Kadın dostu şirketler

En fazla kadın çalışan istihdam eden "kadın dostu" şirketleri araştırdık. Listenin zirvesinde Koç Holding ile İş Bankası yer alıyor. Onları Sabancı Holding ve Doğuş Grubu takip ediyor.

28 MART, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Kadın dostu şirketler
Rakamlar ortada... 2012 yılında Türkiye’de 15-65 yaş arası kadın nüfusun sadece yüzde 28,7’si iş hayatına katıldı. Türkiye, bu skorla 34 OECD ülkesi arasında sonuncu oldu. 2023 için Türkiye’nin kadın iş gücüne katılım hedefi yüzde 35. AB’nin 2020 yılı kadın istihdam hedefi ise yüzde 75.

Kısacası kadın istihdamında lig atlamak için Türkiye’nin önünde uzun bir yol var. Ancak şimdiden bunu başaran şirketler de mevcut. Türkiye’de ilk kez Capital Dergisi bu şirketleri ortaya koymak adına kadın istihdam rakamlarıyla öne çıkan şirketleri araştırdı. Kadın çalışan, ve kadın yönetici sayılarına bakarak iş dünyasının “Kadın Dostu Şirketler”ini ortaya koydu. İşte Türkiye’nin kadınlarla fark yaratan şirketleri...

Tabloları görmek için görsellere tıklayın.


Dünya Ekonomik Forumu'nun"Toplumsal Cinsiyet Uçurumu Raporu”nda Türkiye, genel sıralamada 135 ülke arasında 124’üncü sırada yer aldı. Ekonomik Katılım ve Fırsatlar İndeksi’nde ise 129’uncu sırada. OECD’nin 2012 yılı çalışma ve iş gücü istatistiklerine göreyse Türkiye’nin kadın istihdamında karnesi çok zayıf. 15-65 yaş arası kadın nüfusunun sadece yüzde 28,7’sinin iş hayatına katıldığı Türkiye, bu skorla 34 ülke arasında sonuncu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz