Tehlike sinyalleri

İşte 13 kritik sektörün tehlike senaryoları...

1.05.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Tehlike sinyalleri


Makarnanın en büyük oyuncularından Barilla da kendi sektöründeki gelişmelerden endişeli. Makarnada durum buğdayı üretiminin sektörün büyüme hızına paralel artmadığına ve bu nedenle Türkiye’nin net ithalatçı konumuna geldiğine dikkat çeken Barilla Türkiye Direktörü Güneş Karababa, “Gerek kalite problemleri gerek rekoltenin düşük olması ve buna bağlı fiyat artışları, sektör için önemli risk faktörleri. Durum buğdayı için kullanılan arazilerin farklı ürün gruplarına kaymaya başlaması yakın gelecekte sektörü buğday bulamaz hale getirebilir. Ayrıca hızla kapasite artıran sektör, ihracat pazarlarından gelebilecek korumacı tedbirler karşısında ciddi kayıplar yaşayabilir” diyor.

FINDIKTA LİDERLİK GİDEBİLİR
Bakliyat ve makarnada yaşanan durumun bir benzeri Türkiye’nin üretimde en iddialı olduğu fındık sektöründe de yaşanıyor. Gelişmelere bakılırsa dünya fındık üretiminin yüzde 70’ini tek başına karşılayan Türkiye fındık sektörü, önümüzdeki yıllarda bu konumunu korumakta zorlanabilir.

“Türkiye’nin en büyük net ihracat kategorilerinden biri olan fındık ve fındık mamüllleri sektörü, son birkaç yıldır büyük bir değişim geçiriyor” diyen Balsu Gıda Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Bilge Anbarlılar’a göre bu değişimin ana nedeni, özellikle Amerika kıtası, Hindistan, Güneydoğu Asya ve Çin’de, sayısı hızla artan orta sınıfın talebini karşılamak için sektörün daha çok üreticiye ihtiyaç duyması.

2009 yılına kadar arz fazlası endişesiyle fiyatlara devlet kurumları tarafından uygulanan suni müdahalenin dünyada fındık yetiştirmeye uygun coğrafyalardaki üreticilerin dikkatini çektiğini belirten Anbarlılar, ABD, Şili, Güney Afrika, Romanya, Ukrayna gibi ülkelerde modern tarım prensipleri paralelinde yeni fındık yetiştirme alanları kurulmaya başlandığını söylüyor. Bu alanların genç ve seçkin türler yetiştirebilmeleri nedeniyle üretim maliyetlerinin Türkiye’deki üretim maliyetlerinin altında olacağı düşünülüyor.

Anbarlılar, “Önümüzdeki 10 yıl içinde Türkiye’nin dünya üretimindeki oransal payı azalabilir. Buna paralel Türk fındık sektörü üzerinde bir maliyet baskısı riski oluşabilir. Türkiye’de sektörün, trendleri takip ederek maliyetleri düşürüp, kârlı bir tedarik zinciri oluşturarak çözüme ulaşabileceğine inanıyorum” diye konuşuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz