Yeni sürdürülebilirlik şampiyonları

Kısıtlı kaynakları etkin şekilde kullanarak şirketlerine, ülkelerine ve gezegenine fayda sağlayan sürdürülebilirlik şampiyonlarını araştırdık.

1.10.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni sürdürülebilirlik şampiyonları
THE BOSTON CONSULTING GROUP, Dünya Ekonomik Forumu ile birlikte bir süredir çeşitli endüstrilerde sürdürülebilirlik uygulamalarını araştıran bir çalışma yürütüyor. Biz de hızla kalkınmakta olan ekonomilerde faaliyet gösteren ve kâr ederek sürekli büyümelerine rağmen kıt varlıkları bilinçli şekilde tüketmeyi başarabilmiş 16 sürdürülebilirlik şampiyonunu tespit ettik. Şayet aynı endüstrilerdeki diğer şirketler de bunu başarabilmiş olsalardı, yani mevcut uygulamalar ve teknolojilerden faydalansalardı, işte o zaman hızla kalkınmakta olan ekonomiler sürdürülebilirlikte devasa adımlar atabilirler ve bundan bütün gezegen kazançlı çıkabilirdi.

YERİNDE İNOVASYONLAR

Sürdürülebilirliğe geçişte hızla kalkınmakta olan ekonomiler sıklıkla malum tembeller olarak tasvir edilirler. Ancak tıpkı zengin ulusların zamanında endüstrileşirken çevreyi onlardan çok daha fazla kirletirken yaptıkları gibi, bu hızlı kalkınan ülkeler de bugün gezegen üzerinde bıraktıkları etkilerden çok kendi nüfuslarını sefaletin pençesinden kurtarmaya odaklanmış olabilirler. Burada geleneksel sağduyu, çevreci kazanımların el yakan bir lüks olduğunu söylüyor. Düzenleyici birimler bir hayli güçsüz olabildiklerinden bu, hükümetler seviyesinde doğru bir önerme olarak kabul edilebilir. Oysa birkaç endüstride, daha şimdiden şirketler önemli doğal kaynaklarda kıtlıklarla yüzleşiyorlar.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.

Bazı uzak görüşlü liderler ise kriz patlayana kadar beklemek yerine zihniyetlerini ve mevcut uygulamaları değiştirmek için işe koyuldular bile. Buralardaki inovasyonlar nadiren batılı tarzı tipik laboratuar temelli geliştirmelerle aynı yolu izlerler. Bizim sürdürülebilirlik şampiyonlarımız pahalı araştırmalar yapmak yerine zaten ellerinde olanı pazarın ve çevrenin ihtiyaçları doğrultusunda uyarlamaya odaklanırlar. Burada ilerlemenin ardındaki en büyük güç yöresel, yani yerinde yapılan geliştirmelerdir. Ayrıca buralardaki şirketler kalkınmış dünyadan gelen teknolojilerden faydalandıkları zaman bile onları kendi koşullarına adapte ederler. Bu çok önemlidir çünkü çalışanların ve müşterilerin yerele uyarlanmış koşulları benimseme ihtimalleri çok daha yüksektir. Bu sürdürülebilirlik şampiyonları bugüne kadar etkinliğe ve kaynak odaklı ürün geliştirmeye yaptıkları yoğun yatırımlarla göze çarpıyordu. Peki ya rakipleri de benzer yatırımlar yapmış olsalardı o zaman ne olurdu? Biz burada fırsatlar hakkında tahmini bir yaklaşım benimsemek için sadece birkaç örneği dikkate aldık ve onların uygulamalarının yaygın taklitlerinden doğması muhtemel sonuçları tahmin etmeye çalıştık.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz