Giyimin yeni kodu

Uzmanlara göre işte başarıyı sade, düz ve koyu renk giysiler getiriyor. Altın kural ise kıyafetin mesajın önüne geçmemesi.

1.03.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Giyimin yeni kodu

Dünyanın en büyük yatırım bankalarından biri olan İsviçre merkezli UBS, geçtiğimiz aylarda 44 sayfalık bir kıyafet yönetmeliği yayınladı. Yönetmelik saç boyasından parfüme, etekten kravat seçimine kadar çalışanların genel görünümüyle ilgili her türlü detayı titizlikle düzenliyor. Bankanın kılık kıyafet yönetmeliğinde en önemli kurallar, kadın çalışanları kapsıyor. UBS, kadın personelinden sadece beyaz gömlek giymesini, etek renginin koyu siyah, lacivert ve antrasit olmasını istiyor. Etek boyunun dizin 5 santim üzerini geçmemesi, ayakkabı topuklarının 7 santimin üzerinde olmaması gibi kurallar da var. Gösterişli mücevherler takmak, renkli yapay tırnaklar, açık ve çok yüksek topuklu ayakkabılar da yasak. Bankanın kıyafet yönetmeliğinde, güneş gözlüğünün baş üzerine takılmaması konusunda uyarı bile yapılıyor. Kadın çalışanların kalçaları belirginleştiren çok dar etekler giymemesi, iç çamaşırların giysilerden görünmemesi veya giysilerden dışarıya çıkmaması isteniyor. Ayrıca kadınların çok sıkı ayakkabılar giymemesi gerektiği kaydedilirken, "Gergin bir gülümsemeden daha kötüsü yoktur" deniliyor. Bir diğer öneri de parfüm için yapılıyor. Parfümlerin öğle tatili sırasında yenilenmesi, öğleden sonra ve ofiste parfüm sıkılmaması isteniyor. Erkekler içinse "Düz kesim, iki düğmeli ceket ve klasik profesyonel bir takıma uyumlu pantolon giymelisiniz. Yüz kemiğinize uygun kravat takın ve üzerinde çizgi film motifleri olan çoraplar giymeyin" deniliyor. Hem kadınlar hem erkekler, "ağır kokular sürmemeleri, sarımsak, soğan ve sigara kokmamaları" konunda titizlikle uyarılıyor. Kurallar bunlarla da bitmiyor. Dövmelerin, piercing'lerin, halhalların profesyonellikten uzak olduğu belirtilirken "Çalışanlar eğer saçlarını boyatmışlarsa diplerden doğal renklerin görünmesine izin vermemeli ve fantezi, renkli takma tırnak takmamalı" deniyor.

HERKESİN KURALI KENDİNE
Örneklerden görüldüğü gibi UBS, çalışan personelinin tepeden tırnağa her detayıyla ilgileniyor. UBS'inki kadar ağır ve teferruatlı olmasa da pek çok şirket ve banka, çalışanlarının giyim kuşamı ile ilgili çeşitli kurallar oluşturuyor. Örneğin WalMart'ta yöneticiler dahil tüm çalışanlar, lacivert polo yaka tişört veya gömlek ile haki pantolon giymek zorunda. Amerikan profesyonel basketbol ligi NBA'in bile kendine özel giyim kuralları var. Basketbolcuların hip hop giyim tarzının NBA'in marka değerine zarar verdiği düşünülerek getirilen kıyafet kuralları uçak seyahatlerinden sahaya kadar tüm oyuncuların aynı stilde giyinmesini hedefliyor.
 Türkiye'de de Koç'dan Sabancı'ya kadar önde gelen büyük holdinglerin giyim kodları var. "Sakallı, bıyıklı adam katiyen almam. Kirli sakal da sevmem. Her gün tıraş olacak bir kere. İşe Cote D'Azur'e gider gibi gelinmez. Blue jean de giyilmez. Kadınlar da mini giyemez. Buranın da kendine göre bir ciddiyeti var." Rahmi Koç, grubun kurallarını, Hürriyet'e verdiği bir söyleşide bu şekilde anlatmıştı. Türkiye'nin en şık giyinen patronu olarak gösterilen Koç'un, işte hiç hoşlanmadığı kıyafetlerin başında ise parmak arası terlikler, kahverengi takımlar, tişört, kısa çorap ve sandaletler var. "İş aleminde çalışma saatleri içinde kahverengi elbise giyilmez" diyen Koç, bu konudaki görüşlerini şöyle aktarıyor: "İşte gri tonları ve lacivert giyilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz