"Gelecekte nasıl olacak?"

Bugünün güçlü liderlerinden yarının güç kaynakları...

2 KASIM, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Gelecekte nasıl olacak?
Bugünün güçlü is insanlarını hepimiz tanıyoruz. Öne çıkan ortak nitelikler de ortada... Peki 10 yıl sonra nasıl olacak? Geleceğin güçlü is insanı, hangi nitelikleri taşıyacak? Bu soruyu Türkiye’nin en güçlülerine sorduk. Bugünün liderleri, geleceğin “güçlü insan” profilini çizdi. İlişki ağı kuvvetli, fark yaratan, dünyayı takip eden, hızlı, yenilikçi ve proaktif bir lider profili ortaya çıktı.

Aslında hiçbir zaman gücün tek kaynağı olmadı. Kimine göre servet, kimine göre iktidara yakınlık, kimine göre ise itibar gücü getiren en önemli etkenler arasındaydı. Günümüzde ise hem gücü getiren faktörler hem güçlü lider profili yeniden şekilleniyor. Çağı takip eden, ilişkileri kuvvetli, iletişimi yüksek liderler her geçen gün daha çok ön plana çıkıyor.

Cesaret, itibar, bilgi, yenilikçilik ve hız, 10 yıl sonrasının liderini tarif eden nitelikler. Uzmanlara göre önümüzdeki 10 yılda liderlerin “kişisel ve yönetsel” nitelikleri daha çok öne çıkacak. Servet sahibi olmak giderek önemini yitirecek, onun yerini fikir alacak... Bağlantılar ise kritik yerini koruyacak,

Peki bugünün güçlülerine göre geleceğin lideri nasıl olacak? Bu kritik soruyu iş dünyasının en güçlülerine sorduk. Her biri kendisi için gücün ne anlama geldiğini tanımladı. Yanıtlar ise çok çeşitli. Boyner Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cem Boyner’e göre gücün kaynağı insan. Hep böyleydi ve gelecekte de böyle olacak.

Anadolu Grubu YönetimKurulu Başkanı Tuncay Özilhan, doğru ilişkileri ilk sıraya koyuyor. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın ise gücün “emanet” olduğunu düşünüyor. İşte bugünün güçlülerinden “geleceğin güçlü lider profili”...

KOMUTA SİSTEMİ GEÇERSİZ
“Güç, kısaca, kişi ve kurumların, toplumun kendilerine verdiği önem ve değer nedeniyle kazandıkları etkinliktir. Benim ve sanıyorum çoğumuzun gönlünde yatan, varlık düzeyinden çok toplumun güvenine sahip olmaktan, görüşlerine önem verilmesinden ve davranışlarıyla örnek oluşturmaktan kaynaklanan türden bir güçtür.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz