İlk giriş heyecanı

Türkiye'nin en büyük 500 özel şirketi arasında yer almak şirketler için önemli bir performans göstergesi...

5.10.2017 01:46:000
Paylaş Tweet Paylaş
İlk giriş heyecanı

Ayçe Tarcan Aksakal

atarcan@capital.com.tr

Türkiye’nin önde gelen şirketlerinin yöneticileri ve patronları için ilk kez listeye girdikleri zamanın ayrı bir anlamı var. Çoğu, büyükler ligine adım attığında çabalarının karşılığını aldığını hissettiğini söylüyor. 500 büyük ve güçlü şirket arasına girmeyi bir prestij kaynağı olarak gördüklerini belirtiyorlar. Türkiye’nin en güçlü ve büyük şirketleri arasına girdiğinde bu başarıyı babasına adadığını belirtenler bile var. İlk yıllardan beri grup şirketleri en büyükler arasında yer alan Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, “En büyük 500 büyük şirket arasında yer almak bize her zaman gurur veriyor” diyor. 3 yıl önce YDA İnşaat ile Capital500’e giren YDA Group’un kurucusu ve yönetim kurulu başkanı Hüseyin Arslan ise hep en büyükler arasına girmek için çalıştığını, en büyük 500 içinde yer aldığı anda ise daha fazlasını başarmak için daha büyük sorumluluk hissettiğini söylüyor. 

BÜYÜK GURUR KAYNAĞI 

Yaptığı işte, Türkiye’nin en büyükleri arasında yer almak şirketlerin pek çoğunu büyümeyi sürdürülebilir kılma konusunda motive ediyor. İnci Holding Yönetim Kurulu Başkanı Neşe Gök, ilk kez 21 yıl önce Jantaş Jant şirketiyle en büyük 500 sanayi kuruluşu arasına girdiklerini söylüyor. Bugün 500 büyük şirket içinde iştirak sayısını 1’den 3’e çıkardıklarını belirten Gök, “İştiraklerimizin ekonomide ve sektörde belirleyici olan listelerde başarılı iş sonuçlarıyla yer alması bizi hala ilk günkü kadar heyecanlandırıyor ve sorumluluğumuzu artırıyor” diyor. Gök, 2023 vizyonlarının dünyanın en büyük ilk 1.000 şirketi arasına girmek olduğunu söylüyor ve ekliyor: “Her yıl düzenli olarak ekonomik ve sektörel açıdan itibarlı listelerde yer almayı ve üst sıralara çıkmayı hedefliyoruz.” İlk kez 3 yıl önce en büyük 500 sanayi kuruluşu arasına giren ve kısa sürede 26’ncılıktan 13’üncü sıraya yükselen İstanbul Altın Rafinerisi’nin CEO’su Ayşen Esen de ilk kez en büyük 500 arasına girdiklerinde büyük bir gurur duyduklarını belirtiyor. “Elde ettiğimiz başarıların tescil edilmesi bizi gururlandırdı” diye konuşuyor. Bunun, sorumluluklarını artırdığını da belirten Esen, başarıyı kalıcı şekilde devam ettirmenin, yarattıkları katma değeri artırmanın birincil öncelikleri haline geldiğini söylüyor. 

İKİNCİ KUŞAK TEPKİSİ 

Önde gelen grupların 2’nci kuşak temsilcileri ilk kez en büyük 500 büyük şirket arasına girdiklerinde bu önemli başarıyı şirketlerinin kurucuları olan babalarına adadıklarını söylüyor. Bu isimlerden biri de ilk kez 3 yıl önce 500 büyük arasına giren YDA İnşaat’ın bağlı olduğu YDA Group’un yönetim kurulu başkanı Hüseyin Arslan. Babasının vefatının ardından kardeşiyle devam ettirdiği aile işinin hep en büyükler arasına girmesi için mücadele ettiğini belirten Arslan, 500 büyük arasına girdiklerinde bu başarıyı vefat eden babası Yaşar Dede Arslan’a adadığını söylüyor. 8 yıl önce en büyük 500 şirket arasına giren Türkiye’nin en büyük bakliyat şirketlerinden Arbel Grup’un yönetim kurulu başkanı Mahmut Arslan da “Arbel’in Türkiye’nin en büyük 500 şirketi arasında olduğunu gördüğümüzde önce babamızı rahmetle andık. Babamız hayatta olsaydı başarılarımızdan gurur duyardı” diyor. Mersin’i temsil etmenin kendilerini ayrıca mutlu ettiğini belirten Arslan, ilk kez en büyükler arasına girdiklerinde hissettiklerini şöyle anlatıyor: “Her yıl, liste açıklandığında şirketler kadar hangi ilden olduklarına da bakıyordum. Mersin’den şirketlerin listede yer almaması bizleri çok üzüyordu. Arbel, ilk kez 2009’da en büyükler arasına girdiğinde Mersin’den bir firma olarak yerimizi almıştık. O an listede şirketimizi görmekten çifte mutluluk ve gurur duyduk.” 

YOL GÖSTERİCİ OLDU

Pek çok 500 şirketi, hedeflerinin ne kadarını gerçekleştirdiklerini bu listelerde yer almalarıyla ölçtüklerini belirtiyor. Bunlardan biri de 2,5 milyar TL’lik cirosuyla Türkiye’nin en büyük ilk 50 şirketi arasında yer alan Acıbadem Sağlık Grubu’nun Başkanı Mehmet Ali Aydınlar. İlk kez 2001’de Capital500’de yer aldıklarını belirten Aydınlar, “Her yıl listedeki sıralamamızın daha da üst sıralara taşındığını görmek yurt dışı ve yurt içi yatırım kararlarımızın ve büyüme stratejilerimizin ne kadar doğru konumlandığımızı gösteriyor” diyor. 4 yılda 1 milyar TL ciroya ulaşan gayrimenkul şirketi Nef’in yönetim kurulu başkanı Erden Timur da ilk kez 4 yıl önce Capital500 şirketleri arasına girdiklerini belirterek “Türkiye’nin en büyük 500 şirketi arasına girmek, doğru yolda olduğumuzu hissettirdi ve motivasyonumuzu artırdı” diyor. İlk kez 3 yıl önce Capital500’de yer aldıklarını belirten AE Arma- Elektropanç’ın CEO’su Burak Ç. Kızılhan da “Dünya çapında prestijli yayın organlarının hazırladığı bu listelerde yer almamız, hedefimiz doğrultusunda ne kadar doğru ve sağlam adımlar attığımızın bir göstergesi” diyor. Gaziantepli Şölen Çikolata da ilk kez 16 yıl önce 500 büyük şirket arasında yer aldı. Şirketin yönetim kurulu başkanı İsmail Çoban, bunu doğru yolda ilerlediklerinin bir göstergesi olarak gördüklerini söylüyor. “Bu başarıya tüketicilerin ve pazarın ihtiyaçlarını anlayarak, doğru büyüme stratejileri izleyerek ulaştık” diyen Çoban, Türkiye’nin en güçlü şirketleri arasında yer almanın çabalarının ve başarılarının bir sonucu olduğunu ifade ediyor. Türkiye’nin en büyük un üreticilerinden Ulusoy Un da ilk kez 13 yıl önce İSO500’de, 6 yıl önce de Capital500’de yer aldı. Şirketin ikinci kuşağı ve yönetim kurulu başkanı Eren Günhan Ulusoy, ilk kez en büyük 500 arasında yer aldıklarında doğru yolda olduklarını hissettiğini belirtiyor. 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz