"10 maddede rüşvet gerçeği!"

Rüşvet en çok döndüğü yerler neresi? Şirket kârlarının ne kadarı rüşvete gidiyor? Rüşvete kimler bulaşıyor?

4 ARALIK, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
10 maddede rüşvet gerçeği!
Merkezi Paris'te bulunan Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), rüşvetin anatomisini çıkardı. İşte raporda öne çıkan başlıklar…


1- Üye ülkelerde, toplam ticari işlemlerin değerinin yüzde 10'u kadar rüşvet alınıyor. Şirketlerin kârının yüzde 34,5'i rüşvete gidiyor.

2- En büyük rüşvet devlet tarafından kontrol atlındaki kamu işletmelerinde dönüyor ve sanılanın aksine gelişmekte olan ülkelere oranla gelişmiş ülkelerde daha fazla yolsuzluk var.

3- En fazla rüşvetin döndüğü
alanlar olarak petrol ve maden (yüzde 19), inşaat (yüzde 15), ulaştırma (yüzde 15) ve iletişim (yüzde 10) gösterildi.

4- Kamu şirketlerinde çalışanlar rüşvetin yüzde 27'sini, gümrük çalışanları yüzde 11'ini, sağlık çalışanları yüzde 7'sini, savunma sanayisi çalışanları ise yüzde 6'sını alıyor.

5- Devlet başkanları ve bakanların yüzde 5'inin rüşvet aldığı tespitinde bulunulan raporda, bununla birlikte bu kişilerin aldığı rüşvetin toplam rüşvet içindeki payı yüzde 11.

6- En fazla rüşvet kamu ihalesi almak için veriliyor. Bunun toplam rüşvet içindeki payı yüzde 57, gümrük işlemleri için verilen rüşvetin payı yüzde 12, kayırmacı vergi uygulaması ile sağlanan rüşvetin payı ise yüzde 6.

7- İncelemeye alınan olayların yüzde 12'sinde şirket genel müdürlerinin, yüzde 41'inde ise yönetici seviyesindeki kişilerin rüşvete bulaştığı belirtiliyor.

8 -OECD raporuna göre, üye ülkelerde şu ana kadar rüşvet ile ilgili 80 mahkumiyet kararı alınırken, 262 kişi veya şirkete ceza verildi.

9- Açılan rüşvet davalarının
yüzde 69'unun cezai müeyyide ile sonuçlandığı belirtilen raporda, 24 ülkede 390 davanın hala sürdüğü belirtildi.

10- Davaların ortalama 7,3 yıl sürdüğü ifade edilen raporda, en uzun süren rüşvet davasının ise 15 yıl olduğu kaydedildi. Şu ana da kadar rüşvet suçlamasıyla verilen en büyük maddi cezanın ise 1,8 milyar euro olduğu bildirildi.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz