İyilik yarışı

26.08.2015 14:39:040
Paylaş Tweet Paylaş
İyilik yarışı
ABD’nin yoğurt devi Chobani’nin sahibi Hamdi Ulukaya, geçtiğimiz ay servetinin yarısından fazlasını bağışlayacağı sözünü veren milyarderler arasına girdi. Ulukaya’nın kişisel servetinin 1,41 milyar dolar olduğu biliniyor. Böylece Hamdi Ulukaya, The Giving Pledge adıyla bilinen ve dünyanın en hayırsever iş insanlarından Berkshire Hathaway CEO’su Warren Buffett ve Microsoft’un kurucusu Bill Gates tarafından başlatılan kampanyaya dahil oldu. Ulukaya, hayırseverlik projelerine dünya genelindeki göçmenlere yardım ederek destek verecek. Türkiye’deki göçmenlere destek olmak için de Birleşmiş Milletler Göçmenler Yüksek Komisyonu’na 2 milyon dolar bağış yapmıştı. Bu kampanya kapsamında, milyarder iş adamlarından hayatta oldukları süre ya da ölümlerinden sonra mal varlıklarının yarısından fazlasını yardım işlerine adamaları isteniyor. Söz veren isimler, bunu “etik söz” olarak kabul edip herhangi bir yasal anlaşma imzalamıyor. Kampanyanın asıl amacı, bu projeye yeni isimleri çekip hayırseverlik faaliyetleri için farkındalık yaratmak.
Capital Dergisi de Türkiye’de hayırseverlik alanında farkındalık yaratmak amacıyla 3 yıl önce Gönlü Zengin İş İnsanları Araştırması’nı başlattı. Bu yıl araştırmaya ilk defa Murat Ülker, Fuat Tosyalı, İnan Kıraç, Enver Yücel, Suat Sancak, Hüseyin Özdilek, Hakkı Yıldız, Hülya Gedik, Cemalettin Sarar gibi gönlü zengin iş insanları da katıldı. Milyonlarca liralık bağış ve yardımlarıyla milyonlarca insanın hayatına dokunan gönlü zenginlerin hayırseverlik konusundaki temel felsefelerini ve 2015 yılında öncelikli yardım yapacakları alanları araştırdık.
VAKIFLARLA GELİŞTİ Son 30 yılda bağışçılık oldukça gelişti. Kâr amacı gütmeyen pek çok kurum oluştu. Hedefler netleştirilirken hesap verebilir yapıya kavuştular. Özellikle vakıflar, Türk iş dünyasında hayırseverliğin gelişmesine büyük katkı yaptı, yapmayı da sürdürüyor. 2014 yılı toplam bağış rakamlarını esas alarak oluşturduğumuz “Türkiye’nin Gönlü Zengin 50 İş İnsanı” araştırmasında da pek çok grubun bu işleri vakıflar kanalıyla yaptığını görüyoruz. Araştırmanın sonuçlarına göre anket katılımcılarının yüzde 33,9’u, vakıf ve dernekler yoluyla bağışlarını gerçekleştirdiklerini söylüyor. Koç, önemli ölçüde vakıflar aracılığıyla hayır işleri yapan Türkiye’nin gönlü en zengin ailesi. Koç Ailesi, Türkiye’nin gönlü zengin iş insanları listesinde birinciliğini bu yıl da korudu. 2014 yılında hayır işlerine 282 milyon 43 bin TL kaynak aktaran aile adına konuşan Vehbi Koç Vakfı Genel Müdürü Erdal Yıldırım, eğitim, sağlık ve kültür alanlarının Türkiye’de desteğe en çok ihtiyaç duyulan alanlar olduğunu söylüyor. Koç Ailesi’nin de ağırlıklı olarak bu alanlarda önemli yatırımlar gerçekleştirdiğini belirtiyor. Yıldırım, “Fakat çevre, bölgesel gelişim projeleri, afet destek, kadın ve aile için şiddet veya spor gibi alanlarda da topluma faydalı çalışmalar sürdürmek için gerekli kaynakları ayırıyorlar” diyor. Yıldırım, Koç Ailesi’nin bağışlar konusundaki en önemli prensibinin, Vehbi Koç’un “Devletim ve ülkem var oldukça ben de varım” cümlesiyle tarif ettiği ilkesine dayandığının altını çiziyor ve şöyle açıklıyor: “Koç Ailesi bağışlarını Vehbi Bey’in bu ilkesinden yola çıkarak Türk toplumunun yaşam kalitesini yükseltmek amacıyla gerçekleştiriyor. Aile, yapılan bağışlarla hayata geçirilen çalışmalarda, kaynakları etkin ve basiretli bir şekilde kullanılmasına ve sonuçların toplum için kalıcı değerler üretmesine daima özen gösteriyor.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz