Devlerin kadın planı

Capital bu yıl 5’incisini gerçekleştirdiği “Kadın Dostu Şirketler” araştırmasında bu eşitsizliği gidermek için çalışan şirketleri bir kez daha bir araya getirdi...

7 ARALIK, 20170
Paylaş Tweet Paylaş
Devlerin kadın planı

Özlem Aydın Ayvacı

oaydin@capital.com.tr

Uluslararası Çalışma Örgütü’nce (ILO) Çalışma Yaşamında Kadınlar Yüzüncü Yıl Girişimi (ILO’s Women at Work Centenary Initiative) kapsamında hazırlanan rapora göre kadınlar hala çalışma yaşamında eşitlik arayışlarının karşılığını bulamıyor. ILO Genel Direktörü Guy Ryder, “Raporun, kadınların insana yakışır işler bulmakta ve bu işleri korumakta büyük güçlüklerle karşılaşmaya devam ettiklerini gösteriyor” diyor. Küresel olarak kadınlar, erkeklerin kazandığının hala ortalama yüzde 77’sini kazanıyor. Rapor, bu ücret açığının yalnızca eğitimdeki farklılıklarla ya da yaş farklılıklarıyla açıklanamayacağına işaret ediyor. Aradaki farkın, kadınların yaptıkları işlere az değer verilmesiyle, kadınların ağırlıkta olduğu sektörlerde ya da mesleklerde aranılan becerilerle, ayrımcılıkla, kadınların kariyerlerine ara vermeleriyle ya da ücretli çalışma sürelerini kısaltmalarıyla bağlantısı var. Bugünkü eğilimlerin sürmesi halinde aradaki ücret açığının kapanması için 70 yıldan daha uzun zaman gerekecek. Capital, bu yıl 5’incisini gerçekleştirdiği “Kadın Dostu Şirketler” araştırmasıyla kadınların iş gücüne ve işte yönetime katılma çabalarını desteklemeyi sürdürüyor. İşte Türkiye’nin kadın dostu şirketleri ve onların “kadın” yaklaşımları… 

KADIN İSTİHDAMI LİDERLERİ 

LC Waikiki, kadın dostu şirketler listesinde zirvedeki yerini koruyor. 35 bin çalışanının yüzde 54,3’ü kadın çalışanlardan oluşan şirket, 2016’da hem çalışan sayısını hem kadın çalışan oranını artırdı. Listede ikinci sırada yine Türkiye İş Bankası var. Türkiye İş Bankası’nın toplam çalışan sayısı 195 kişi azalsa da kadın çalışan oranı yükselmeye devam etti. 2016 kadın çalışan sayısıyla 6 basamak yükselen ve 3’üncülüğe yerleşen ISS, 12 bin 614 kadın çalışan istihdam ediyor. ISS Grup İK Genel Müdür Yardımcısı Serap Özçalıcı, “Kadın istihdamını artırmak ve kadınların meslek sahibi olmalarını sağlayarak toplum içinde sosyo- ekonomik açıdan güçlendirilmelerini hedefliyoruz” diyor. Sofra Compass Group Türkiye İK Genel Müdür Yardımcısı Banu Cengiz, her kademede kadın istihdamının artması bilinciyle hareket ettiklerini söylüyor. Kadın konusunu özellikle kadının iş gücüne katılımının artırılmasını 2 yıl önce sosyal sorumluluk olarak benimsediklerini belirtiyor. 

HEDEF SÜRDÜRÜLEBİLİR BAŞARI

Koton İK ve Transformasyon Genel Müdür Yardımcısı Ayça Kaşıkçı, “Toplamda kadın çalışan oranında geldiğimiz seviyeyi, tüm yönetici seviyelerinde yakalamayı hedefliyoruz” diyor. Acıbadem Sağlık Grubu İK Direktörü Tolga Eryoldaş, kadının çalışma hayatında var olması ya da yükselmesi noktasında gruplarındaki fırsatların son derece açık olduğunu söylüyor. Eryoldaş, “Hedefimiz, yüzde 60’lara varan oranlarımızı ilerleyen yıllarda da devam ettirmek” diyor. Allianz Türkiye CEO’su Aylin Somersan Coqui, kariyer ve özel yaşam dengesini önemsediklerini söylüyor. Allianz Türkiye’nin kadın istihdamı anlamında eksiği yok, fazlası var. Yönetim kurulu başkanı ve CEO’su farklı olup kadın olan az şirketten biriyiz” diyor. 

FİNANS FARK YARATIYOR

Finans, Türkiye’de kadın istihdamının en yoğun olduğu sektörlerin başında geliyor. Yapı Kredi, bankalar arasında da kadın istihdamında fark yaratan bir noktada yer alıyor. 2016 yılı sonunda YKB’nin kadın çalışan oranı yüzde 62 oldu. Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Gökmen Uçar, “Kadın-erkek çalışan sayımızın dengeli olmasına özen gösteriyoruz. Bu yıl içinde kadın çalışma arkadaşlarımızın nispeten az olduğu bölümlerde, farkındalığı artırmak üzere seminerler düzenlemeye ve kadın mentor atamasına başlayacağız” diyor. Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Osman Tüzün, yıllardır cinsiyet eşitliği konusunda öncü olabilmek için kadınların iş yaşamında aktif yer almasına destek verdiklerini belirtiyor. Tüzün, şöyle anlatıyor: “Tüm kadın ve erkek çalışanlarımızı her türlü İK sürecinde cinsiyet ayrımı yapmaksızın değerlendiriyoruz ve tamamen performansa dayalı bir terfi ve ücretlendirme politikası uyguluyoruz.” Vakıfbank Genel Müdür Yardımcısı H. Uğur Bilgin, toplumsal cinsiyet eşitliği ilkesini benimsediklerini anlatıyor ve “Kadının gücüne, etkinliğine ve iş hayatına katacağı değere inanıyor. 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz