İyimser yıl hazırlığı

Bütçe hazırlıkları tam gaz sürüyor. 2018’e dair senaryolarda, “büyüme” ve “yatırım” başlıklarının iyimserlikle harmanladığı görülüyor...

6 ARALIK, 20170
Paylaş Tweet Paylaş
İyimser yıl hazırlığı

Ayçe Tarcan Aksakal

atarcan@capital.com.tr

Son 3 yıl yurt içi ve yurt dışı belirsizlikler nedeniyle oldukça zor geçti. Seçimler, terör saldırıları, darbe girişimi ve belirsizliklerin neden olduğu ekonomik sorunlar, iş dünyasını olumsuz etkiledi. Geçtiğimiz ekim ayında ABD ile yaşanan vize krizi ise hiç beklenmedik bir gelişmeydi ve pek çok şirket tarafından öngörülemedi. Böyle bir ortamda, 2018 bütçelerini hazırlamaya çalışan iş insanlarını rahatlatan ve yeni yıla umutla bakmalarını sağlayan en önemli gelişme, IMF’nin Türkiye’nin 2017 büyüme tahminini yüzde 2,5’ten yüzde 5,1’e yükseltmesi oldu. Bu da bütçelere olumlu yansıyacak gibi görünüyor. “Her yıla kötümser beklentilerle giriyoruz, gelişmeler pozitif olunca hedeflerimizi olumlu yönde revize etmek zorunda kalıyoruz” diyen HSBC Türkiye Genel Müdürü Selim Kervancı, 2018 öngörülerini yaparken geçmiş döneme göre biraz daha iyimser davrandıklarını söylüyor. Sadece o değil, perakendeden sanayiye kadar farklı sektörlerde bütçe hazırlıklarını yapan şirketlerin yöneticileri de Kervancı gibi 2018 baz bütçe senaryolarında oldukça iyimser tahminler yapıyor. Hemen hepsi yeni bütçenin büyüme ve yatırım odaklı olacağını söylüyor. 

HAZIRLIKLAR SÜRÜYOR

Türkiye’nin önde gelen şirketlerini kapsayan bütçe araştırmamız, bu yıl da büyük şirketlerde dahi 2018 bütçelerinin tamamlanmasının en iyi ihtimalle kasım sonunu bulacağını gösteriyor. Bütçe araştırmamızı yaptığımız ekim ayının ilk haftalarında, 2018 bütçesini bitirmiş çok az şirket bulunurken büyük kısmı bütçeyi kasım ya da aralık sonunda bitirmeyi planlıyor. Ekim ayında 2018 bütçesini hazırlayan az sayıdaki şirketten biri olan Metal Yapı’nın genel müdürü Akın Karali, “Bütçeyi hazırlarken meydana gelebilecek bütün riskleri hesaba kattık. 2018 için birden fazla senaryo hazırlayarak A ve B planlarımızı yaptık” diyor. Siemens Türkiye CEO’su Hüseyin Gelis, yeni bütçeyi hazırladıklarını belirterek “İyi, orta ve kötü senaryo olmak üzere 3 bütçe senaryomuz var” diye konuşuyor. Doğru tahminler yapabilmek için bazı iş insanları yılın son günlerini beklemeyi doğru buluyor. BİM Yönetim Kurulu Üyesi Galip Aykaç, bütçe çalışmalarının devam ettiğini, bu yıl da aralık sonunda bütçeyi bitireceklerini söylüyor ve “2018 ile ilgili iyimseriz, büyüme odaklı bir bütçe olacak” diyor. Zorlu Holding CEO’su Ömer Yüngül de yeni bütçeyi hazırlamadıklarını, ancak 2018’i 2017’den çok daha iyi gördüklerini söyleyerek, Orta Doğu’daki savaş ortamı düzelirse ihracatta patlama yapacaklarını vurguluyor. 

BEKLENTİLER NE YÖNDE? 

Kuşkusuz faiz, büyüme, enflasyon ve kurlar geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 2018 bütçelerinde de CEO’ların en çok dikkat ettiği göstergelerin başında yer alıyor. Bütçeler hazırlanırken yine tüketim harcamalarından enflasyona, siyasi gelişmelerden faiz hareketlerine kadar yurt içi ve yurt dışındaki birçok parametre yakından takip ediliyor. Şirketler cephesinde 2018 için baz bütçe senaryolarında “büyüme” beklentisi öne çıkıyor. Gayrimenkulden finansa, perakendeden sanayiye kadar pek çok sektörden şirketin CEO’su, 2018’in baz bütçelerinde Türkiye ekonomisinin 2017’de olduğu gibi yüzde 5 bandında büyüyeceğini öngörüyor. Çalık Denim Genel Müdürü Hamit Yenici ise büyüme öngördükleri için 2018’e iyimser baktıklarını belirtiyor. Yenici, “Aldığımız sinyaller de bu yönde. Müşterilerin taleplerini yetiştiremiyoruz” diyor. Mudo’nun onursal başkanı Mustafa Taviloğlu da ekonominin iyiye gittiğini belirterek 2018’in 2017’den daha iyi geçeceğini söylüyor. Taviloğlu, kasım sonunda bitirmeyi planladıkları 2018 bütçelerinin büyüme odaklı olacağını belirterek “Son 3 yıl bizim için iyi geçmedi, ancak 2018’de uçuşa geçmeye hazırlanıyoruz” diye konuşuyor. Altınbaş Holding Yönetim Kurulu Üyesi Orkun Altınbaş, ekonomik koşulların iyileşmeye başladığını belirterek 2018’in 2017’den daha da iyi olacağını, yeni bütçeyi büyüme ve yatırım odaklı hazırladıklarını belirtiyor. 

BAZ SENARYODA NE VAR?

CEO’lar 2018’in baz bütçelerinde kendi kurumları için ortalamada yüzde 20 büyüme öngörüyor. Hatta pek çok şirkette tahminler yüzde 20’in üzerinde. Kasım sonunda bütçelerini bitireceklerini söyleyen Sinbo Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Demir, “Beklentimiz, 2018’de ihracatla birlikte yüzde 25-30 oranında büyümek. İç pazarda böyle bir büyüme beklemiyorum. Bunu ihracatla sağlayacağız” diyor. Türkiye’nin en büyük bakır tel ihracatçısı Mega Metal’in yönetim kurulu başkanı Cüneyt Ali Turgut, “İyi senaryoya göre hazırladığımız baz bütçe senaryomuzda, 2018’de yüzde 40 büyüme öngörüyoruz. İhracat ağırlıklı olduğumuz ve yatırımlarımızı bu yönde yaptığımız için 2018’den umutluyuz” diyor. 2018’de 1 milyar TL sınırını geçeceklerini de sözlerine ekliyor. Migros Genel Müdürü Özgür Tort, 2018 bütçesini kasım sonu gibi bitireceklerini belirterek iyimser ve kötümser olmak üzere 2 senaryolu bütçe hazırladıklarını, iyimser baz bütçe senaryolarında 2018 büyüme tahmininin yüzde 20 olduğunu belirtiyor. “Kipa birleşmesiyle büyüme rakamlarımız geçen yılların üzerinde olacak. 2018’de bu yıldan daha fazla mağaza açacağız” diyen Tort, gelecek yıl mevcut mağazalarına 150-200 arasında yeni mağaza ekleyeceklerini ifade ediyor. 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz