Hayırsever 50 lider

Capital’in bu yıl 5’incisini gerçekleştirdiği Türkiye’nin Gönlü Zengin 50 İş İnsanı Araştırması” ile bu hayırseverleri ortaya koyuyoruz...

14.09.2017 11:58:000
Paylaş Tweet Paylaş
Hayırsever 50 lider

Özlem Aydın Ayvacı

oaydin@capital.com.tr

Aydınlar, ‘İnsanlığın kronolojik gelişimine bakarsak para bir illüzyondur, parayı biriktirmemiz değil paylaşmamız gerektiğini anlamamız için 5 yüzyıla daha ihtiyacımız var’ diyor. Bir şeyleri farklı yapmaya başlamalıyız, çünkü o kadar vaktimiz yok. Kendimizi geçici ve bir değeri olmayan şeylerle kandırmak yerine benliğimizi ebedi değerlere adarsak insanları köleleştiren iş insanları değil gerçek hayırseverler olurduk. Yardımsever, empati kuran, cömert ve çalışkan insanlar olurduk. Sadece bu dünyayı nasıl daha iyi bir yer yapabileceğimizi düşünürdük. Amerika, dünya nüfusunun sadece yüzde 4’üne sahipken dünyadaki bütün paranın yüzde 50’den fazlasına sahip. Buna rağmen bu ülkede 50 milyondan fazla fakirlik içinde yaşayan insan var. Çocukların açlıktan öldüğü ülkeleri saymıyorum bile. Sadece verdiklerimize sahip olduğumuzu anlamalıyız. Gözü dönmüş insanların oynadığı bu Monopoly oyununa köle olmayalım. Mezara girerken yanımıza 5 cent bile alamayacağız.” Tofaş altyapısında başladığı basketbol kariyerini yurt dışında sürdürme kararı aldıktan sonra geçtiğimiz yaz Amerika‘ya giden 18 yaşındaki Enis Sipahi, okulu olan Montverde Academy’de yaptığı konuşmayla gündeme oturdu. Bu sözler de ‘Yılın Konuşması’ seçilen o konuşmadan alındı. 

GERÇEK ZENGİNLİK 

Sipahi’nin altını çizdiği paylaşırsak dünyanın çok daha iyi bir yer olacağı fikrini pek çok hayırsever iş insanı da benimsiyor. Capital, “Türkiye’nin Gönlü Zengin 50 İş İnsanı Araştırması” ile bu hayırseverleri ortaya koyuyor ve onların diğer güçlü iş insanlarına da örnek olmasını hedefliyor. Araştırmanın fikir babası Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin’le çıktığımız yolda 5 yılı geride bıraktık. Başlangıçtan bu yana Türkiye’nin en büyük gruplarından Koç Holding’in, Fiba Holding’in, Doğuş Holding’in, Anadolu Grubu’nun ve diğerlerinin desteğini aldık. Özyeğin’in de dediği gibi “Önemli olan ‘en zengin’ olmak değil ‘gönlü zengin’ olmak.” 

KESİNTİSİZ İYİLİK PEŞİNDE 

2016, son yılların en zor yılı olmasına rağmen hayırseverler bu yıl da bağışlarını ara vermeden sürdürdü. 2016’da Koç Ailesi, Koç Vakfı üzerinden yaptığı bağışlarla zirvedeki yerini korudu. 2016 yılında toplam bağış tutarı 400 milyon 109 bin TL’ye yükselen Koç Ailesi’ni, geçen yılın ikincisi Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk izledi. Şahenk’in yaptığı bağışların toplam tutarı 271 milyon 851 bin TL oldu. Geçen yıl 4’üncü sırada yer alan Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, 137 milyon TL’lik bağış tutarıyla 3’üncülüğe yükseldi. Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, gönlü zenginler listesinde her yıl istikrarlı bağışlarıyla ilk 5’teki yerini koruyan bir isim olarak bu yıl yine 5’inci sırada yer aldı. 

YENİ İSİMLER LİSTEDE 

Bağış bütçesini bu yıl ilk kez açıklayan SBK Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sezgin Baran Korkmaz, ilk kez girdiği gönlü zenginler arasına 4’üncü sıradan katıldı. Korkmaz, 2016 yılında 129 milyon 860 bin TL gibi önemli bir bağış gerçekleştirdi. Geçen yıl listede yer almayan Lucien Arkas, Ali Raif Dinçkök, Suat Sancak ve Nihat Özdemir gibi listeye yeni giren pek çok hayırsever iş insanı da bu yıl gönlü zenginler arasında. Kadir Has Vakfı üzerinden yaptıkları bağışlarla rahmetli Kadir Has’ın oğulları Can Has ve Nuri Has, listede önemli bir sıçrama yaptı. Geçen yıl listede 13’üncü olan Has kardeşler, bu yıl 2016’da yaptıkları 88 milyon 911 bin TL’lik bağışlarıyla 6’ncılığa yükseldiler.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz