Birleşme ve satın almada tarihi rekor

Bu yıl global birleşme ve satın alma hacmi tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 4,6 trilyon dolara ulaştı.

22.12.2015 11:24:000
Paylaş Tweet Paylaş
Birleşme ve satın almada tarihi rekor
2015'te Bu global birleşme ve satın alma hacmi tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 4,6 trilyon dolara ulaştı. İlaç, enerji ve tüketici sektörlerinde birleşme ve satın almalarda yaşanan artış, global birleşme ve satın alma hacmine 2007 yılındaki rekoru kırdırdı. Global birleşme ve satın alma hacmi 2007 yılında 4,3 trilyon dolar seviyesinde gerçekleşmişti.

ASYA-PASİFİK 1 TRİLYON DOLARI AŞTI

Çinli şirketlerin yurt dışında yaptıkları satın almaların etkisiyle Asya-Pasifik bölgesinde birleşme ve satın alma hacmi ilk kez 1 trilyon dolar sınırını aştı. Yıl başından bu yana Asya-Pasifik bölgesinde gerçekleşen birleşme ve satın alma tutarı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 46 artarak 1,2 trilyon dolara ulaştı. Çinli şirketler ise birleşme ve satın almalar için 102 milyar dolar harcadılar.

Asya-Pasifik bölgesindeki birleşme-satın almalara danışmanlıkta pazar lideri yüzde 16,7 ile Goldman Sachs olurken, Morgan Stanley ve HSBC Holdings ikinci ve üçüncü sırayı aldılar. Birleşme ve satın almanın en çok gerçekleştiği ülkeler Çin, Hong Kong ve Avustralya oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz