Boğazda yüzmeye nasıl hazırlanmalı?

Boğaziçi’ni yüzerek geçmek pekçok iş insanının hayalini süslüyor; ancak hiç de kolay iş değil.

2.02.2016 16:19:460
Paylaş Tweet Paylaş
Boğazda yüzmeye nasıl hazırlanmalı?
Boğaziçi’ni yüzerek geçmek pek çok insanın hayalini süslüyor ancak hiç de kolay iş değil… Bu nedenle her yıl düzenlenen Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı’na katılacak olan yüzücüler bir ön elemeyle belirleniyor. Bu yarışa katılmayı hayal eden onlarca CEO, genel müdür ve üst düzey yönetici de bu elemelere giriyor ve ancak belli dereceleri tutturabilenler Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı’na katılmaya hak kazanıyor. Vestel Elektronik’in genel müdürü Sertaç Beller, 2014 Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı’nın elemelerinde 800 metrelik mesafeyi 15 dakika 32 saniyede tamamlayarak yarışın en başarılı CEO’su oldu. 1.800’den fazla kişinin katıldığı Kıtalararası Yüzme Yarışı’nda ise en büyük hedefi, yarışı sonuna kadar devam ettirmekti. Nitekim öyle de oldu ve 6 bin 500 metrelik mesafeyi 62 dakika 50 saniyede tamamladı. Aslında Beller’in yüzme hobisi, yarıştan 2 yıl önce sağlık sorunları nedeniyle başladı. Boyun ve bel ağrılarına fizik tedavi çare olamayınca yüzmeye başlayan Beller, bu sporu çok sevdi. Yüzme motivasyonunu artırmak ve bu spora devam etmek için kendine Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı’nı hedef olarak belirleyen Beller, “2014 yılı benim 50’nci yaşıma girdiğim yıldı ve o güne kadar hiç yapmadığım bir şey yaparak çok güzel bir 50’nci yıl anısına sahip olmak istedim” diyor. Yüzme hobisini şirket çalışanlarına da aşılayan iş insanı, Vestel’de şimdilik 7 kişiden oluşan bir yüzme takımı da kurdu. Vestel takımıyla birlikte 4 yıl içinde Cebelitarık Boğazı’nı geçmeyi hedefliyor. Beller, “En önemli anım” dediği Boğaz macerasını Capital’le paylaştı:
“YÜZMEYİ ÇOK SEVDİM”
Rahatsızlığım nedeniyle başladığım yüzme, benim için bir hobi haline geldi. Bu işi nasıl daha eğlenceli ve sosyal hale getirebileceğimi düşündüm. Kendime çok büyük bir hedef koyarak 2014 Boğaziçi Yüzme Yarışı’na katılmaya karar verdim. Bu şekilde hem motivasyonumu artırarak yaptığım sporun sürekliliğini sağlayacak hem yüzmeyi sosyalleşme aracı olarak kullanacaktım. Ayrıca 2014 yılı benim 50’nci yaşıma girdiğim yıldı ve o güne kadar hiç yapmadığım bir şey yaparak çok güzel bir 50’nci yıl anısına sahip olacaktım. Yarışmaya katılmaya karar verdiğim zaman önümde hazırlanmak için 1 yıllık zamanım vardı. Ancak bu döneme kadar performansımı hiç ölçmemiştim. Örneğin 1.000 metreyi kaç dakikada yüzebileceğimi bilmiyordum. Ayrıca daha önce yüzme dersi almadığım için tekniğimi de geliştirmem gerekiyordu. Bunun için profesyonel yüzücülerin videolarını izledim. Bu süreçte de hiç ders almadım ve tekniğimi kendim geliştirmeye çalıştım, bence böylesi daha heyecan vericiydi.
ELEMEDE 1’İNCİ OLDU
Daha önce hiçbir yarışa katılmadığım için Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı’ndan önce bir eleme yarışına girmem gerekiyordu. Bu eleme yarışında başarılı olabilirsem asıl yarışa katılabiliyordum. Elemeye hazırlanmak için de 6 aylık bir sürem vardı. Eleme yarışı havuzda, 800 metre serbest stilde yapılacaktı. Performansım gittikçe artmaya başladı ama rakiplerimi tanımıyordum. Yarış günü yaklaştıkça heyecanım git gide artıyordu. Tek yaptığım daha hızlı yüzmeye çalışmaktı. Eleme yarışı 15 Mayıs 2014 tarihinde Atatürk Spor Salonu’nda gerçekleşti. Yarışa eşim ve çocuklarımla birlikte gittim, tribünden bana destek oldular. Yarış başladı ve tüm gücümü kullanarak yarışı 15 dakika 32 saniyede tamamladım. Herkes bunun çok iyi bir derece olduğunu söyledi ama benim için dereceden ziyade Boğaziçi yarışına katılıp katılamayacağım önemliydi. Sonuçlar açıklandı ve katılacağımı öğrendim. Ayrıca işadamları ve üst düzey yöneticiler arasında yapılan derecelendirmede 1’inci olmuştum. Yapabileceğimin en iyisini yapmıştım ve 1’incilik beni çok onurlandırmıştı.“BOĞAZ’DA TEKNEYLE BİLE DOLAŞMADIM” 
Eleme yarışından sonra Boğaziçi yarışı için 2 ayım vardı. Eleme yarışı havuzda, sakin bir suda yapıldı. Ama Boğaziçi yarışı denizde olacağı için ikisini kıyaslamak mümkün değil. Bir de Boğaz’da dalga ve akıntı var. Bu yüzden artık denizde CAPITAL 11 / 2015 259 çalışmaya başladım. Denizde en fazla 3 bin metre yüzebiliyordum ancak yarış 6 bin 400 metre olacaktı. Benim hedefim yarışı tamamlamaktı. Ancak daha önce Boğaz’da tekneyle bile dolaşmamıştım. Akıntılı bir denizde ya da nehirde yüzmemiştim. Yarışa daha önce katılan arkadaşlarla konuştum. Herkes yüzerken akıntının hissedilip akıntıyla beraber yüzülmesi gerektiğini, ters akıntıların sorun olabileceğini söylüyordu. Dinlediğim tüm konuşmalar bu işin çok zor olduğu yönündeydi. Yine de cesaretimi hiç kaybetmedim. Sanırım bu işin biraz maceraya kaçan yanı beni etkiliyordu. Sağlığım konusunda herhangi bir problemim yoktu ama yarış mesafesinin uzunluğu ve 50 yaş risk faktörleriydi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz