Yeni ücret gerçekleri

Capital'in araştırması, Türkiye'nin lider şirketlerinin ücret analizini çıkardı.

17.07.2015 20:48:230
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni ücret gerçekleri
“2009’da zam yapılmadı. Sadece primlerimizi aldık. Bu yıl ise zamlar belli değil. Primler verilecek mi onu da bilmiyoruz.” Bu sözler, Türkiye’nin önde gelen yabancı bir otomotiv şirketinin yöneticisine ait. Bugünlerde pek çok profesyonel de tıpkı onun gibi 2010’da zam oranlarının ne olacağını merak ediyor.
Herkesin kafasında aynı soru var: Zam yapılacak mı? Yapılacaksa oran ne olacak? Uzmanlar ise zam konusunda temkinli. Hemen herkes ilk etapta zam yapılsa bile bunun enflasyon oranında olacağı görüşünde birleşiyor. Bu da 2010 için zam oranının pek çok şirkette yüzde 5 civarında gerçekleşeceğini gösteriyor.
Dünyanın en büyük ücret araştırma kuruluşlarından Mercer, Türkiye’nin önde gelen şirketlerinde ortalama zam beklentisinin yüzde 7 düzeyinde olacağını tahmin ediyor. Türkiye’de 90 şirkette, 160 bin veriyi analiz ederek yaptıkları anket sonucunda 2010’da zam yapacak şirketlerin bu oranı yüzde 7 olarak belirlediklerini söyleyen Mercer Türkiye Genel Müdürü Sibel Yücesan, “2010’da ücret artışı geçen yıldan daha az olacak” diyor ve ekliyor: “Şirketler eskiye göre daha temkinli davranıyor.”
Araştırmamıza katılan 50 kadar uzman da onunla benzer görüşleri paylaşıyor. İşte Türkiye’nin önde gelen şirketlerinin 2010 ücret politikaları ve pozisyonlara göre ücret analizi…

YENİ YILIN ANA TRENDİ

Geçen yıl bazı şirketler küresel krizden dolayı hiç zam yapmadı. Zam yapanlar ise yüzde 9 ila 13 arasında bir artış oranı uyguladı. 2010’da ise şirketler ücret artışları konusunda daha temkinli davranıyor. Zam oranlarını belirlerken ilk kez piyasayı değil de kendi nakit akışlarını, ödeme kapasitelerini dikkate alıyorlar. Karar sürecinde performans ve şirketin durumu dışında etkili olan en önemli unsur ise enflasyon oranı oluyor.
2010 için zam yapacak şirketlerdeki genel eğilim ise zam oranlarını yüzde 5 ila 7 arasında sınırlı tutmak. Doğan ve Sabancı gibi büyük holdingler yüzde 5 oranında baz ücrette zam yapmaya hazırlanıyor. Uzmanlar ise geçen yıl zam yapmayan şirketlerin 2010’da hedeflenen enflasyonun biraz üzerinde zam yapabileceğini belirtiyor. Şirketlerin büyük bir bölümü de 2010’un ilk çeyreğini gördükten zam oranları konusundaki son kararını verecek.
Yurtdışında da benzer bir trend öne çıkıyor. Towers Perrin’in yaptığı araştırmaya göre, 2010’da her 2 şirketten 1’i ücret artış oranlarını düşürecek. Yine aynı araştırma sonuçları, “Yönetici ve üstü pozisyonlarında Avrupa’nın önde gelen şirketlerinde ücret artışlarının yüzde 2 ila 2,5 arasında seyredeceğini ortaya koyuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz