YAN HAKLAR KURTARACAK

Ücrette oyun alanı değişti. Son yıllarda ücretlerde artışın tek haneye inen enflasyon oranında seyretmesiyle artık baz ücretten çok yan haklar konuşulur hale geldi. Beklenen zammı yapamayan şirketler, çareyi toplam ücret paketi içindeki ağırlığı yüzde 20 arttı. Bugün Türkiye'nin en büyük 500 şirketinde yan hakların ücret paketi içindeki ağırlığı yüzde 10-15 aralığında değişiyor. Ancak önümüzdeki dönemde bu oranın daha da yükselmesi bekleniyor. bu yıl da baz ücrete en fazla yüzde 8-10 zam yapmaya hazırlanan şirketler, daha esnek yan haklarla çalışan sadakatini ve motivasyonunu artırmayı planlıyor.

10 ŞUBAT, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
YAN HAKLAR KURTARACAK
Son 7 yıldır şirketlerin ücret ve zam politikalarında değişiklik yok. 2015 yılında Türkiye ekonomisinin en fazla yüzde 4 büyüyecek olmasının yanında genel seçimlerin gölgesi ve yakın coğrafyadaki krizlerin yarattığı temkinli hava, ücretler konusunda şirketleri yine baskılıyor. Araştırmalara göre bu yıl ücretlere ortalama yüzde 8-10 aralığında bir zam yapılacak. Beklenen yıl sonu enflasyonu ise yüzde 9. Mercer Türkiye Ücret Araştırması’nın sonuçları Türkiye’de bu yıl yüzde 8’lik bir ücret artışı gerçekleşeceğini ortaya koyuyor. Mercer Türkiye Yan Haklar Danışmanlığı Proje Yöneticisi Can Suntay, ülkenin ekonomik verilerinin netleşmesiyle birlikte özellikle büyüyen sektörlerde bu oranın 1-2 puan artık gösterebileceğiini düşünüyor. PWC İnsan Kaynakları Danışmanlığı’nın yaptığı Ücret Yönetimi araştırmasında ise şirketlerin 2015 planlarında ortalama yüzde 9,3 oranında ücret artışı öngörülüyor. PWC İnsan Kaynakları Danışmanlığı Kıdemli Müdürü Murat Karakaş, farklı sektörlerde ve büyüklüklerde 46 kurumun katılımıyla yapılan çalışmada, katılımcıların yaklaşık üçte ikisinin yüzde 9-10 aralığında ücret artışı yapacağını belirtirken, en düşük artış oranının yüzde 5, en yüksek artış oranının yüzde 15 olarak ifade edildiğini açıklıyor. EY’in tahminleri de bu rakamlara paralel seyrediyor. EY Türkiye İnsan Kaynakları Müdürü Pınar Bakan, 2015 için ücret artışlarının yüzde 8-10 bandında olacağını tahmin ediyor. “Bununla birlikte özellikle rekabet yoğun sektörlerde, yeteneklerini elde tutmak isteyen şirketler, genel ortalamanın üzerine çıkacak şekilde iş performansını da göz önüne alarak ücret artışı yapabiliyor” diye konuşuyor. YenibiriK’in İK yöneticileri arasında yaptığı anket de aşağı yukarı benzer sonuçlara sahip. Ankete göre bu yıl zam oranları yüzde 7-10 aralığında gerçekleşecek. Öte yandan çalışanların beklentisi ise yüzde 5’i geçmiyor. 
YAN HAKLAR YÜZDE 20 ARTTI Son birkaç yıldır ücretlerde artışın tek haneye inen enflasyon oranında seyretmesi ve çoğu zaman zam oranlarının da gerçek enflasyonun altında kalması nedeniyle ücrette oyun alanı değişti. Artık baz ücretten çok yan haklar konuşulur hale geldi. Ücreti artıramayan şirketler çareyi toplam ücret paketindeki yan hakların oranını artırmakta buldu. Tüm bu gelişmelerle birlikte çalışanların da ücrete yaklaşımları eskisi gibi değil. Artık iş tercihlerinde bile ücret alt sıralarda yer almaya başlıyor. Tower Watson’un yaptığı bir araştırma, bu durumu net olarak gözler önüne seriyor. Şirketin 26 ülkeden 32 bin çalışanla yaptığı araştırmaya göre dünyada çalışanların işverenle ilgili ilk baktıkları konu iş güvencesi. İkinci sırada kariyer fırsatları, üçüncü sırada ise emeklilik hakları bulunuyor. Baz ücret ise dördüncü sırada yer alıyor. Tower Watson Türkiye Yan Haklar Direktörü Sema Gökdemir, Türkiye’de de nisan ayında yaptıkları araştırmada benzer sonuçlar elde ettiklerini söylüyor. Bu gelişmelerle birlikte ücret paketinde yan hakların oranı giderek artıyor. Türkiye’nin en büyük 500 şirketini dikkate aldığımızda yan hakların ücret paketi içindeki ağırlığı yüzde 10-15 aralığında değişiyor. Tower Watson Türkiye Yan Haklar Direktörü Sema Gökdemir, son 3 yılda yan hakların ücret paketi içindeki ağırlığının yaklaşık yüzde 20 civarında artış gösterdiğini ifade ediyor. Mercer Türkiye Yan Haklar Müdürü Can Suntay da son 5 yılda Türkiye’de üst pozisyonlara doğru ilerledikçe baz ücretin ağırlığı düşerken, değişken ücret ve yan hakların payının artış gösterdiğini söylüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz