Kadın dostu şirketler

Capital Dergisi"Kadın Dosti Şirketler" araştırmasını 4'üncü kez yayınlıyor...

26.12.2016 13:06:450
Paylaş Tweet Paylaş
Kadın dostu şirketler
Kadının güçlenmesi, iş gücüne katılması için ilk seslenişlerden birini, 1913 yılında Kadınlar Dünyası Gazetesi’nin 12 Temmuz 1913’te yayımlanan 87’nci sayısında kadın yazar Mükerrem Belkıs yapmıştı. Belkıs, “Özellikle en yüksek mekteplerimizde ekseri muallimlerimiz erkektir. Niçin? Onların yerlerini niçin kadınlar işgal etmesin? Bunlar bizim gerçek haklarımızdır” demişti. Kadınların iş yaşamına katılma çabalarının üzerinden 100 yıldan fazla zaman geçmiş olmasına rağmen bugün hala kabul edilebilir bir noktada değiliz.
TÜİK’in açıkladığı Temmuz 2016 İşgücü İstatistikleri’ne göre iş gücü Temmuz 2016 döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre 650 bin kişi artarak 30 milyon 961 bin kişi, iş gücüne katılma oranı ise 0,3 puan artarak yüzde 52,7 olarak gerçekleşti. Aynı dönemler için yapılan kıyaslamalara göre erkeklerde iş gücüne katılma oranı değişim göstermeyerek yüzde 72,8, kadınlarda ise 0,6 puanlık artışla yüzde 33 olarak gerçekleşti. Türkiye, UNDP’nin cinsiyet güçlendirme ölçüsüne bakıldığında 0,379 ile 109 ülke arasında 101’inci sırada yer alıyor. Dünya Ekonomik Forumu Raporu’na göre ise Türkiye toplumsal cinsiyet eşitliğinde 2015 yılında 145 ülke arasında 130’uncu sırada yer aldı. Capital Dergisi olarak bu yıl 4’üncü kez “Kadın Dostu Şirketler” araştırmasını hazırlayarak kadının işteki yükselişini desteklemek için küçük de olsa bir katkı yapmak istiyoruz. İşte kadın çalışan ve kadın yönetici dostu şirketler ve gruplar tablosundaki son durum...

ZİRVENİN YENİ ŞİRKETLERİ
“Kadın Dostu Şirketler” araştırmasının zirvesinde perakende devi LC Waikiki yer alıyor. Çalışan sayısını son 1 yılda 5.258 kişi artıran şirket, bu pozisyonların 4.108’ini kadınlara ayırarak gerçek bir kadın dostu olduğunun kanıtladı. LC Waikiki Ücret ve Yetenek Yönetimi Müdürü Hande Özdağdeviren, gelecek 5 yılda da eşitlik istihdamı politikaları çerçevesinde mevcut durumu korumayı planladıklarını söylüyor. Türkiye İş Bankası, listede ikinci sırada yer aldı. İş Bankası kadın çalışan sayısını 446 kişi artırdı. Yapı Kredi Bankası 3’üncü sırada. Yapı Kredi İnsan Kaynakları ve Organizasyon Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Gökmen Uçar, “Kadın çalışan istihdamı ve kadın çalışanlarımızı kariyer yollarında desteklemek konusunda büyük bir sorumluluk taşıyoruz” diyor.

EŞİT FIRSAT VERİYORLAR
Fırsat eşitliği kültürü, Türkiye’de son yıllarda kurumsal şirketlerin gündemine girdi ve önemi gün geçtikçe artıyor. Kadın dostu şirketlerin tamamının üzerinde uzlaştığı hassasiyet de “fırsat eşitliği” sunmak. Bu şirketlerden biri de MLPCare. MLPCare İK Grup Koordinatörü Öykü Tükenmez, “Kadınlara verilecek en büyük desteğin, zaten hakları olan fırsat eşitliğini hayata geçirmek olduğunu düşünüyoruz” diyor. Yüzde 52 kadın çalışan oranıyla öne çıkan DeFacto’nun İK ve finanstan sorumlu başkan yardımcısı Önder Şenol, kadınları teşvik etmek için çalışma şartlarını iyileştiren ve mesai saatlerini esnekleştiren özel çözümler sunduklarını söylüyor.
TAV Havalimanları Holding İK Başkan Yardımcısı Hakan Öker, ücret teklifi yapılırken de eşitlik ilkesine bağlı olduklarını söylüyor ve ekliyor: “Kadın çalışan sayımızın artırılması ve erkek çalışanlarla eşit haklara sahip olması en önemli hedeflerimiz arasında.”

YÖNETİMDE TOPUK SESLERİ
“Kadın Dostu Şirketler” araştırmasının bir diğer önemli sonucu ise en fazla kadın yöneticiye sahip şirketler ve bu şirketlerin kadın yönetici oranları... DenizBank İK ve Deniz Akademi Grubu Genel Müdür Yardımcısı Yavuz Elkin, yüzde 37 olan kadın yönetici oranlarını 5 yıl içinde yüzde 50’ye getirerek eşitliği sağlamayı hedeflediklerini söylüyor. Allianz Türkiye CEO’su Aylin Somersan-Coqui, Allianz Sigorta ile Allianz Hayat ve Emeklilik’in 13 kişilik üst yönetim ekibinde 5 kadının bulunduğuna dikkat çekiyor. Koton İK Genel Müdür Yardımcısı Ayça Haznedaroğlu, yüzde 35 olan kadın yönetici oranlarını, yüzde 51 olan kadın çalışan oranına getirmek için çalıştıklarını söylüyor. ING Bank İK Genel Müdür Yardımcısı Seçil Refik, kadın yönetici oranlarını 5 yılda yüzde 40’a getirmeyi hedeflediklerini söylüyor. Refik, “Kadınları uluslararası seviyede üst düzey yönetici konumuna getirmeyi hedefliyoruz” diyor. AvivaSA Emeklilik ve Hayat CEO’su Meral Eredenk Kurdaş, kadınların, işe bakış açıları ve ölçülebilir risk alan yapılarıyla organizasyona daha fazla katkı sağladıklarını söylüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz