"Zor zaman formülleri"

Gerçek şu ki eşitsizlik, cinsiyetçilik birçok kadınının kariyerinde zorlayıcı bir unsur. Türkiye’nin en güçlü kadınları da zaman zaman bu etkenlerle mücadele etmek durumunda kaldı. Peki bunlar dışında Türkiye’nin en güçlü kadınları, bugün iş hayatında hangi zorluklarla mücadele ediyor? Zeynep Bodur Okyay zaman yetersizliğinden, Gülden Yılmaz piyasalardaki belirsizlikten şikayet ediyor. İdil Yiğitbaşı’nı iş-yaşam dengesini kurmak zorluyor, İpek Ilıcak Kayaalp’i ise hızlı büyüyen grubun dinamizmini sürdürebilmek. Ama hemen hemen hepsi, öngörülebilir olmaktan çıkan ekonominin kendilerini zorlandığını söylüyor.

10 HAZİRAN, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Zor zaman formülleri
Türkiye’nin güçlü iş kadınları ve girişimcileri arasında yer alan Koton Mağazacılık Eş Başkanı Gülden Yılmaz, “Türkiye ve çevresindeki belirsizlikler, oynak ve öngörülemeyen kur hareketleri, 25 ülkede mağazacılık yapan bir şirket olarak işimizi zorlaştırıyor” diye endişelerini dile getiriyor. 1988’de öğretmenliği bırakıp Kuzguncuk’ta ufak bir mağazayla girişimciliğe atılan Yılmaz, son yıllarda iş hayatında kendisini zorlayan en önemli konunun, öngörülmesi gittikçe zorlaşan bir coğrafyada iş yapmak olduğuna dikkat çekiyor. Sadece o değil, Türkiye’nin güçlü iş kadınları, son dönemde iş hayatında yönetmekte en çok zorlandıkları konuların başında belirsizliğin geldiğini söylüyor. Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı İdil Yiğitbaşı’ndan Çelebi Holding Yönetim Kurulu Başkanı Canan Çelebioğlu’na kadar iş dünyasının öne çıkan kadınları, ekonomik ve siyasi belirsizliği yönetmekte zorlandıklarını itiraf ediyor Kadın-erkek eşitsizliği, haksız rekabet ve zaman yönetimi de Türkiye’nin en güçlü kadınlarını zorlayan konular arasında... İşte Ümit Boyner’den Gülsüm Azeri’ye, Pınar Abay’dan Zeynep Bodur Okyay’a kadar Türkiye’nin en güçlü iş kadınlarını, iş hayatında zorlayan konular ve bunları aşma taktikleri… 
İKİ LİDERİN ÖNGÖRÜSÜ Türkiye’nin en güçlü iş kadınlarını zorlayan konuların başında, ekonomideki oynaklık var. Ekonominin öngörülebilir yapıdan uzaklaşması, Türkiye’nin önde gelen gruplarını yöneten kadınları zorlayan konular arasında ilk sırada yer alıyor. Çelebi Holding Yönetim Kurulu Başkanı Canan Çelebioğlu, son dönemde iş hayatında yaşadığı en büyük zorluğun, para piyasalarındaki belirsizlik olduğunu söylüyor. Çelebioğlu, bunun sonucunda projeleri sonuçlandırmak konusunda aksaklıklar yaşadıklarını belirtiyor. Kimi zaman projeleri iptal etmek zorunda bile kaldıklarını belirten Çelebioğlu, son yıllarda yaşadığı zorlukları şöyle paylaşıyor: “Ekonomik ve siyasi belirsizlikten dolayı zaman zaman veya tamamen projelerimizin iptal edilmesine neden olan problemler yaşıyoruz. Bu durumu önlemek için siyasi istikrarsızlığı çok yüksek ülkelerde proje yapmıyoruz. Bunun yerine finansal kaynakları kuvvetli ülkelerde projeler yapmayı tercih ediyoruz. Projeleri de olabilecek en kısa sürelerde sonuçlandırmaya çalışıyoruz.” Ekonomideki en önemli konunun öngörülebilirlik olduğunu söyleyen Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Begümhan Doğan Faralyalı, “Global ekonomik koşulların çok hızlı değişmesi, tüm pazar ve sektörlerin hızla değişen koşullardan etkilenmesi öngörülebilirliği oldukça zor bir hale getirdi” diyor. Dövizdeki dalgalanmaların da son dönemde iş hayatındaki en önemli zorlukların başında geldiğini söyleyen Faralyalı, şöyle devam ediyor: “Geçtiğimiz birkaç yıl stabil olan piyasalarda önümüzü görmek daha kolaydı. Fakat son zamanlarda özellikle dövizde yaşanan hızlı hareketler yabancı para borçlanmaya alışık şirketleri zorluyor.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz