Türkiye'nin gönlü zengin 50 iş insanı

"Türkiye'nin Gönlü Zengin 50 İş İnsanı'nı araştırdık.

1.06.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Türkiye'nin gönlü zengin 50 iş insanı


STEPHANIE STROM / NEWYORK TIMES YAZARI
YENİ NESİL HAYIRSEVERLER
KÂRLI İŞLERE YATIRIM

Yeni bir hayırseverlik türü gündemde. Kâr amacı gütmeyenler kârlı işlere yatırım yapıyor. Aslında bu değişim Bill ve Melinda Gates ile Pierre ve Pam Omidyar gibi sadece paralarına para katmayı hedeflemeyen yeni bir hayırsever neslinin ortaya çıkmasından kaynaklanıyor.
4 TRİLYON DOLAR YETMİYOR
Her ne kadar 4 trilyon dolardan fazla olsa da onlar da yardımseverlik amaçlı aktif havuzlarının beslenme yetersizliği, kronik evsizlik, su kalitesi ve hijyen gibi zorlu sosyal sorunların çözümüne çare olmakta yetersiz kaldığını çok iyi biliyor. Bu yüzden yeni nesil hayırseverler mevcut finansman yöntemlerini yeniden kullanabilmenin ve yeni sermaye türlerini cezbedebilmenin yollarını arıyor.
GATES’İN YAKLAŞIMI
Dünyanın en büyük vakfı olan The Gates Foundation, bağışları hedeflenmiş yatırımlarla birleştirerek harmanlanmış bir yaklaşım sergiliyor. Hayırseverlik hedeflerinin dışında yatırımlar ve krediler için 1 milyar dolarlık bir havuz var. Her yıl geleneksel bağışlar için 3 milyar dolardan fazla miktarda para harcanıyor. Geçtiğimiz günlerde bu vakıf, global sağlık teknolojileri geliştiren Visterra ve Genocea gibi biyoteknoloji şirketlerine özsermaye yatırımı yapmıştı.
AŞI FİYATLARINI DÜŞÜRDÜ
Bu vakıf aynı zamanda aşı fiyatlarının düşürülmesini amaçlayan birkaç anlaşma da yaptı. Bu yıl içinde bir GlaxoSmithKline ürününün satışını desteklemek için bir tür satın alma garantili kampanya başlattı. Bu anlaşma sayesinde GlaxoSmithKline daha ucuz bir rota virüs aşısı üretmek için gerekli imkanlara kavuşmuş olacak. Gates Vakfı'nda program yatırımlarından sorumlu üst düzey yönetici Julie Sunderland, "Yoksulların bu ürünlere erişimlerini sağlamak için ilaç şirketleri ve diğerleriyle yapılacak daha çok iş var” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz