LİDERLERİN GÖZDESİ

Türkiye’nin en sorumlu şirketleri, yıllardır onlarca kurumsal sosyal sorumluluk projesine imza atıyor. Bu şirketler, her toplumsal soruna duyarlılık gösterse de her birinin odaklandığı temel alanlar değişkenlik içeriyor. Kurumsal sosyal sorumluluk projelerini liderleri seviyesinde sahiplenen sorumlu şirketlerin CEO ve patronları da KSS’deki odak konularını oldukça önemsiyor. Güler Sabancı, Ahmet Zorlu, Firuzhan Kanatlı, Ali Ülker, Nurten Öztürk ve Tuncay Özilhan gibi isimler bu alanların şirket kültürüyle özdeşleşmesi gerektiği konusunda hemfikir.

16.03.2015 12:39:560
Paylaş Tweet Paylaş
LİDERLERİN GÖZDESİ
GÜLER SABANCI SABANCI HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI
“KADINLARIN GÜÇLENDİRİLMESİ ÖNCELİKLİ”
Yol gösteren felsefemiz 
Sabancı Holding olarak tüm sosyal sorumluluk çalışmalarımızı Sabancı Vakfı eliyle yürütüyoruz. Merhum dedem Hacı Ömer Sabancı'nın sağlığında bir yaşam felsefesi olarak kabul ettiği ‘Bu Topraklardan Kazandıklarımızı Bu Toprakların İnsanlarıyla Paylaşmak’ felsefesi amcalarım için de yol gösterici oldu. Onlar da bu anlayışa sahip çıkarak hayır işlerini düzenli bir şekilde yürütebilmek amacıyla 1974 yılında Hacı Ömer Sabancı Vakfı’nı kurdu. Bu girişimlerinde de onlara en büyük desteği tüm mal varlığını vakfa bağışlayan babaannem Sadıka Sabancı verdi. 
Gücü yaydık 
Sabancı Topluluğu'nun sanayi ve ekonomi alanında eriştiği gücü, Sabancı Vakfı aracılığıyla sosyal ve kültürel alanlarda da geniş ölçüde yaydık. Bu sayede Sabancı Vakfı, Türkiye'de bir aile tarafından kurulan ancak kurumsal bir vakıf olarak faaliyetlerini yürüten en büyük vakıflar arasında yer alıyor. Toplumsal potansiyelin gelişimini sağlamak ve toplumsal duyarlılık bilincini gelecek nesillere aktarmak için özgün, yenilikçi ve kalıcı değerler oluşturarak insanların hayatında fark yaratmayı amaçlıyoruz. 
Kadın, genç ve engelli 
Sabancı Vakfı ile ağırlıkla kadınlara, gençlere ve engellilere yönelik kapsamlı çalışmalar yürütüyoruz. Ayrıca topluluk şirketlerimiz de bu alanlarda KSS faaliyetlerini sürdürüyor.Özellikle kadınların güçlendirilmesi bizim için çok öncelikli. Ülkemizde yürüttüğümüz projelerin yanı sıra Birleşmiş Milletler Kadını Güçlendirme Prensipleri’ni Türkiye’den imzalayan ilk şirketiz. Bu alanda birçok uluslararası kuruluşla işbirliği içinde olmaktan çok memnunuz. 
Fark yaratan 115 kişi 
Sabancı Vakfı’nın 40’ıncı yılını kutladık. Sabancı Vakfı Seminerleri ile kadınların sorunlarını masaya yatırdık. ‘Fark Yaratanlar’ projemizle sıra dışı kişilerin toplum üzerindeki olağanüstü etkilerini, Türkiye ile paylaşmaya, farkındalık yaratmaya ve izleyenlere ilham vermeye devam ettik. 2009- 2014 yayın döneminde 5 sezon boyunca halkın aday gösterdiği 1.200’den fazla başvuru arasından danışma kurulunun seçimi ile 115 ‘Fark Yaratan’ kişinin ilham veren hikayesi videoya çekildi ve yayınlandı. Bu videolar 2,5 milyondan fazla izlenme rakamına ulaştı. 
Kültür sanat ve eğitime devam 
Uluslararası Adana Tiyatro Festivali, 8 yılda 1 milyona yakın çocuğa ulaşan Mehtap Ar Çocuk Tiyatrosu ve Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası gibi girişimlere desteğimizi sürdürdük. Kültür-sanat alanındaki etkin rolümüzü koruduk. Gençlerin eğitimine verdiğimiz değerin bir göstergesi olarak kuruluşumuzdan bu yana verdiğimiz burs sayısı 40 bini geçti. Ülkemize onlarca eğitim kurumu, öğrenci yurdu, öğretmen evi, kültürel ve sosyal tesis, spor tesisi ve kütüphane kazandırdık. 2015 yılında da çalışmalarımızı hız kesmeden sürdüreceğiz. 
Yeni projeler geliyor 
Ayrıca Teknosa’nın Kadın İçin Teknoloji, Brisa’nın Turnalar Hep Uçsun, Carrefoursa Darüşşafaka işbirliği gibi projelerimiz de sürecek. Bazı şirketlerimizin de yeni projelerini hayata geçireceğiz. Her alanda nihai hedefimiz ölçülebilir sonuçlar elde edebilmek. Burs verdiğimiz gençlerin mezun olduklarında çalışkan, hevesli ve heyecanlı bireyler olarak iş hayatına atıldıklarını ve başarılı birer yönetici olduklarını görmek bize yeter. İnsanlarımızı kadın konusu da dahil toplumsal sorunlarımız üzerinde düşünmeye, yanlış gidenleri düzeltmek adına harekete geçmeye ve fark yaratmaya teşvik edebiliyorsak bu bizim için büyük bir başarı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz