İyilik ajandası

Türkiye’nin Gönlü Zengin 50 İş İnsanı araştırması bu yıl yine Türkiye’nin önemli hayırseverlerini ortaya koydu...

14.09.2017 12:23:000
Paylaş Tweet Paylaş
İyilik ajandası

Özlem Aydın Ayvacı

oaydin@capital.com.tr

EĞİTİM YİNE ÖNCELİKLİ 

2016 yılında bağışların büyük kısmı eğitim ve burs yatırımlarına yönlendirildi. Türkiye’nin Gönlü Zengin 50 İş İnsanı araştırmasına katılanların yüzde 53,9’u bağışlarını eğitime ayırdıklarını ifade etti. Eğitim yatırımlarıyla öne çıkanlar arasında Koç Ailesi, Yaşar Ailesi, Hüsnü Özyeğin, Enver Yücel, Nuri Has, Can Has, Erman Ilıcak, Vakkas Altınbaş gibi kurdukları ve destekledikleri vakıf üniversiteleriyle sürekli bağışçılar yer alıyor. Peki, gönlü zenginlerin 2017 ve 2018’de bağış gündemlerinde neler var? Yaşar Ailesi, 2017 yılında Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı ve Selçuk Yaşar Spor ve Eğitim Vakfı tarafından eğitime, kültüre, sanata ve spora olan desteklerinin süreceğini açıklıyor. Kadir Has Vakfı Başkanı Can Has, 2017’de gündemlerinde yine verilen burslarla yüzlerce gencin eğitim ve öğrenim görmesine yardım etmenin olduğunu söylüyor. Has, 2017 ve 2018’de yaptıkları bağışlarla hedeflerini şöyle anlatıyor: “Ülkemizde eğitim düzeyinin yükselmesi için elden gelen her şeyin yapılması gerektiğine inanıyoruz. 2018 yılındaki bağışçılık planımızın başında, Kadir Has Üniversitesi’ne bağışta bulunmak geliyor. İmkanlar ölçüsünde ülke eğitimine bağış ve/veya burslar yoluyla katkıda bulunmaya devam edeceğiz.” Altınbaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Vakkas Altınbaş da eğitimi Türkiye’nin en büyük önceliği olarak gördüklerini ve bağışlarını buna göre belirlediklerini belirtiyor. Mehmet Altınbaş Eğitim ve Kültür Vakfı aracılığıyla eğitime yönelik yatırımlarını sürdüreceklerini söyleyen Altınbaş, şöyle devam ediyor:

“Vakıf bünyesindeki İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi ile en büyük desteğimizi eğitim alanında vermeye devam edeceğiz. 2018 yılında da önceliğimiz eğitim alanında bağış yapmak olacak. Burslu öğrenci sayısını her geçen yıl artırmayı hedefliyoruz.” 

BAŞKAN’IN YENİ ALANLARI 

2017 ve 2018’de gönlü zenginlerin gündemine giren yeni alanlar dikkat çekiyor. Araştırma sonuçlarında diğer seçeneği içine alınan gıda bankacılığı, sosyal inovasyon, dijitalleşme gibi konular eğitimden sonra bağışçıların en fazla kaynak ayırdıkları alanlar oldu. Bağışların yüzde 18,6’sı bu ve benzeri yeni alanlara yönlendirildi. Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu de farklı alanlara kaynak ayıran isimlerden biri. Her zaman gençlerin eğitimine katkıda bulunan projelerde yer almaya özen gösterdiklerini söyleyen Zorlu, kurucuları Mehmet Zorlu’nun adını taşıyan Mehmet Zorlu Vakfı aracılığıyla gençlere destek olduklarını söylüyor. Zorlu, her yıl 2 bin 500 genci burslarla desteklediklerinin altını çizerken yeni bağış alanları hakkında şunları söylüyor: “Üniversite çağındaki bursiyerlerimize yönelik ‘21. Yüzyıl Yetkinlikleri Eğitim Programı’ projemizi hayata geçirdik. Gençleri iş dünyasına hazırlıyoruz ve staj imkanı veriyoruz. Zorlu Çocuk Tiyatrosu 14 yılda, 2 bine yakın oyunla, 800 bin çocuğu tiyatroyla buluşturdu. Yıllardır devam eden bu projelere yeni nesil bir sosyal sorumluluk yaklaşımı olan sosyal inovasyonu da ekledik. Atölye ile birlikte kurucu ortağı olduğumuz sosyal inovasyon platformu ‘İmece’ ile kültürümüze işlemiş dayanışma ve birlikte üretme ruhunu yeniden canlandırıyoruz. İmece’de, girişimci adayları eğitimlerle destekleniyor, iş geliştirmeden finansal kaynak yaratmaya birçok alanda mentorluk desteği sunuluyor. Digi.logue, giderek dijitalleşen dünyamızda, modadan sanata birçok farklı konuda dijitalleşme üzerine kaynak arayan veya bu alandaki profesyonellerle bir araya gelmek isteyen herkese açık bir platform. Bu konuda bilinç ve farkındalık yaratmayı amaçlıyoruz.” 

SPORA İLGİ SÜRECEK

Türkiye’nin gönlü zengin iş insanlarının gündeminde spor yardımları her zaman önemli yer tutuyor. 2016 yılında bağışların yüzde 8’i bu alana yönlendirildi. Bağışlarının en büyük kısmını spora ayırdıklarını söyleyen Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas, 2017 ve 2018’de gerçekleştirdikleri sosyal sorumluluk çalışmalarıyla neyi başarmayı planladıklarını şöyle anlatıyor: “Ana branşı voleybol olan Arkas Spor Kulübü, yelken, yüzme ve dağcılık dallarında da faaliyet gösteriyor. Kulüp, voleyboldaki başarılarını sürdürürken yelken branşını da sevdirmek ve geliştirmek için çalışıyoruz. Türkiye’nin ilk profesyonel yelken takımı Arkas Sailing Team, gerek Türkiye’de gerekse Avrupa’daki uluslararası yarışlarda bir Türk takımı olarak başarılı bir grafik çiziyor. Arkas Spor Kulübü tesislerinde 8 bin çocuk yetiştirdik. Özellikle voleybolda hem kendi takımımıza hem Türk Milli Takımı’na oyuncu yetiştirmenin gururunu yaşıyoruz. Çeşme’de açtığımız hem yaz kampı hem yelken eğitimleri verilen iki tesiste; 3-15 yaş arası çocuklarımızın 5 farklı branşta spor yapmalarına imkan sağlıyoruz.” Arkas, ayrıca eğitim ve çevre alanlarında da önemli çalışmaları olduğunu belirtiyor: “İzmir’de Arkas Narlıdere Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yanında, başkanlığını yürüttüğüm Orion Eğitim Vakfı’na bağlı Fransızca eğitim veren iki ilköğretim okulu var. İtalyan Ana ve İlkokulu’nun Arkas Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından yönetimini yapıyoruz. İzmir’de MEB’e bağlı yeni bir lise daha yaptırmak üzere çalışıyoruz. Deniz Temiz Turmepa ile ortak projemiz Arkas Turmepa II atık alım teknesi Çeşme koylarının kirlenmesini önlemek ve deniz kültürünü bilincini artırmak için 11 yıldır çalışıyor.” 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz