Ceo ve bakan bir araya gelirse...

Ünlü yönetim gurusu Gary Hamel’den Capital Dergisi’ne özel çarpıcı açıklamalar…

2.01.2015 13:44:050
Paylaş Tweet Paylaş
Ceo ve bakan bir araya gelirse...
Yazdığı kitapları ve çalışmalarıyla dünya çapında ünlü bir yönetim gurusu olan Gary Hamel, kapitalizm ve yeni dönemde şirketlerin durumuyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Hamel’a göre son dönemde kapitalizmle ilgili önemli bir değişim yaşandı.

Hamel, kapitalizmin aslında bireylerin ve şirketlerin ekonomik özgürlüğü anlamına geldiğini söyledi. Yeni dönemde oluşan değişimi ise şöyle özetledi: “Kapitalizmle ilgili şu oldu: Hükümet politikalarını şekillendirerek yolsuzluklar ya da lobicilik faaliyetleriyle kazanan güçlü şirketler ortaya çıktı. Eğer ki bir CEO’nun vaktini kullanmasının en değerli şekli, bir bakanla ya da hükümet yetkilisiyle buluşmaksa bu kötü bir işaret. İşte kapitalizm son 10 yılda buna döndü. Sonuçta bir CEO’nun yapacağı en iyi şey, hisse senedi fiyatını yükseltmek, rekabetçiliği artırmak için inovasyon, müşteriler için daha iyi çözümler bulmaktır. Biliyorsunuz ki bir CEO hükümet bakanıyla bir araya geliyorsa demek ki ilk etapta vatandaşın çıkarını düşünmeyecek. Kapitalizm işe yaramıyor değil ancak bir avuç şirkete her şeyi emanet etmek en büyük tehlike olacak.” 

Gary Hamel’ın iş dünyası, gelecek trendleri ve yönetimle ilgili görüşlerinin daha fazlasını Capital’in Ocak 2015 sayısında bulabilirsiniz….

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz