Umut veren gelişmeler

Türkiye ekonomisinde umut veren gelişmeler de oluyor...

2.12.2016 12:18:040
Paylaş Tweet Paylaş
Umut veren gelişmeler
YURTİÇİNDE TIRMANAN TERÖR OLAYLARI, SÜREGİDEN Suriye savaşının etkileri, ihracat pazarlarından yükselen sorunlar, düşen tüketici güven endeksi, çift haneye çıkan işsizlik ve son olarak 15 Temmuz darbe girişimiyle büyük bir kaos ortamı yaşanması Türkiye ekonomisinde moralleri oldukça bozdu. Hatta yılın ilk yarısında hem içeride hem dışarıda düşen talep nedeniyle birçok sektör daralmayla karşı karşıya kaldı. Özellikle bazı sektörlerde planlar alt üst oldu. Örneğin gayrimenkul ilk 6 ayda yüzde 4 küçüldü, bilişim sektörü yüzde 20 daraldı. Otomotivde son 7 aylık daralma yüzde 3,6 düzeyinde gerçekleşti.
Ancak tüm bu mevcut tabloya rağmen ekonomide umut vadeden olumlu gelişmeler de oluyor. Bu gelişmelerin başında da ekonominin ilk çeyrekte yüzde 4,8 ikinci çeyrekte ise yüzde 3,1 büyümesi geliyor. Hükümetin iç talebi ve yerli üretimi canlandırmak adına devreye aldığı uygulamalar da bazı sektörlere hareket getirmiş durumda. Teşvikler ve kredi maliyetlerinde düşüş ve ödemede kolaylık gibi tedbirlerle birlikte birçok sektörde büyümenin tüm yılı toparlayacak ölçüde iyileşme yaşaması bekleniyor. Yatırım ortamını canlandıran, yerli üretimi öne çıkaran, katma değeri artıran uygulamalar da orta ve uzun vadeye yönelik moralleri düzeltiyor.

ATAK GETİRECEK DÜZENLEMELER
Birçok sektörde devlet eliyle yapılan ve yapılması beklenen düzenlemeler umut verici gelişmeler doğurmuş durumda. Bireysel emeklilik sektöründe otomatik katılım uygulaması bu yıl ağustos ayında yasalaştı. Bu uygulama sayesinde kademeli olarak 14 milyon kişinin bireysel emeklilik sistemine girmesi bekleniyor. Fiba Emeklilik Genel Müdür Yardımcısı Nehir Aksın Bahar, “Yeni dönemde mevzuatta 18 yaş altı kişilerin de BES’e katılımına olanak sağlanması söz konusu” diyor. Bu gerçekleştiğinde 25-26 milyonluk yeni bir katılımcı potansiyelinin sektöre pozitif etkisi olacağını ifade ediyor. Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği’ne göre 2017’ye kadar mevcut binalara Enerji Kimlik Belgesi alma zorunluluğu getirildi. Daikin Türkiye CEO’su Hasan Önder, bu gelişmenin iklimlendirme sektörüne büyük etkisi olacağını söylüyor. “Çünkü bu uygulama daha verimli ürünlerin, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını teşvik ediyor. Bu gelişmenin sektöre etkisi önümüzdeki 2 yıl içinde büyümede yüzde 25’lik bir artış olarak yansıyacak” diye konuşuyor. Ağaç ürünleri sektöründe Başbakanın Türkiye İhracatçılar Meclisi üyeleri ile buluşmasında orman ürünlerindeki tüm fonların kaldırılması, navlun desteği ve taşıma faaliyetlerinin azaltılması ve gümrük muafiyeti konuları gündeme geldi. AGT Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Grup Başkanı Şirzat Subaşı, sektörde bu uygulamaların devreye girmesiyle birlikte geçtiğimiz yıl 4 milyar dolar olan sektör ihracatının 14 ila 16 milyar dolara ulaşmasının mümkün olacağını söylüyor.

TÜKETİM HAREKETLENİYOR
Merkez Bankası’nın faiz indirim kararı, KDV indirimi, kredi kartlarında taksit sayısının 9’dan 12’ye, tüketici kredilerinde ise vade sınırının 36 aydan 48 aya çıkarılması birçok sektörde tüketimi hareketlendirecek gibi görünüyor. Örneğin bu yıl ilk çeyrekte daralan yılsonunda da yüzde 5 büyüyeceği tahmin edilen mobilya sektörünün tekrar çift haneli büyüme rakamlarını yakalaması bekleniyor. Doğtaş Kelebek Genel Müdürü Ersin Serbes, hükümetin kredi kartlarında taksit sayısının artırılması başta olmak üzere iç tüketimi artırmak adına aldığı teşvik ve önlemlerin sektöre olumlu katkıları olacağını söylüyor. Yine son dönemde TOKİ, Emlak Konut ve GYODER önderliğinde başlatılan ‘Gayrimenkulde Güç Birliği Daha Güçlü Türkiye’ kampanyası ve ardından bankacılık sektörünün konut faizlerini indirmesiyle mobilya sektörünün de harekete geçeceğini belirtiyor ve ekliyor: “İç pazara yönelik yatırımlar, teşvikler ve ekonominin önünü açacak reformlarla mobilya sektöründe çift haneli büyüme oranlarını görmeyi bekliyoruz.” MOSDER Başkanı İsmail Doğan da bankaların faizlerini yüzde 13 bandından yüzde 10’a çekmelerinin sektörde yüzde 10’luk büyümeye sebep olacağını ifade ediyor. Ömrünü tamamlamış araçlara verilecek destekler ve Merkez Bankası’nın almış olduğu faiz indirim kararı da otomotiv sektöründe heyecanla karşılandı. Bu gelişmelerin iç pazarı hareketlendireceğini ifade eden Hyundai Genel Müdürü Önder Göker, ilk 8 ayda yüzde 5 düşüş gösteren sektörde kalan 4 ayda yüzde 8’lik bir artış beklediklerini söylüyor. “Yılın kalan son 4 ayından umutluyuz ve satışların eski seyrine döneceğini tahmin ediyoruz” diyor. Toyota Genel Müdürü Ali Haydar Bozkurt da otomotiv sektörüne yönelik teşviklerle sektörün ivmeleneceğini belirtiyor. “Bu yöndeki teşviklerle; vergi gelirleri artacak, istihdama katkıda bulunulacak ve otomotiv ile doğrudan ilişkili sektörlerdeki verimlilik üst seviyeye çıkacak” diye konuşuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz