"Revizyon olacak mı?"

Bankacılık dışı finansın bazı kategorilerinde işler iyi gitmiyor. Leasing ve faktoringde bu yıl iyi başlamadı. Yakalanan hacimler beklentinin altında. Ama her iki kategoride de şirketler, bekle-gör stratejisi izliyor. Seçim sonrasına bağlanan umutlar, şimdilik hedeflerde revizyonu askıda tutuyor. Sigorta da ise tablo tam tersi. Otomotiv satışlarındaki artışla gelen bir bahar havası söz konusu. Ancak burada da yöneticiler kıyasıya fiyat rekabeti nedeniyle temkinli. BES ve finansman şirketleri ise hedeflere paralel ilerlemesini sürdürüyor.

24 AĞUSTOS, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Revizyon olacak mı?
Finansın her alanında yöneticiler, yıl sonu hesapları için önümüzdeki 6 ayı bekliyor. Yılın ilk aylarında sigortada farklı, leasing ve faktoringde oldukça farklı büyüme senaryoları yaşandı. Döviz kurlarında ve faizlerde son dönemde artan belirsizlikler, özel sektörün yeni yatırımlar için iştahını düşürünce faktoring ve leasingde istenen büyümeler çok uzaklarda kaldı. Elementer sigorta tarafındaysa tablo, tam tersi. Bu yılın ilk 4 ayında otomobil satışlarının hızlı yükselişiyle geçen yılın oldukça üzerinde bir büyümeye imza atıldı. Ancak sigortacılıkta da yöneticiler rahat bir nefes alabilmiş değil. Çünkü seçim sonrası fiyat rekabetinin artacağı beklentisiyle sektörde ancak yılbaşında beklenen büyümelere ulaşılacağı öngörülüyor. 
GERİLEME VAR, DEĞİŞİM YOK Aslında leasing sektörü, son 2 yılda yüzde 20’leri bulan büyümeler yakalamıştı. 2015 için de sektörün yüzde 15 artış hedefi vardı. Ancak Finansal Kurumlar Birliği Başkanı Osman Zeki Özger’in de belirttiği gibi döviz kurlarında ve faizlerde yaşanan belirsizlikler, yeni yatırımlar için risk iştahını aşağı yönlü etkiledi. İş Leasing Genel Müdürü Hasan Bolat, “Kurların yükselmesi, ihracat pazarlarındaki daralma ve seçim nedeniyle yatırımlarda yavaşlama hissediyoruz” diyor. Rakamlar da bunu doğruluyor. Geçen yılın ilk çeyreğinde 1,6 milyon dolar işlem aktifleşirken bu çeyrekte yüzde 9 düşüşle 1,47 milyon dolarlık işlem yapılabildi. Aklease Genel Müdürü Tuncer Mutlucan, bu dönemde yeni yatırım taleplerinin geçen yıla göre daha düşük, ancak sat geri kirala taleplerinin daha yüksek seyrettiğini açıklıyor. Garanti Leasing Genel Müdürü Ünal Gökmen, yılın tamamını görmek için seçim sonrasında oluşacak yatırım ortamının etkili olacağını düşünüyor. Hasan Bolat da seçimden sonra özellikle eylül sonrasında hızlanma bekliyor ve “Sektörde iş hacmi dolar bazında yüzde 10 artarak 8,4 milyar dolar olur” diyor. Yalnız bu olumsuz ortama rağmen leasing şirketleri, yıl sonu için iddialı büyüme hedeflerinde ısrarlı. Öyle ki Deniz Leasing’in yüzde 30 ve İş Leasing’in yüzde 40’ın üzerinde hedefleri devam ediyor. Yöneticilerin revizyon için seçim sonrasını bekledikleri düşünülüyor. Hasan Bolat, “Şu ana kadar bütçe planlarımıza paralel gelişim yaşıyoruz” şeklinde konuşuyor. Aklease de 2015 bütçe hedeflerine paralel seyir izliyor. İlk çeyrekte kârlılık ve işlem hacminde hedeflerini aştıklarını belirten Burgan Leasing Genel Müdürü Cüneyt Akpınar, “Büyük gayrimenkul projeleri gerçekleştirmeye devam ediyoruz” diyor. Deniz Leasing Genel Müdürü Kahraman Günaydın da 2015’te büyümenin OSB’lerdeki sat geri kirala işlemleriyle enerji ve sağlık sektörlerinden geleceğini düşünüyor. 
FAKTORİNGCİLER TEMKİNLİ Türkiye ekonomisi belirsizliklerle boğuşurken reel piyasanın nabzını tutan faktoring şirketlerinin yöneticileri, yavaşlamaya dikkat çekiyor. Garanti Faktoring Genel Müdürü Hulki Kara, “İlk birkaç ay görece durgun geçti. Son iki aydır hareketliliğin arttığını gözlemliyoruz” diyor. Yapı Kredi Faktoring Genel Müdürü Coşkun Bulak, “Bu yıl, 2014’e göre farklı. Faktoring şirketleri iş yapiştahlarını korurken tahsilat sorunlarıyla baş etmeye çalışıyor. Bu yıl tahsilata daha çok önem verileceği muhakkak” şeklinde konuşuyor. Kapital Faktoring Genel Müdürü Yiğit Özkes de benzer bir görüşte: “Ekonomideki gelişmeler nedeniyle sektör daha konservatif davranıyor. Vadeler de uzuyor. Ancak bu durumun ikinci yarıda değişeceğini varsayıyoruz.” Sektör 2014’te yüzde 24’lük artışla 116 milyar TL’ye işlem hacmini yakalamıştı. Henüz bu yılın ilk üç ayı için rakamlar açıklanmadı. Finansal Kurumlar Birliği 2015’te de yüzde 15-20 büyümeye ulaşılacağını öngörüyor. İç piyasada seçim sonrası hareketlenmenin başlayacağını beklentisi hakim. Yalnız TEB Faktoring Genel Müdürü Çağatay Baydar, “Tecrübelerim, bu cironun gerçekleşmesi için 2015’te daha aktif pazarlama ve hizmet çeşitliliğiyle ağımızı genişletmemiz gerektiğini söylüyor” diyor. İşte bu zorlu gidişatta yöneticiler, sektör büyümelerine paralel ve temkinli hedeflerle ilerliyor. Baydar, talep yetersizliğinin garantili yurtiçi faktoring işlemleriyle ek talep yaratılarak aşılabileceği görüşünde. “Çalışanlarımızı toplayıp sözlü de olsa herhangi bir revizyon yapmadık. Günlük haftalık toplantılarımızda durumu gözden geçiriyoruz” diyen Yiğit Özkes de işlem hacmi ve müşteri sayısında sektör ortalaması yani yüzde 10 büyüme bekliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz