Sıçrama sırları

Zorlu Enerji geçen yılki Capital500 sıralamasında 363’üncü sıradaydı. Bu yıl tam 174 basamak birden atlayarak yerini 189’a yükseltti. Benzer başarıyı gösteren başka şirketler de var...

4.10.2017 23:10:000
Paylaş Tweet Paylaş
Sıçrama sırları

Yasemin Erdoğan

yerdogan@capital.com.tr

CAPITAL 500, Türkiye’nin en büyük 500 şirketinin sadece finansal sonuçlarını sıralamakla kalmıyor, dev kuruluşların performanslarına, farklı açılardan bakılmasına olanak sağlayan çok değerli bilgiler de içeriyor. 2016 ve 2017 listeleri baz alınarak hesaplanan “Sıçrama Şampiyonları” listesi, bunlardan sadece biri. Capital500’ün hem 2016 hem 2017 listesinde yer alan 426 şirketin verisiyle oluşturulan listenin sonuçları çarpıcı. Örneğin 426 şirketten ancak 211’i, yani yüzde 49,5’i, sıralamadaki yerini bir önceki yıla göre korumayı veya yükseltmeyi başarabilmiş. Bu veri, aslında Capital 500 şirketlerinin nasıl da zorlu bir yılı geride bıraktıklarını net biçimde gösteriyor. Üstelik geçen yılki yerini tam da aynı basamakta koruyan 20 şirketten 10’u, Capital500’ün ilk 10 devi… Sıçrama verilerine göre 426 şirketin 34’ü, geçen yıla kıyasla 50 basamak daha yukarıda kendine yer bulmuş durumda. Bir başka ifadeyle şirketlerin yüzde 8’i… 34 şirketlik listenin zirvesinde ise Zorlu Enerji yer alıyor. Cirosunu geçen yıla göre yüzde 108 artıran ve 1,2 milyar TL’ye ulaşan şirket, bu performansla sıralamadaki yerini tam 174 basamak yukarı taşıyarak “sıçrama şampiyonu” oldu. Sıralamadaki yerini ciddi biçimde yükselten diğer şirketler, ikinciliği paylaşan Erser Grup Tarım Ürünleri ve AE Arma Elektropanç. Her ikisi de bir önceki yıla göre 159 basamak atlamayı başarmış durumda. Onları, geçen yıla göre 129 sıra yükselen Doğa Okulları izliyor. 

NASIL BAŞARDILAR?

Peki zorlu yıl 2016’nın tüm sıkıntılarına rağmen bu güçlü performansı gösterenler, bunu nasıl başardı? Aslında şirketlerin başarı reçetesi genelde aynı. Büyük çaplı yatırımlar ilk sırada yer alıyor. Listenin lideri Zorlu Enerji, bu sayede yükselenlerden. Zorlu Enerji yöneticileri, şirketin cirosal anlamdaki yükselişini ve sıralamada daha yüksek bir konuma gelmesini, son yıllarda ticaret ve yatırım alanında yapılan hamlelerle açıklıyor. “Bize özellikle ciroda daha büyük bir sıçrama yaptıran hamle, Zorlu Elektrik Ticaret şirketinin Zorlu Enerji bünyesine katılmasıyla sahip olduğu müşteri portföyünün yarattığı yüksek cironun eklenmesidir” diyen yetkililer, benzer bir yatırım atağının bu yıl da süreceğini ifade ediyor. Sur Yapı da yatırım odaklı atağıyla hem cirosunu hem sıralamadaki yerini yükselten şirketler arasında yer alıyor. 2016 çok zor bir yıl olmasına rağmen yatırımlarına hız kesmeden devam ettiklerini belirten Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, yükselişlerinin ardındaki dinamikleri şöyle özetliyor: “2013’ten bu yana neredeyse her yıl bir AVM yatırımımızı ziyaretçilerle buluşturduk. Enerji yatırımlarımızı hızla aktif hale getirmeye başladık. Gayrimenkul yatırımlarımızı İstanbul dışındaki illere de taşıdık. Farklı şehirlerde, farklı lokasyonlarda gayrimenkul yatırımlarımızın sayısını artırıyoruz. Özetle faaliyet gösterdiğimiz her alanda ayağımızı gazdan çekmemeye özen gösterdik. 2017 ilk 6 ay verilerine baktığımızda yükselen performansımızın devam ettiğini söyleyebilirim. İlk altı ayda 2016’ya oranla yüzde 100 ciro büyümesi elde ettik.” 

VİZYON ETKİSİ ÖNEMLİ

Yüksek performans gösteren şirketlerin başarı formüllerinden biri de yurt dışı pazarlardaki büyüme atakları ve küresel şirket olma vizyonu. “Sıçrama şampiyonları” listesinin ikinci sırasında yer alan AE Arma-Elektropanç, bu şirketlerden biri. 2016’da cirosunu bir önceki yıla göre yüzde 73 artırarak 797 milyon TL’ye ulaştıran şirketin sıralamadaki yeri de tam 159 basamak yükseldi. Finansal olarak projelerden elde edilen gelirin yüzde 85’i dış pazardan sağlandı. 2016’yı 16 devam eden projeyle kapattıklarını belirten AE Arma-Elektropanç CEO’su Burak Kızılhan, “Tamamlanan projelerimizin cari hesaplarının kapanması, devam eden projelerimizin hak edişleri bu sıçramamızın ana unsurlarını oluşturdu” diye konuşuyor. Kızılhan, geleceğe dönük önceliklerinin var oldukları pazarlarda büyümeye devam etmek olduğunu belirtiyor. Küresel vizyon, Aves A.Ş.’nin de başarı sırrı. 2016 yıl sonu cirosu 1 milyar TL’yi aşan ve bu rakamla 76 basamak yükselerek 215’inci olan Aves’in genel müdürü Onat Angı, yaşadıkları sıçramanın dinamiklerini şöyle anlatıyor: “2009’dan beri ham ayçiçek yağında Türkiye’deki en büyük tedarikçilerden biri olarak sektör ihtiyacının yüzde 35’ini tedarik ediyoruz. Mersin’de kurulu tesisimizde ciddi yatırımlar yaptık. Sağlanan kapasite artışıyla, 30’u aşkın ülkeye yaptığımız ihracatla da ticaret hacmimizi ve pazar payımızı büyüttük. 2016 verilerine göre ciromuz 1 milyar TL’yi aştı. Doğru yatırımlarımız sayesinde cirosal büyüme sağladık. Hedefimiz küresel bir oyuncu olmak. Yatırımlarımızı da bu hedef doğrultusunda inşa ediyoruz. Sıçrama formülümüz de bu anlayışımız ve asla taviz vermediğimiz kalitemizdir.” 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz