CEO'nun en iyi şehri

İş ya da gezi amaçlı yaptıkları seyahatlerle dünyayı gezen yöneticiler için bazı şehirlerin çok özel bir yeri var.

12.05.2016 15:07:200
Paylaş Tweet Paylaş
CEO'nun en iyi şehri
İş insanları, gerek iş gerekse tatil amacıyla dünyanın pek çok şehrine seyahat ediyor. Gezdikleri şehirler arasında bazıları onlar için daha özel. Bu özel şehirleri sorduğumuz yöneticiler, San Sebastian, Barselona, Floransa, Havana, New York, Sidney ve Tokyo’yu favorileri olarak gösteriyor. Örneğin Teradata’nın Türkiye ülke başkanı Gamze Aydın, Sidney’den o kadar çok etkilenmiş ki “Orada yaşayabilirim” diyor. Havana’nın 20 yıl önceki haliyle bugününü karşılaştıran Kütahya Porselen’in başkanı Nafi Güral, Küba’yı görmek isteyenlerin acele etmesi gerektiğini söylüyor. Saica Ülke Müdürü Kaan Özkan New York’un hareketliliğinden etkilenirken Toshiba TNB CEO’su Aytaç Biter bir başka metropolü Tokyo’yu adres gösteriyor. Akdeniz’den vazgeçemeyenlerden Orka Holding’in başkanı Süleyman Orakçıoğlu ve DuPont Türkiye ülke müdürü Halide Aydınlık, Barselona’nın tarihi dokusuna hayranlıklarını dile getiriyor. Generalli Sigorta’nın genel müdürü Mine Ayhan Floransa’nın sanat kokan sokaklarına, Avivasa CEO’su Meral Eredenk Kurdaş ise gurme seyahati yaptığı San Sebastian’ın kültürüne dikkat çekiyor. İşte yöneticilerin en sevdikleri şehirler…
“KÜBA’YA DEĞİŞMEDEN GİDİLMELİ”
Küba’ya olan hayranlığını “Küba’yı anlatabilmek için ciltler dolusu kitap yazmak gerekir” cümlesiyle özetleyen Kütahya Porselen’in başkanı Nafi Güral, 20 yıl önce gittiği Küba’nın bugün çok değiştiğini ifade ediyor. Aralık 2015’te yaptığı Havana seyahatiyle ilgili notlarını şöyle anlatıyor: “Küba’yı görmek isteyenler acele etmeli, zira ilk 20 yıl önce gördüğüm Havana’nın gizemi, modernleşme sürecine girmiş. İyi ki gizemli Küba’yı zamanında görmüşüm. Burada en etkilendiğim şeylerden biri, sahildeki en önemli bulvar üzerinde bulunan Mustafa Kemal Atatürk büstü. Küba’ya gidenler sadece Havana ile yetinmemeli. Unesco kültür mirasında yer alan Cienfuegos, köle ticaretinin transit geçişi olarak ün yapmış Trinidad, Küba devriminin önemli merkezlerinden Santa Clara ve ABD’nin meşhur hapishanesinin bulunduğu Guantanamo da görülmeli. Bunun dışında tabii ki puroları övünç kaynağı. Puroların nasıl yapıldığını fabrika ziyaretinde görmek mümkün ama dizde yapıldığı efsanesi doğru değil. Devrim Müzesi’nin görülmesi de ilginç olur, zira teması sadece devrim olan başka müze olduğunu sanmıyorum. Restoran olarak da adını ünlü müzik topluluğu Buena Vista’dan alan Buena Vista Social Club’ı tavsiye ederim. Havana’da pek çok restoranda yemek yedik ama burası hem mutfağı hem ambiyansıyla müthiş...” 
“EVİMDE GİBİ HİSSEDİYORUM” 
DuPont Türkiye’nin ülke müdürü Halide Aydınlık’ın en sevdiği şehir Barselona. Burada hiç yabancılık çekmediğini ve insanlarının çok sıcakkanlı olduğunu belirten Aydınlık, şehirde en çok Gaudi’nin binalarına hayranlık duyuyor. Barselona’ya olan sevgisini şu sözlerle ifade ediyor: “Her yıl gitmekten keyif aldığım, kendimi evimde gibi hissettiğim Barselona’da hiç yabancılık çekmeden şehre karışmayı, samimi ve sıcak insanlarıyla sohbet etmeyi inanılmaz keyifli buluyorum. Eski binaları, etkileyici şehir planlamasıyla her gittiğimde beni kendine hayran bırakmaya devam ediyor. Burada en etkilendiğim yapılar Gaudi’nin eserleri. Yaşadığı döneme göre inanılmaz ileride olan, oldukça fonksiyonel yaşam çözümlerini yaptığı binalarda görmek hayranlık uyandırıcı. Muhakkak günlük öğünlerimden birini tapas’larda yemeğe özen gösteriyorum. Denediğim tüm tapas’ları sevmeme rağmen favorim, Cerveceria Catalana Indú. Restoran olarak tercihim ise hem atmosferi hem yemek ve şarap kalitesi hem servisi bakımından Cal’Isidre. Herkese tavsiye edebilirim.” 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz