Yeni risk hesapları

Yıl sonu yaklaşıyor… Peki, şirketleri ve ait oldukları sektörleri son düzlükte bekleyen en önemli riskler neler?

11.11.2016 13:14:070
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni risk hesapları
Şirketler her zaman yaptıkları gibi 2015 yılı sonunda 2016 yol haritalarını hazırladı. Olası riskleri, yatırım planlarını, yıl sonu hedeflerini belirlediler. Yıl içinde ise bölgesel sorunlar, Rusya krizi, döviz kurlarındaki oynaklıklar gibi sektörlerini tehdit eden risklere karşı yol üzerinde revizyonlar yaptılar. Ama bunların hiçbiri 15 Temmuz darbe girişimi gibi Türkiye’yi her kesimiyle derinden etkileyecek kadar kapsamlı bir riski barındırmıyordu. Kısaca şirketlerin son çeyrekte karşılaşabilecekleri tehditlere bir de travmatik bir toplumsal olayın yansımaları eklendi. Tüm bu etkilerin ışığında şirketlere “Yılın geri kalanında sektörünüz için ne gibi riskler görüyorsunuz ve bunlara karşı hangi tedbirleri alıyorsunuz” diye sorduk. Tekzen Yönetim Kurulu Başkanı Murat Gigin tedarik zincirinin sekteye uğramasından, IC Holding’in CEO’su Semih Ergür turizmde devam eden sıkışıklıktan, Kiğılı CEO’su Hilal Suerdem tüketici taleplerinin ertelenmesi olasılığından, Burgan Bank Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erten ise kredilendirme sürecinin yavaşlamasından duyduğu endişeyi dile getirdi. Tüm bu isimlerin aldığı tedbirler ise maliyet kontrolünden ithalat ihracat dengelemesine, agresif yatırımdan yeni pazar arayışına dek uzanıyor. İşte en yetkili ağızlardan son çeyrekteki sektörel riskler ve alınan tedbirler…
BELİRSİZLİK HAKİM
15 Temmuz olaylarının toplumda yaratmış olduğu belirsizlikler ekonominin tamamına etki ederken, mobilya sektörü de sisli ortamdan payını almış görünüyor. Yataş Grup Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Altop, “Bu kalkışma hareketinin sonucu olarak birtakım kamu çalışanlarının görevden alınmaları ve devam edenlerdeki ‘Ne olur, ne olmaz’ endişesiyle herkes bir bekleme safhasına girmiş durumda. Diğer bir ifadeyle Türkiye ekonomisi satın alma talebinin belirsiz bir tarihe doğru ertelenmesiyle karşı karşıya” diyor. Altop yine de bu olayların yarattığı belirsizliklerin yavaş yavaş ortadan kalkmasına bağlı olarak, ekonomide güvenin sağlanmasıyla eylül ayında genel talebin eski seviyesine geleceği görüşünde. Bu nedenle şirket kendi içinde ekstra bir tedbire gerek görmemiş. Altop’un sektör adına son çeyrek endişesi ise ihracatla ilgili. Altop bu endişesini şöyle dile getiriyor: “Türkiye’deki belirsizlik ortamı bazı yabancı ihracat müşterilerinin belli bir süre siparişlerini ertelemelerine yol açabilir. Yataş olarak, yurtdışı müşterilerimizle sadece Yataş ürünlerini satmaları noktasında bayilik anlaşmaları yaptığımızdan bizim ihracatımızda bir düşüşü öngörmüyoruz.” Doğtaş Kelebek Mobilya Genel Müdürü Ersin Serbes de Altop gibi yılın geri kalanı için umutlu… Serbes, “Yılın geri kalanında yurtiçi ve yurtdışı satışları ivmelendirerek, sektörün hedeflediği büyüme oranlarını yakalayacağını, hatta bir miktar üzerine çıkabileceğini düşünüyoruz” diyor.
MÜDEBBİR TÜCCAR DÖNEMİ
15 Temmuz darbe girişimi pek çok sektörü olduğu gibi yapı market pazarını da derinden etkileyeceğe benziyor. Tekzen Yönetim Kurulu Başkanı Murat Gigin buradaki riski şöyle özetliyor: “FETÖ operasyonunda ismi geçen Anadolu’daki birçok üretici aynı zamanda bizlerin tedarikçisi. Orada üretimde bir kesinti olursa perakende tarafında bir arayış içine girmek mecburiyetinde kalırız. Onların tedarik zincirinde bir kesinti olursa bizler de sıkıntı yaşarız. Düzenli perakendede ona hizmet edecek montanlı üretici bulmak her zaman çok kolay değil. Bu, yıllara dayanan bir ilişkinin sonucu... Onun için birdenbire yarın başkasıyla çalışmaya başlayayım demek çok kolay değil. Ayrıca döviz rakamlarındaki oynaklık kira ve ortak gider gibi konularda maliyetlerimize etki edebiliyor.” Tekzen tüm anlaşmalarını TL bazında yaptığı için kur dalgalanmasından etkilenmiyor ama diğer risklere karşı Gigin’in deyimiyle “müdebbir bir tüccar” gibi davranıyor. Gigin, “Doğal olarak tedarikçilerin alternatiflerini yaratmaya gayret ediyoruz. Müdebbir bir tüccarın alacağı her türlü tedbiri almaya gayret ediyoruz. Ama bu, bugünden yarına olacak bir şey değil. Dolayısıyla bir dönem için bir açık tarafımız olacak” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz