En zor bütçe

Birçok şirkette 2016 bütçe hazırlıkları ekim ayında başlasa da henüz tamamlanmış değil.

25.01.2016 15:55:090
Paylaş Tweet Paylaş
En zor bütçe
2015, yurtiçindeki ve yurtdışındaki belirsizlikler nedeniyle zor bir yıl oldu. Seçimlerin yenilenmesinin ve terör saldırılarının neden olduğu ekonomik sorunlar iş dünyasını olumsuz etkiledi. Şirketler büyük bir belirsizliğin yaşandığı böylesi bir ortamda önlerini görmekte zorlanmaya başladı. 2016 bütçelerini yaparken sıkıntılar oluştu. Herkes seçimlerin sonuçlarını beklediğinden ekim sonu kasım gibi bitirilmesi gereken bütçe çalışmaları aralık ayına sarktı. Hatta birçok şirkette 2016 bütçelerinin tamamlanması aralık sonunu bulacak gibi duruyor. Böyle bir ortamda patronları ve CEO’ları en çok zorlayan konu ise belirsizlik… 2016 bütçe çalışmaları için “Plansızlığı planlıyoruz” diyen Anadolujet CEO’su İbrahim Doğan, bu yıl en zor bütçe dönemlerinden birini yaşadıklarını belirtiyor. Biz de böylesine zor bir ortamda 2016 bütçelerini hazırlamaya çalışan şirketleri inceledik. Büyük grupların hemen hepsinin 2016 için A,B,C ve hatta D senaryolarına göre farklı bütçeleri var. Farklı senaryolara göre bütçe hazırlamayanlar ise dinamik bütçelerle çalışıyor. Bunlar her ay ya da 3 ayda bir gelişmelere göre bütçelerini revize etmeyi planlıyor. 2016 bütçelerinde öne çıkan bir diğer gelişme de tasarruf tedbirlerinin ağırlıkta olması. Az sayıda şirket 2016’da yatırım yapmayı öngörüyor. Önünü göremeyen şirketlerdeyse yatırımları erteleme gündemde…
ARALIK AYINA SARKTI
Artan siyasi ve ekonomik belirsizlikten dolayı şirketler cephesinde 2016 bütçe çalışmaları çok daha önemli hale geldi. Yaptığımız araştırmaya göre 2016 bütçeleri birçok açıdan öncekilere benzemiyor. 2016 bütçelerinin en önemli farkı ise başlama ve bitiş dönemleri oldu. Önceki yıllarda Türkiye’deki yerli sermayeli şirketlerde bütçe hazırlama dönemi ekimle kasım ayları arasında gerçekleşirdi. Yabancı sermayeli şirketlerdeyse bu süreç ağustos-ekim döneminde tamamlanırdı. Ancak bu yıl artan belirsizlikler ve seçimlerin 1 Kasım’da tekrarlanacak olması bütçe çalışmalarının başlangıç ve bitiş tarihini geciktirdi. Birçok büyük şirkette ekim-kasım ayları arasında bitirilmesi gereken bütçeler aralık ayına sarktı. Gecikmenin en önemli nedeni ise bütçe çalışmalarına yön verecek olan enflasyon ve döviz kuru varsayımlarının belirlenmesi için seçim sonuçlarının beklenmesi oldu. Mazars Bütçe ve Planlama Direktörü Alber Amado, bu yıl bütçe süreçlerinde yaşanan gecikmeyi şirketlerin 2016’ya ilişkin daha ihtiyatlı varsayımlar yapmasına bağlıyor. Amado, bu yıl 2016 bütçe çalışmalarının başlama tarihinin kasım ayına, bitiş tarihinin aralık ayının sonuna sarktığını belirtiyor. Amado, “Artan belirsizlikler 2016 bütçeleri için gerekli varsayımların yapılmasını çok zor hale getirdi. Bu kadar belirsiz bir dönemde daha çok bilgi toplamak ve ileriye dönük daha iyi tahminler yapabilmek için bütçelerin başlama tarihi ekimden kasım ayı başına kaydı” diyor ve ekliyor: “Bu yıl birçok şirkette bütçelerin hazır olması aralık ayının ortasını hatta sonunu bulabilecek.”
NEDEN ZORLANIYORLAR?
Alacak sigortasında dünya lideri olan Euler Hermes’in Türkiye CEO’su Özlem Özüner, bu yıl bütçe çalışmalarında kur seviyesini öngörmenin mümkün olmadığını, bu nedenle zorlandıklarını belirtiyor. Özüner, “Kasım ayı sonuna kadar bütçemizi tamamlamayı hedefliyoruz” diyor. Grant Thornton Türkiye Ortağı Hakan Bursalıoğlu, “Şu anda bütçe çalışmaları en az 2-3 versiyona göre yapılıyor. Dolayısıyla 2016 bütçelerinin bitmesi aralık ortasını bulabilecek” diyor.  Şirketler cephesinde Koç, Zorlu gibi büyük gruplar hariç 2016 bütçeleri henüz tamamlanmış değil. TÜSİAD eski başkanı ve Sütaş Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz, 2016 bütçe çalışmalarının devam ettiğini aralık ayının ortalarına doğru tamamlanacağını belirtiyor. Tahincioğlu Holding’de de benzer bir durum söz konusu. Holdingin yönetim kurulu başkanı Özcan Tahincioğlu, normal dönemlerde bütçe çalışmalarının ekim ayında bittiğini ancak bu yıl önlerini daha iyi görebilmek için bütçenin tamamlanmasını seçim sonrasına bıraktıklarını söylüyor. Perakende sektörünün nabzını tutan AVM’ler de öngörü yapamadıkları için bütçe yapmakta zorlanıyor. Önlerini net göremediklerini belirten Trump Towers İstanbul Genel Müdürü Bülent Kural da “Bütçenin gidişatını seçim sonrası dönem belirleyecek. Bu nedenle bütçe senaryolarımız kasım sonrası netleşecek” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz