"Bakan Zeybekci'den hodri meydan!"

'ABD'ye 3 misli karşılık veririz'

8 EKİM, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Bakan Zeybekci'den hodri meydan!
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, ABD'nin son dönemde Türk ürünlerine karşı yürüttüğü anti -damping soruşturmalarından rahatsız olduklarını, ihracata konacak her engele misliyle karşılık verileceğinin ABD'li yetkililere iletildiğini söyledi.

EN YÜKSEK MAAŞI HANGİ ŞİRKET VERİYOR? TIKLAYIN...


ALINAN KARAR NEYDİ?
ABD Ticaret Bakanlığı, Ağustos ayında Türkiye'nin de aralarında bulunduğu bazı ülkelerden ithalatın yerli üreticilere zarar verdiği gerekçesiyle, Türkiye dahil altı ülkeden yapılan çelik petrol boru ithalatına anti-damping vergisi getirilmesine karar vermişti. Zeybekci açıklamayı Ekonomi Bakanlığı ile AB Bakanlığı arasında AB üyeliği ve Gümrük Birliği (GB) süreçlerinde ortak hareket edilmesine yönelik protokolün imza töreninde yaptı.

AB Ticaret Bakanı Peny Pritzker görüşecek olan Zeybekci, görüşmede ABD ile AB arasında devam eden ticaret anlaşması (TTIP) sürecinde Türkiye ve ABD'nin izlemesi gereken yolun ve son dönemde ABD'nin yürüttüğü anti-damping soruşturmalarının ele alınacağı belirtti ve şöyle konuştu: "ABD, bugüne kadar bizimle stratejik ortak oldu, dost ülke oldu, müttefik oldu, ama ekonomik ortaklığa gelince hep başka ülkelerle ekonomik ortak oldu. Son dönemde rahatsız olduğumuz bazı şeyler var; anti-damping soruşturmalarında Türkiye'yi rahatsız eden şeyler var. Biz kendilerini bu konuda uyardık, anti-damping soruşturmalarıyla Türk ekonomisine, ihracatçısına, Türk ürünlerine eğer bir rakamlık engel koyarlarsa, biz ABD'ye üç rakamıyla engel koyacağız; bunu resmi olarak söyledik." En son Ağustos ayında, çelik sektörüne yönelik anti-damping soruşturması kapsamında, Türk şirketleri için yeni marj oranları ve telafi edici vergi düzenlemeleri belirlenmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz