"Devlerin Yeni Rotası"

“Zor yıl” olarak tanımlanan 2014’te Türkiye ekonomisi yüzde 2,9 büyüdü. Ülkenin dev grupları ise ekonomik ve siyasi anlamda dalgalanmaların yaşandığı bu zor yılda başarılı bir sınav verdi. Türkiye’nin en büyük grupları arasında yer alan 45 devden 32’si her şeye rağmen çift haneli, 1’i de üç haneli büyüdü. Kârlılıkta ise önceki yıla göre çok daha iyi bir performans ortaya koydular. 2015’in de kolay bir yıl olmayacağını düşünen devler, işe bakışlarını değiştirmiş durumda. Artık daha çok yenilikçiliğe ve verimliliğe odaklanıyorlar. Gündemlerinde gelecek 5 yılda cirolarını katlayıp yurtdışı pazarlarda daha iddialı olmak var.

11 AĞUSTOS, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Devlerin Yeni Rotası
2014, HAREKETLİ BİR YILDI. ORTADOĞU’DA yaşanan çatışmalar, Rusya/Ukrayna krizi, FED’in faiz artırım beklentisi ve petrol fiyatlarındaki düşüş gibi birbiri ardına çok önemli olaylar yaşandı. Türkiye de yıla sıkıntılı bir başlangıç yaptı. Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle tansiyon yükseldi. Global likiditenin azalacağı yönündeki beklentiler ve hükümetin cari açığı düşürmek için iç talebi kısıtlamaya yönelik aldığı önlemler, çok sayıda sektörde daralmaya neden oldu. Öte yandan yılın son çeyreğinde seçimler sonrasında azalan siyasi belirsizlik, yurtdışında nispeten iyileşen yatırımcı algısı ve petrol fiyatlarındaki düşüşle beklentiler tekrar olumluya geçti. Sonuç olarak 2014, Türkiye ekonomisinin yavaşladığı ve sadece yüzde 2,9’luk büyüme kaydedebildiği bir yıl oldu. Bu ortamda Türkiye’nin en büyük grupları beklentilerin ötesinde bir performans ortaya koydu. Büyümede çift haneli rakamlar yakalandı. Kârlılıklar yükselişe geçti. Bu tabloda ise hiç kuşkusuz kötü geçen 2013 yılının ardından alınan önlemler ve grupların hızlı olmaktan çok sağlıklı büyümeye ve yatırıma odaklanmaları önemli rol oynadı. Yatırıma ağırlık veren ve verimliliği ön plana alarak kârlı büyümeye yönelen gruplar, “zor” olarak tanımlanan 2014’te de başarılı bir sınav verdi. 2015 yılına da yeni bir bakış açısı ve iddialı hedeflerle giriş yaptılar.
BÜYÜKLER HIZ ARTIRDI Birçok büyük grup geçtiğimiz yıl büyüme hızını bir önceki yıla göre artırdı. 2013’te 0,8 oranında büyüyen Koç Holding 2014’te 3,7, 14,7 oranında büyüyen Sabancı Holding yüzde 19, yüzde 7,1 büyüyen Oyak Holding yüzde 20,7, yüzde 8,6 oranında küçülme yaşayan Zorlu Holding yüzde 32,2 büyüme kaydetti. Öte yandan 2013 yılında en büyükler listesinde yer alan 45 gruptan 5’i bir önceki yıla göre ciroda küçülme yaşarken yeni listede bu sayı 2’ye indi. 2014’te de çok sayıda grup, çift haneli büyüdü. 2013’te araştırmaya katılan 45 gruptan 29’u çift haneli büyürken bu yıl 32 grup çift haneli büyüme sergiledi. Bu yılki araştırmanın en hızlıları Rönesans, Zorlu, Yıldız, IC, Eroğlu, Güriş, Yıldırım, Index, Sinpaş, Nuh ve Beğendik oldu. Bu gruplar yüzde 30’un üzerinde bir büyüme ortaya koydu. Hızlıların bulundukları sektörlere baktığımızda inşaat, gayrimenkul ve enerjinin büyümedeki itici gücü ortaya çıkıyor. Özellikle enerjiye ağırlık veren Güriş Holding sektöre yaptığı yatırımların meyvesini 2014’te yüzde 69,9’luk büyümeyle aldı. Güriş Holding Yönetim Kurulu Başkanı İdris Yamantürk de enerji yatırımlarının büyümelerine ciddi katkısı olduğunu söylüyor. “Grubumuz, bu yatırımlarıyla hem büyüdü hem kârını ve verimliliğini artırdı” diye konuşuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz