Endişe listesi

IBM’in C Level yöneticilerle yaptığı araştırmanın sonuçları...

17.10.2016 14:57:330
Paylaş Tweet Paylaş
Endişe listesi
GÜVEN SIKINTISI
Perakende sektörünü ise küresel ekonomideki dalgalanma nedeniyle döviz kurunda yaşanan artışlar ve asgari ücretin yükselmesi olumsuz etkiliyor. Tüketici güveninin düşüşü ve düşük kâr marjı sorunu da perakendecilerin kabusları arasında. Ayaydın-Miroglio Grubu’nun yönetim kurulu başkanı Yalçın Ayaydın, globalde ve ülke çapında yaşanan ekonomik ve siyasi gelişmelerin, kur dalgalanmalarının, perakende sektöründe faaliyet gösteren şirketlere ciddi bir maliyet artışı olarak geri döndüğünü ifade ediyor. Bunun yanı sıra perakende sektöründe zaten var olan düşük kâr marjı probleminin bu gelişmelerle daha da derinleştiğini belirtiyor. Aldıkları önemleri ise “Bizim hedefimiz sadık ve mutlu müşteri portföyümüzü sürekli geliştirmek. Yeni lokasyonlarımızda ve dijital platformlarda müşterilerimize yenilikler sunacak, yurtdışında yeni mağazalar açacağız” sözleriyle belirtiyor. Perakende sektörü oyuncularından Terteks’in yönetim kurulu başkanı Sinan Öncel de endişe sebebi olarak makroekonomik sorunlara işaret ediyor ve şunları söylüyor: “Bölgemizde yaşanan çatışma ortamının daha geniş zemine yayılması bizi endişelendiriyor. İnsanlar, güvenlik endişesinden dolayı alışveriş noktalarına gitmek istemiyor. Bu durum satışlarımıza olumsuz yansıyor. Ayrıca döviz kurundaki dengesizlik de tüketicinin alım gücünü etkiliyor.”
Bimeks’in yönetim kurulu başkanı Murat Akgiray, şirketleri doğru yapılandırmaya ve stratejileri doğru planlamaya dikkat çekiyor. Akgiray, tecrübelerine dayanarak şunları söylüyor: “Endişe yönetmedeki en etkili yöntem, endişeye sebep olan sorunu analitik bir şekilde tespit etmektir. O zaman konjonktürel ya da sektörel konularda çıkan sorunlar uyku kaçırmaz.”
BİLGİ KİRLİLİĞİ KORKUTUYOR
Makarna sektöründe yaşanan sıkıntıları değerlendiren Barilla Türkiye, Ortadoğu ve Afrika Bölge Direktörü Güneş Karababa, Türkiye’nin özellikle durum buğdayında dışa bağımlı hale gelmesine dikkat çekiyor. Ayrıca gıda konusunda gittikçe artan yanlış bilgilendirme ve güvenilir otorite boşluğu nedeniyle tüketicilerin duydukları her şeyi genellemesi ve inanmasının da endişe yarattığını söyleyen Karababa, bu konularda aldıkları önlemleri şöyle ifade ediyor: “Hem tüketici hem tüm paydaşlarımızı daha düzenli ve geniş içerikte bilgilendirmeye çalışıyoruz. Ayrıca bu konuyu sektörel dernekler ve federasyon çatısı altında sürekli gündemde tutup gerekli önlemlerin alınmasını sağlamaya gayret gösteriyoruz. Durum buğdayında dışa bağımlı hale gelmemiz konusunda ise Türkiye’de sözleşmeli durum buğdayı üretimi yapan tek marka olduğumuzu söyleyebilirim. Biz iyi tarım uygulamaları sayesinde Türkiye ortalamasından yüzde 40-50 daha yüksek verim alıyoruz. Sözleşmeli tarım, iyi tarım uygulamaları ve durum buğdayına verilecek teşvikler sayesinde hem durum buğdayı ithalatını bitirebilir hem ülkemizde üretilen buğdayın kalitesini artırabiliriz. Bu sorunu çözebilirsek rüyalarımız, hayallerimiz gerçek olacak. Sektörümüzün stratejik önceliklerini belirlemek ve gerekli çalışmaları yapmak için sektördeki tüm paydaşlarımızla çözüm arayışına girdik.”
EN BÜYÜK RİSK
Gedik Yatırım’ın genel müdürü ve yönetim kurulu üyesi Metin Ayışık ise “Çin’de yıllık yüzde 7’nin altına düşen büyüme oranları, emtia üreticisi ülkeler ve şirketler için 2016’da en büyük risk” diyerek bu yıla ilişkin endişesini dile getiriyor. Ayışık, sektördeki yatırımcı sayısının yavaş büyümesinin de kendi adına büyük bir sıkıntı olduğunu belirtiyor ve konuyla ilgili şu analizi yapıyor: “Türkiye’de sermaye piyasaları hala üst segmente hitap eden bir sektör olarak görülüyor. Küçük yatırımcı dediğimiz tasarruf sahipleri, yatırımlarını sabit gelirli ürünler ya da altın gibi ürünlere yapmayı benimsiyor. Bunda, sermaye piyasalarının tam olarak tanıtılmamasının etkili olduğunu düşünüyorum. Bu sorunun çözümüne katkıda bulunmak için ‘Bilinçli Yatırım Seferberliği’ adıyla eğitimler başlattık. Eğitimlerde yatırımcı psikolojisi, yurtdışı piyasalar ve türev ürünler üzerinde duruyoruz.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz