"Hesaplar niye tutmadı?"

Projeksiyonlarını büyüme üzerine yapan çok sayıda sektör, şimdi büyük bir hayal kırıklığı yaşıyor. Hayal kırıklığının nedeni tutmayan hesaplar. Düşen iç talep, bitmeyen global kriz ve bölge ülkelerde yaşanan sorunlara bir de plansız hayata geçen yatırımlar eklenince birçok sektörde fazla kapasite yüzde 60’a ulaştı. Demir çelikten plastiğe, hızlı tüketimden turizme şimdi bu sektörler boşa giden milyarlarca dolarlık yatırımın faturasını öderken bir taraftan da fazla kapasite sorununun üstesinden gelmek için tüm hesaplarını yeniden yapıyor.

27 AĞUSTOS, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Hesaplar niye tutmadı?
Türkiye son 3 yıldır beklediğimizden daha yavaş büyüdü. Enerji sektöründe yatırımlar bu yavaş büyümeye göre değil, daha yüksek büyümelere göre planlanmıştı. Bu nedenle şu anda bütün sektörlerde fazla kapasite meselesi var.” Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, bu sözleriyle Türkiye ekonomisine dair çok önemli bir soruna işaret ediyor. Çünkü son birkaç yılda ekonomideki yavaş büyüme başta enerji olmak üzere birçok sektörün hesaplarında sapmalara neden oldu. Bu sapmalar da ilk etkisini kapasite fazlası vererek gösterdi. İçeride ekonominin büyüme hızının düşmesi dışında başka unsurlar da bu sonuçta rol oynadı. Örneğin en büyük ihracat pazarı Avrupa Birliği ülkelerinin hala toparlanamaması, yakın coğrafyada ekonomik ve siyasi çalkantıların artması, global ekonomide arz-talep dengesinin değişmesi de sektörleri kapasite fazlası sorunuyla baş başa bıraktı. Projeksiyonlarını büyüme üzerine yapan sektörler şimdi yüzde 60’a varan oranlarda kapasite fazlasıyla mücadele ederken, artan rekabet, düşen fiyatlar ve boşa giden milyarlarca dolarlık yatırımın faturasını ödüyor. Öte yandan fazla kapasite sorununun üstesinden gelmek için tüm hesaplar yeniden yapılıyor.
PAZARLAR DARALDI MI? Bugün sektörler cephesine baktığımızda yalıtımda yüzde 60’a, alüminyum ve hazır beton sektöründe yüzde 50’ye, gemi inşa sanayinde yüzde 47’ye, yassı çelikte yüzde 40’a varan oranda kapasite fazlalığı dikkati çekiyor. En dinamik sektörlerden tekstil ve hazır giyimde bile kapasitenin yüzde 30’u kullanılamıyor. Mobilyada ve turizmde de kapasite fazlasından söz etmek mümkün. Turizmde ifade edilen arz fazlası yüzde 39, mobilyada kapasite fazlası ise yüzde 25 seviyesinde. Bu durumun nasıl ortaya çıktığına gelince… Gıda sektöründe düzgün planlama yapılamaması yüzde 35-40 oranlarında kapasite fazlası yarattı. Türkiye makarna ihracatının 2011-2014 yılları arasında ortalama yüzde 23 artış gösterdiğini belirten Barilla CEO’su Güneş Karababa, sektörde bu trendin devam edeceğine dair yanlış bir öngörüde bulunulduğunu itiraf ediyor. Bu doğrultuda ciddi kapasite yatırımları yapıldığını belirten Karababa, bu yıl makarna ihracatı yüzde 22 gerileyince sektörde yüzde 40’a varan kapasite fazlasının oluştuğunu söylüyor. Benzer bir durum ankastre mutfak sektörü için de geçerli. İnoksan Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Varlık, sektörlerindeki fazla kapasitenin en önemli sebebinin ihracattaki talep düşüşü olduğunu söylüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz