Odakta ne var?

Capital bu yıl 13’üncü kez “Türkiye’nin En Güçlü 30 İş İnsanı” araştırmasını gerçekleştirdi...

10 KASIM, 20170
Paylaş Tweet Paylaş
Odakta ne var?

Nilüfer Gözütok Ünal

ngozutok@capital.com.tr

 1. ÖMER KOÇ Başkan / Koç Holding

73 70,9 milyar TL CİRO 6,2 milyar TL YATIRIM 95 bin 456 ÇALIŞAN 

2. MURAT ÜLKER Başkan / Yıldız Holding

34,3 milyar TL CİROI 56 bin ÇALIŞAN

“DİJİTAL DÖNÜŞÜM PROJESİ BAŞLATTIK” 

“Artık dijital bir dünyada yaşıyoruz. Teknoloji bazen ürkütse de bazılarımız daha hızlı, bazılarımız belki daha temkinli de olsak, değişiyoruz. İş hayatında var olmak için bunu yapmak zorundayız. Bunun için zaten bir süredir grubumuzdaki birçok şirkette farklı projelerle çalışma şeklimizi, satış ve dağıtım kanallarımızı, tüketiciyle iletişimimizi dijital ortamlara taşıyorduk. Bu yaklaşımın çok da işimize yaradığını gördük. Bunu bütün şirketlerimizde daha kapsamlı bir dönüşüm haline getirelim dedik. Bu yüzden holdingimizin bütün şirketlerini kapsayan bir dijital dönüşüm projesi başlattık. Bu dönüşüme verdiğimiz önemin ve desteğin bütün organizasyona yansıması için dijital dönüşüm kurulu oluşturduk. Dijital dönüşümümüzü global kapsamda yürütüyoruz. Bu kurulun görevi ne olacak? İşimizin neresinde dijitalleşmenin bize faydası olacağını araştıracak. Holding içindeki dijitalleşme fırsatlarını görecek, değerlendirecek. Ben dijitalleşmenin ve mobilleşmenin bürokrasiyi de azaltacağına inanıyorum. Bize düşen, mobilleşmeyi, dijitalleşmeyi çalışma şeklimiz haline getirerek hız ve esnekliğimizi artırmak, bunu bir rekabet avantajına dönüştürmek, yeni nesillerin de tercih edeceği bir şirket olarak yolumuza devam etmek.”

3. GÜLER SABANCI Başkan / Sabancı Holding

34,7 milyar TL CİRO

2,7 milyar TL NET KÂR

60 binden fazla ÇALIŞAN

4. FERİT ŞAHENK Başkan / Doğuş Grubu

17,6 milyar TL CİRO

35 bin ÇALIŞAN

300'ün üzerinde ŞİRKET

5. HÜSNÜ ÖZYEĞİN Başkan / Fiba Holding

12 ülkede 74 ŞİRKET

15 bin ÇALIŞAN

3 milyar dolar KİŞİSEL SERVET

6. BÜLENT ECZACIBAŞI Başkan / Eczacıbaşı Topluluğu

9,6 milyar TL CİRO

12 bin 750 ÇALIŞAN

48 ŞİRKET

7. AHMET ZORLU Başkan / Zorlu Holding

15 milyar TL CİRO

155 ülkeye İHRACAT

26 bin 150 ÇALIŞAN

“AKILLI ENERJİ TEKNOLOJİLERİNE ODAKLANDIK” 

“Zorlu Grubu olarak, 2018’de 65’inci yılımızı kutlayacağız. Grubumuz, Türkiye’de sanayide en çok istihdam yaratan 3 gruptan ve en büyük 6 ihracatçıdan biri konumunda yer alıyor. 2016 yıl sonu itibarıyla 28 milyar TL’yi bulan aktif toplamımız ve 15 milyar TL’lik ciromuz ile Türkiye’nin en büyük beş grubu arasındayız. Tekstil ve Vestel Grubu’nda kapasite artışı ve yeni ürün üretimine yönelik yatırımlarımız planlı bir şekilde devam ediyor. Sürekli yenilik peşinde koşuyoruz. Maden ve metalurji grubumuz, nikel-kobaltın farklı formlarında bölgesel tedarikçi olma hedefiyle yoluna devam ediyor. Türkiye’de nikel madenciliğini, yüksek katma değer yaratan, yenilikçi bir iş alanı haline getirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Özellikle son 10 yılda 2 milyar dolar civarında yatırım yaptığımız enerjide, yerli, yenilenebilir ve temiz enerji kaynaklarına dayalı yatırımlar yapmaya devam ediyoruz. Güneş enerjisine yönelik yatırımlara başladık. Geçen yıl Zorlu Solar şirketini kurduk. Bir süre önce de Pakistan’da 300 megavatlık güneş enerjisi yatırımı ve Filistin’e elektrik sağlayacak olan güneş enerji santrallerine yönelik anlaşmalara imza attık. Enerjide sürdürülebilir bir gelecek için akıllı enerji teknolojilerine odaklanmış durumdayız. Geleceğin akıllı evlerini ve şehirlerini yönetecek akıllı enerji teknolojilerine yatırıma bugünden başlamış bulunuyoruz.”

8. TUNCAY ÖZİLHAN Başkan / Anadolu Grubu

25,6 milyar TL CİRO

80 ŞİRKET

50 bin ÇALIŞAN

“STRATEJİMİZİ ODAKLANMAK OLARAK BELİRLEDİK” 

“Anadolu Grubu, faaliyetlerini yürüttüğü tüm coğrafyalara yatırımlarını kararlılıkla gerçekleştiriyor. Her yıl ortalama 500 milyon dolar civarında yatırım yapıyoruz. Bir süre önce Yazıcılar Holding, Özilhan Sinai Yatırım ve Anadolu Endüstri Holding’i bir çatı altında toplama kararımız olduğunu açıklamıştık. Söz konusu birleşmeyle, Anadolu Grubu’nun dinamik yapıyla, kârlılık, etkinlik ve verimliliğinin artırılması ve faaliyetlerini istikrarlı, ekonomik ve kuvvetli biçimde gerçekleştirmesini hedefliyoruz. Kurumsal ve hukuki yönetim altyapısının güçlendirilmesi, tüm paydaşlar için yaratılan değerin maksimize edilmesi ve Anadolu Grubu’nun varlığının nesiller boyu sürdürülmesinin sağlanmasını planlıyoruz. Bununla birlikte bir süredir grubumuzun stratejisini ‘odaklanmak’ olarak belirledik. Bu strateji çerçevesinde çalışmalarımızı yürütüyoruz. Grubumuzun stratejik yatırımları, içecek, perakende ve tarım-gıda alanlarında sürüyor. Önümüzdeki dönem içinde de bizim için fırsat olduğuna inandığımız her türlü yatırımı değerlendirecek ve sürdürülebilirlik anlayışı içinde yatırımlarımıza hız kesmeden devam edeceğiz.”

9. RAHMİ KOÇ Şeref Başkanı Koç Holding

70,9 milyar TL CİRO

6,2 milyar TL YATIRIM

2,2 milyar dolar KİŞİSEL SERVET

10. SUZAN SABANCI DİNÇER Yönetim Kurulu Başkanı Akbank

294 milyar TL AKTİF TOPLAM

13 milyar TL FAALİYET GELİRİ

4 milyar 854 milyon TL NET KÂR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.