Sektörlerin kritik gündemi

Bugünlerde her sektörde farklı bir hareket var. Gıdadan ilaca çok sayıda sektör düşen kârlılıkları yükseltmenin yollarını arıyor. Türkiye ekonomisinin en temel 30 sektöründe ekonominin nabzı nasıl atıyor? İşte yanıtlar...

9.09.2015 17:33:200
Paylaş Tweet Paylaş
Sektörlerin kritik gündemi
Son dönemde otomotiv sektöründe beklentilerin ötesinde gelişmeler oluyor. Sektör, yılın ilk 4 ayında yüzde 57’lik büyümeyle tüm zamanların en yüksek satış seviyesini yakaladı. Yakın zamanda sektöre getirilecek vergi avantajı da gündeme damgasını vurdu. Öte yandan olumsuz gelişmeler de otomotiv sektörünün radarında… Birçok şirkette kamuoyunun da dikkatini çeken grevler, ihracatı durma noktasına getirdi. Ekonominin lokomotifi bir diğer sektör beyaz eşyada ise yüzler gülüyor. Kısa bir süre öncesine kadar kredi kartı taksitlendirmesinin sınırlandırılması nedeniyle talepte düşüş yaşayan sektör, şimdi özel tüketim vergisine (ÖTV) getirilecek indirim haberiyle hareketlendi. Hükümetin enerji tüketimini aşağı çekmek için tasarruflu beyaz eşya ürünlerine vergi avantajı getireceğine yönelik açıklamasını sektör açısından çok olumlu bir gelişme olarak değerlendiren Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBED) Genel Sekreteri Öykü Korkmaz, bu indirimlerin satışları artıracağını söylüyor. Geçen yıl sektörün yüzde 2 daraldığına dikkat çeken Korkmaz, bu yılın ilk üç ayında ciroların yüzde 7 arttığını, 2015’i artıda kapatmanın mümkün olabileceğini ifade ediyor. Sadece bu iki sektör değil neredeyse her sektör bu yıl yoğun bir gündemle karşı karşıya. Gündemdeki konular ise değişiyor.
PAZAR DARALIYOR MU?
İçeride talepte yaşanan daralma, dışarıda birçok ülkenin savaşlar ve ekonomik krizler gibi etkenlerle devre dışı kalması pek çok sektörde pazar daralması sonucunu doğuruyor. İnşaat, tekstil, mobilya ve turizm gibi birçok ana sektör, bugünlerde neredeyse sadece bu konuya odaklanmış durumda. İhracat pazarlarında yaşanan sıkıntıların inşaat malzemesi ihracatını zayıflattığını belirten İMSAD Başkanı Fethi Hinginar, yılın ilk 5 ayında ihracat faaliyetlerinin durağan seyrettiğini söylüyor. “Paritelerdeki gerilemeler ve dış pazarlarda yaşanan sıkıntıların ihracata olumsuz etkilerinin bir süre daha devam edeceği görülüyor” diyor. Tekstilde de bir sıkışma söz konusu. Sektörde güven eksikliği yaşandığını anlatan ABT Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Bulak, güven eksikliğinin kâr azalmasına neden olduğunu ifade ediyor. Mobilyacılar pazardaki daralmayı aşmak ve ihracat hedeflerine ulaşmak için hükümetten navlun desteği bekliyor. MOSDER Başkanı İbrahim Doğan, sağlanacak navlun desteğiyle pazarın büyük bir dönüşüme uğrayacağını ve büyüyeceğini düşünüyor. Turizmciler cephesinde ise gündem tümüyle Rusya krizine kilitlenmiş görünüyor. Limak Turizm Grubu Koordinatörü Kaan Kavaloğlu, Rusya’daki ekonomik kriz nedeniyle sektörün bu yılı büyüme ile kapatamayacağını belirtiyor. “Fiyatları yüzde 25-30 düşürdük ama buna rağmen turizmde gelecek kişi sayısında ve gelirde yüzde 10-15 düşüş olacak” diye konuşuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz