Dönüm noktam

İş dünyasında herkesin kariyerine yön veren, unutamadığı tarihler vardır… Örneğin 1980’lerde Turgut Özal’ın başbakanlığı döneminde serbest ekonomiye geçilmesi Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu’nun adeta sıfırdan zirveye çıkmasında en önemli mihenk taşı oldu. 1994 ve 2001 krizlerine döviz borcuyla yakalanan Torunlar Holding’in patronu Aziz Torun, ölüm kalım mücadelesi verdiği bu yıllarda hayatının en zorlu dönemini geride bıraktı. Carrefoursa CEO’su Mehmet Nane ise Sakıp Sabancı’nın vefatının ardından hayatın ne kadar geçici olduğunu anladı... İşte CEO’ların hayatlarındaki dönüm noktaları…

23.07.2015 20:05:470
Paylaş Tweet Paylaş
Dönüm noktam
Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu, iş dünyasında bulunduğu noktaya yıllardır önemli bir mücadele vererek geldi. Türkiye ekonomisinin gelişimine de tanıklık eden bir büyüme yolculuğu yaşadı. Zorlu’nun büyüme tarihinde en kritik dönem ise 1980’li yıllar oldu. Dönemin Başbakanı Turgut Özal’ın icraatları ise tabiri caizse ünlü işadamını bugünlere getiren yolları inşa etti. O yılları bugün büyük bir vefayla anan Zorlu, o dönemi ve kendisine etkilerini şöyle anlatıyor: “Bir ekonomist değilim, rahmetli Özal’ın 24 Ocak kararları vardı. Çok etkilenmiştim. Kendi hayat görüşümle beraber dedim ki ‘Türkiye’nin iki tane şıkkı kaldı.’ Çünkü yurtdışına para çıkaramazdık. O zamanlar 2 yılda bir yurtdışına çıkma hakkımız vardı. Komünist bir ülke gibiydik. Kapalı ekonomi, vatandaş istediği zaman elini kolunu sallayarak çıkamıyordu. 24 Ocak kararları alındığında şok olmuştum. Nasıl olacak demiştim. Ondan sonra Türkiye yükseldi. Bu tarih benim için çok önemlidir.” Zorlu, kendisini “Özal zengini” olarak tanımlıyor. Onun başbakanlığı zamanında hiç yanına gitmediğini, sadece TV’lerde gördüğünün altını çiziyor. “Serbest ekonomi en çok etkilendiğim icraatlarından bir tanesidir. Eğer Özal o kararları o gün almasaydı bugün bu yerde olmazdık. Özal’ın cesaretini 90’lı yıllarda sürdürseydik bugün Türkiye daha başka bir yer olurdu” diyor. 
“UNUTAMADIĞIM 2 ÖNEMLİ TARİH” Sadece Zorlu değil, her CEO’nun hayatında önem verdiği ve kendi kişisel gelişiminde dönüm noktası olan tarihler var. Carrefoursa CEO’su Mehmet Nane’nin kariyer hayatında unutamadığı iki önemli tarih mevcut. Bunlardan birincisinin, ilk işe başlama tarihi olan 4 Temmuz 1988 olduğunu söyleyen Nane, Emlak Bankası’nın Maslak’ta yer alan genel müdürlüğüne gittiğini ve onlarca resmi plakalı arabanın sireni arasında trafiğin birbirine girdiğini söylüyor. “‘Ne oluyor’ diye sorduğumda ‘Başbakan Turgut Özal burada, bu hareketlilik o nedenle’ dediler” diye konuşuyor ve ekliyor: “O gün Turgut Özal’ın Ataşehir’in temelini atmak için orada olduğunu öğrendim. Aradan yaklaşık 27 yıl geçti. O gün temeli atılan Ataşehir şimdi 1 milyonu aşkın nüfusu ile kendi başına bir ilçe oldu. Bu olay bana hep değişimin gücünü hatırlatır hep.” Mehmet Nane, diğer unutamadığı tarihin ise 10 Nisan 2004 olduğunu söylüyor. Sabancı Holding Genel Sekreteri olarak çalıştığını, sabaha karşı telefonunun çaldığını belirtiyor ve ekliyor: “Arayan o zamanki CEO’muzdu ve acı haberi verdi: Türkiye’nin en önemli markalarından, iş adamlarından birisi olan ve 38 yıldır Sabacı Holding’de yönetim kurulu başkanlığı yapmış bir ulu çınar Sakıp Sabancı vefat etmişti. Hayat hepimiz için geçici. Önemli olan hem yaşarken hem bu dünyadan ayrıldıktan sonra yapılanlar ve bırakılan eserlerle iyi anılabilmek. Vefatının üstünden 11 yıla yakın süre geçmesine rağmen Sakıp Bey hala yapılan araştırmalarda ilk sırada çıkıyor. Bu da topluma kazandırdıklarının gücü ile gerçekleşiyor.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz