedefleyen Emlak Konut, yapımı devam eden 43 projesinin yanında bu yıl 10 yeni projeye daha başlayacak. 2017’de 3,5 milyar TL yatırım hedefleyen Mesa da 2’si Polonya’da olmak üzere toplam 8 yeni projeye start verecek. 2017’de 2,7 milyar TL yatırım yapmayı planlayan Sur Yapı, İstanbul’un 6 farklı ilçesinde 8 yeni proje planlıyor. Yönetim kurulu başkanı Altan Elmas, “Geçen yıldan satışı devam eden ve yeni projelerimizle birlikte portföyümüzde 3 bin 531 bağımsız bölüm yer alacak. 3,6 milyar TL’lik portföy yürüteceğiz” diyor. Gül Proje, bu yıl başında start verdiği 2 projenin yanı sıra 8 yeni projeye daha başlayacak. Şirketin yönetim kurulu üyesi Ali Gül, yeni yatırımları Beylikdüzü, Büyükçekmece, Bahçeşehir, Seyrantepe, Gaziosmanpaşa ve Bayrampaşa bölgelerinde konumlandırdıklarını belirtiyor. Sinpaş Holding de bu yıl 6 yeni proje planlarken Avrupa Konutları markasıyla sektörün en büyük oyuncularından olan Artaş, 2017’de 5 yeni projeyi hayata geçirmeye hazırlanıyor. Şirketin devam edenlerle birlikte 10 konut projesi bulunuyor. 2017’de 4 yeni projeye başlayacak olan Dap Holding’in başkanı Ziya Yılmaz ise 2017’de hayata geçirecekleri 4 yeni proje için 4 milyar TL yatırım yapacaklarını belirtiyor. Metal Yapı Konut da bu yıl Dap gibi 4 yeni projeye başlayacak. Şirketin genel müdürü Akın Karali “Bu yıl Ulus, Zekeriyaköy, Göktürk ve Güneşli’de toplam 4 projeyi hayata geçireceğiz. Bu 4 projede 4 bin 250 bağımsız bölüm yer alacak” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz