"YATIRIM YARIŞI"

Yatırım anlamında 2014, iyi bir yıldı. Yıldız Holding 3,2 milyar dolara United Biscuits’i aldı. Koç, IC, Sabancı, Zorlu gibi büyükler, milyar TL’lik bütçeleriyle dev yatırımlarını sürdürdü. Görünen o ki 2015’te de bu eğilim devam edecek. Zorlu, a0ırlıklı enerji ve dayanıklı tüketim olmak üzere yarım milyar TL harcayacak. Boydak Holding 500 milyon dolarlık bütçesinin önemli bir bölümünü enerjiye ayırdı. Borusan Holding, başlayan büyük yatırımları tamamlamaya ve yeni stratejik yatırımlara odaklanacak.

26 ŞUBAT, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
YATIRIM YARIŞI
2014 yılının son birkaç ayında Türkiye’nin dev grupları adeta yatırım yarışına girdi. Yıldız Holding’in 3,2 milyar dolara United Biscuits’i almasının ardından bir dev yatırım kararı da Koç Holding’den geldi. Tofaş, 2 yılda yeni Doblo dahil toplam 4 model için 1,4 milyar dolarlık yatırım yapacağını açıkladı. Bu açıklamadan birkaç hafta sonra Rönesans Holding, Adana’da toplamda 540 milyon Euro tutarındaki entegre sağlık kampüsü yatırımı için düğmeye bastı. Aslında yılın geneline baktığımızda yatırım konusunda büyük grupların iyi bir performans sergilediğini söyleyebiliriz. Koç Holding, sadece yılın ilk 9 ayında 5 milyar TL’lik yatırımı hayata geçirdi. IC Holding 4 milyar 683 milyon TL’lik, Sabancı Holding 2 milyar 899 milyon TL’lik, Zorlu Holding 2 milyar 230 milyon TL’lik, Turkcell de 1 milyar TL’lik yatırım gerçekleştirdi. Yılın son aylarında Yıldız, Koç ve Rönesans’ın hamleleriyle hareketlenen yatırım iklimi, 2015 yılında da bu canlılığını koruyacak gibi görünüyor. 2015’te birçok grup önemli bir yatırım hareketi içinde olacak. Sabancı Holding bu yıl yatırımda hız kesmiyor. Grup yıl içinde yaklaşık 3 milyar 122 milyon TL’lik bir yatırım gerçekleştirmeyi hedefliyor. IC Holding 2 milyar 230 milyon, Boydak ve Zorlu Holding de 1 milyar 115 milyon TL’lik yatırım planıyla yıla giriş yaptı. Sadece büyükler değil, orta ve küçük ölçekli gruplar da yeni yılda yeni yatırımlarla büyüme peşinde... Kale Grubu, yıl içinde 150 milyon TL’lik yatırımı devreye almaya hazırlanıyor. Özdilek 100 milyon TL’nin üzerinde bir AVM yatırımıyla sektördeki gücünü pekiştirmek istiyor. TAV Havalimanları Holding’in bu yıl için planladığı yatırım tutarı 272 milyon TL, Nuh Çimento Grubu’nun 172 milyon 500 bin TL, Gübretaşın da 172 milyon TL. 
BÜTÇELER NEREYE AKACAK? Bu yıl yapılacak yatırımın adresinde, grupların ana sektörleri ön plana çıkıyor. Yatırımların yoğunlaşacağı sektörler ise ağırlıklı olarak enerji, lojistik, gayrimenkul, sağlık ve perakende olacak. Aydınlı Grup, yeni mağaza açılışlarının yanı sıra lojistik ve BT alanlarında öncelikli yatırım gerçekleştirmeyi planlıyor. İttifak Holding, Seha Yapı şirketi ile Konya’da 500 milyon TL’lik karma konut projesini hayata geçirecek. Eroğlu Holding, Mısır Dimyat’taki denim kumaş fabrikasının 100 milyon dolarlık yatırımı olan ikinci fazını tamamlayıp hizmete almayı hedefliyor. Eroğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Eroğlu, diğer yatırımlarını da şöyle açıklıyor: “Konfeksiyon tarafında 25 milyon dolarlık bir başka yatırım olan Eroğlu Giyim Aksaray fabrikamızın ikinci etabı yapılacak. Ayrıca perakende ayağında Colin’s’in Avrupa operasyonunu gerçekleştirmek üzere başta İngiltere ve İskandinav ülkelerinde faaliyete geçmeyi planlarken 150 mağaza yatırımı daha yaparak geniş kitlelere ulaşmayı hedefliyoruz. Gayrimenkulde ise 2015’in ilk çeyreğinde 3 yeni projeyle yatırımlarımıza devam edeceğiz.” Rönesans Holding’in 2015 için gayrimenkulde devam eden ofis binası projeleri ve karma projeleri mevcut. 2015 yılı stratejik takvimlerine uygun olarak bu yatırımlarına ortaklarıyla devam edeceklerini ifade eden Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı İpek Ilıcak Kayaalp, “Kamu-özel yatırım ortaklıkları kapsamında Adana Entegre Sağlık Kampüsü, öncü projemiz. Adana projemizi ihalesini kazandığımız diğer şehir hastanesi projelerimiz, özellikle Yozgat Eğitim ve Araştırma Hastanesi takip edecek. Enerji sektöründe ön lisans girişimlerimiz var, onları da yatırıma dönüştürmek için çalışıyoruz” diyor. Yaşar Holding de bu yıl geçtiğimiz yıl olduğu gibi 130 milyon TL’lik bir yatırımı hayata geçirmeyi planlıyor. Yaşar Holding İcra Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Aktaş, “Yatırımlarımızı ekonomik seyre uygun olarak gerçekleştirilecek esneklikte planlıyoruz” diye konuşuyor. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz