"Peşinden koşulan şirketler"

Kapılarında kuyruk oluşan, en çok teklif alan 25 şirketin aldıkları teklifler.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Peşinden koşulan şirketler
Boydak, yatırımlarında ortağa ihtiyaç duyan yerli ve yabancı şirketlerin en sık teklif götürdüğü gruplardan biri. Boydak Holding Yönetim Kurulu Üyesi Bekir Boydak, kısa bir süre önce mobilya sektörüne yönelik Avrupa’dan ve ABD’den işbirliği teklifleri aldıklarını açıkladı.
ToyotaSa’yı alarak dikkatleri üzerine çeken ALJ Group, kendilerine tekstil ve inşaat şirketlerinden bile “Bizi alın” şeklinde şaşırtıcı derecede çok sayıda teklif geldiğini açıkladı.
Türkiye ve yurtdışındaki hastane zincirleriyle hızlı bir büyüme içinde olan Universal Hospitals Group da yabancıların ortaklık ve satın alma tekliflerinin odağında. Grubun yönetim kurulu başkanı Dr. Azmi Ofluoğlu, “Yağmur gibi teklif alıyoruz. Ortaklığın yanında şirket hisselerinin daha küçük bir bölümünü satın almak isteyenler de var” diyor.
Bu açıklamaların da ortaya koyduğu gibi son dönemde birleşme ve satın alma pazarında yeni bir kıpırdanma yaşanıyor. Krizden çıkış sinyalleri konuşulurken gerek yurtiçinden gerek yurtdışından birçok kuruluş, büyüme stratejilerine uygun şirket arayışını hızlandırdı. Gelecek potansiyeliyle öne çıkan, kârlılık marjları yüksek bazı grup ve şirketler tekliflerin uğrak kapısı haline geldi.
Pazardaki hareketliliği artıran sadece alıcıların hamleleri değil. Güçlü finansal yapılarıyla dikkat çekenler de büyüme yolunda tıkanıklık yaşayan, krizle birlikte yaşamsal sıkıntıları artan ve bu nedenle satın almalara açık hale gelen şirketlerin akınına uğruyor.
Birçok şirketin son dönemde büyük kuruluşların kapısını çalarak işbirliği olanaklarını konuşmak istediği artık daha yüksek sesle ifade ediliyor.

KİMLER İLGİ ÇEKİYOR?

Ortaklık ve satın alma yönünde teklif alan şirketlerin faaliyet alanlarına bakıldığında enerji, lojistik, sağlık, perakende, gıda, madencilik ve altyapı sektörlerinin ağırlığı göze çarpıyor.
Uzmanlar da bu durumu doğruluyor. Ernst&Young yetkilileri, 2009’da gerçekleşen işlemlerin ağırlıklı olarak üretim, perakende, enerji ve finansal hizmetlerde yoğunlaştığını söylüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz