""İHRACAT ODAKLI BÜYÜMENİN SONUNA GELİNDİ""

Nobel ödüllü ekonomist Prof. Dr. JOSEPH STIGLITZ’e göre global ekonomik krizden henüz çıkılmadı. Amerika tüm dünya için olumlu algılanan büyüme rakamlarına rağmen işsizlikte yol alamadı. Avrupa, sorunlarına yapısal reformlarla yanıt veremediği için daha kötüye ilerliyor. Gelişmekte olan ülkelerin de artık 40 yıldır uyguladıkları ihracat odaklı büyüme modelini sürdüremeyeceklerini belirten Stiglitz, sağlıklı büyümenin iç pazar, çeşitlendirmekle geleceğini söylüyor. Türkiye ve gelişmekte olan ülkelerin bunu nasıl yapacaklarını şöyle açıklıyor: “İç talebi emlak ve altyapıyla canlandıramazsınız. Üretim yöntemleri kullanılmalı. Ekonomi üretim yapan sektörleri desteklemeli.”

24 ŞUBAT, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
"İHRACAT ODAKLI BÜYÜMENİN SONUNA GELİNDİ"
Global ekonomik kriz sonrası dünya yeni bir dönüşümün eşiğinde... Büyük riskleri barındıran bu değişim hem gelişmiş hem gelişmekte olan ekonomilerin ayrı ayrı yeniden pozisyon almalarını zorunlu kılıyor.” Bu saptamalar Amerika eski başkanı Bill Clinton’ ın ekonomi başdanışmanı Nobel ödüllü ekonomist Prof. Dr. Joseph Stiglitz’e ait. Özellikle gelişmekte olan ülkelerin 2008’deki global ekonomik krizde beklenenden daha iyi bir büyüme performansı ortaya koyduğunu ve dünya ekonomisinde büyümeyi sürüklediğini belirten Stiglitz, şimdi ise bu durumun değiştiğini söylüyor. Gelişmekte olan ekonomilere bugüne kadar sürdürdükleri ihracat odaklı büyüme modelini bırakmalarını tavsiye ediyor. Küresel ekonominin bugünkü yapısını düşündüğümüzde, ekonominin iç talebe bağlı büyüyebileceği bir modele geçilmesi gerektiğini ifade eden Stiglitz, “İç pazarı çeşitlendirmek gerekiyor. Yapısal olarak ekonomide dengeli bir modele sahip olmak önemli. Ekonominin tek bir alana bağlı olması önemli bir risk” diyor. Türkiye ve gelişmekte olan piyasalara iç taleplerini nasıl canlandıracaklarını da şöyle açıklıyor: “İç talebi emlak ve altyapıyla canlandıramazsınız. Üretim yöntemleri kullanılmalı. Ekonomi üretim yapan sektörleri desteklemeli. Belli sektörler desteklenebilir. Hükümet bu konuda önemli rol oynayabilir.” Nobel ödüllü ekonomist Prof. Dr. Joseph Stiglitz, dünya ekonomisindeki son gelişmeleri ve risklerin her geçen gün arttığı bir dünyada nasıl yol alınması gerektiğini Capital’e şöyle anlattı:
* Dünya ekonomisindeki genel görünümü nasıl değerlendiriyorsunuz?
*2015 ülke ekonomileri için risklerle dolu, kötü bir yıl olacak. Petrol meselesi öncelikli risk. Avrupa, Rusya ve Ortadoğu ilişkileri takip ediliyor. Bunun yanı sıra dünyada siyasi sıkıntılar yaşanıyor. Asya’da Çin’in durumu, ABD’nin durumu ne olacak? Dünya değişiyor, iklimler değişiyor. Dünya büyük risklerle karşı karşıya. 
* İlk olarak petrol fiyatlarındaki sert düşüşle başlayalım isterseniz... Petrol fiyatlarındaki bu düşüş, gelişmiş ve gelişmekte olan ekonomileri nasıl etkileyecek? 
* Petrol fiyatlarında yaşanan düşüş ithalatçı ülkeler için ihracatçı ülkelere göre çok daha olumlu sonuçlar yaratıyor. Asıl soru bu durumun nasıl ele alınacağı, nasıl dengeleneceği… Türkiye gibi ülkeler büyük petrol ithalatçıları, dolayısıyla bu gelişmeler onların lehine gibi görünüyor. Öte yandan Ortadoğu, Rusya ve onların ticari ortakları petrol fiyatlarının düşmesinden zarar görüyor. Çünkü negatif etki yaratıyor. Genele bakarsanız fiyatlardaki bu düşüş dünya için olumsuz bir gelişme. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz