Zirve'nin 2017 rotası

“En Beğenilen Şirketler” aynı zamanda pek çok beğeni kriterinde de ilk 20 içinde yer alıyor...

9.02.2017 14:13:190
Paylaş Tweet Paylaş
Zirve'nin 2017 rotası
Özlem Aydın Ayvacı
oaydin@capital.com.tr

RADARDA YENİ İŞ MODELLERİ VAR

Arçelik A.Ş. 2017’de beğeni ligindeki sırasını bir basamak yukarı taşıdı ve Türkiye’nin en beğenilen 2’nci şirketi oldu. Arçelik A.Ş. Genel Müdürü Hakan Bulgurlu, 2017’de en fazla odaklanacakları ve kendilerini geliştirecekleri kriterleri şöyle anlatıyor: “Bugün 25 yıllık Ar-Ge deneyimiyle, 4 ülkede, 11 Ar-Ge merkezi ve 1.000’den fazla Ar-Ge çalışanına sahibiz. 2017’de Ar-Ge ofislerimizle uluslararası iş birliklerimizi güçlendirirken üniversite, enstitü ve start up şirketlerin oluşturduğu teknoloji ekosistemine daha yakın olacağız. Yeni iş modellerini radarımıza aldık. Perakende, bankacılık ve sağlık sektöründe yeni iş ortaklıkları üzerinde çalışıyoruz. Dijitalleşen ödeme sistemleri dünyasında inovatif modeller geliştiriyoruz. Yakın gelecekte sağlık ve giyilebilir sensörler alanında yeni projeleri hayata geçirmeyi hedefliyoruz. Amerika’dan Asya Pasifik’e uzanan geniş coğrafyada bizi global hedeflerimize taşıyacak stratejik planımızı hazırladık. Organik büyümemizi hızlandırıyoruz. Yeni pazarlarda ise BM’nin 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne katkı sağlamak üzere çalışmalar yürütüyoruz. Dünyanın en verimli ve enerji tasarruflu ürünlerini geliştirmek üzere sorumluluğumuz olduğuna inanıyoruz.”

EN İYİ DENEYİM, EN YÜKSEK DEĞER VAADİ
Garanti Bankası, En Beğenilenler Ligi’nde bu yıl 3 basamak sıçradı ve 4’üncü oldu. Garanti Bankası Genel Müdürü Fuat Erbil, bankanın iş modeli, müşterilerine sunduğu ürün ve hizmetlerdeki yenilikçi yaklaşımı ve paydaşlarına yarattığı değer ve kaliteli insan kaynağıyla farklılaştığını söylüyor. Erbil, 2017’de odaklanacakları temel kriterleri şöyle açıklıyor: “Önümüzdeki dönemde hizmet modelimizi yenilemeye ve dönüştürmeye devam edeceğiz. Müşterilerimizi tüm faaliyetlerimizin odağına koyarak onlara en iyi deneyimi yaşatmayı, tüm yatırımcı ve paydaşlarımıza en yüksek değeri yaratmayı ve yatırım yapmayı sürdüreceğiz. Hem finansal başarılarımızla hem teknoloji ve yenilikçilikte öncülüğümüzle hem de çevre, sürdürülebilirlik, eğitim, girişimcilik, kültürsanat gibi pek çok alanda topluma sağladığımız destekle Türkiye’de örnek bir örgütlenmeye sahibiz. Amacımız, iş modelimizi teknolojiye ve değişen çağa hızlı bir şekilde adapte ederek değişen müşteri taleplerine karşılık verebilmek.”

DEĞERLER, STRATEJİ VE İNSAN
Eczacıbaşı Topluluğu, 2016’nın en beğenilen 10’uncu şirketi oldu. Eczacıbaşı Topluluğu CEO’su Erdal Karamercan, 2017’de odaklanacakları beğeni kriterlerini şöyle açıklıyor: “İlki değerler… Bu değerler geçmişten gelir ve kurumunuzu geleceğe taşır. Kararlarınızın, aldığınız aksiyonların ve paydaşlarınızla ilişkilerinizin merkezinde hep bu değerler vardır. İkincisi stratejiler… İşinizi, ekibinizi, kendinizi ve ekosisteminizdeki unsurları bu stratejilerle geliştirirsiniz. Kendimizi hep bir maraton koşucusu olarak değerlendirdik. Sadece kısa vadede elde edilebilecek faydalara odaklanmadık. Topluluğumuzun tüm paydaşlarına sunduğu faydaları bir değer olarak görüp bu değeri büyütmeye çalıştık. 2017 yılı için de böyle olacak. Üçüncüsü, insan… Ana odağımız da en güçlü ve en başarılı yanımız da insan. Topluluğumuza yeni katılan arkadaşlarımız arasında kadınların sayısının artırılmasından, liderlik kademelerine daha fazla kadının yükselmesine kadar her seviyede hedefler belirliyor, her yıl bu hedefleri aşmaya çalışıyoruz. 2017 yılı için çıtayı daha da yükseltmeyi hedefliyoruz.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz