Derin Su Tutkunları

Su altının büyülü dünyası birçok iş insanı için adeta tutkuya dönüşmüş durumda. Dalarken normal hayatın akışı dışına çıktığını söyleyen Galata Business Angels Başkanı Emre Kurttepeli , o anlarla ilgili duygularını “Dalmak özgürlüktür” diye ifade ediyor. İzocam Genel Müdürü Nuri Bulut, dalışta yaşanan adrenalinle yenilendiğini belirtiyor. Vakko Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Jeff Hakko ise “Suyun altına daldığım anda tüm stresten, günlük hayatın yüksek ve hengameli temposundan, her türlü kargaşadan uzaklaşıyorum” diye konuşuyor.

23.07.2015 12:37:070
Paylaş Tweet Paylaş
Derin Su Tutkunları

ADRENALİN İNSANI YENİLİYOR
NURİ BULUT / İZOCAM GENEL MÜDÜRÜ 
KEŞİF DALIŞLARI Daha önce tüpsüz serbest dalış yapıyordum Ancak profesyonel anlamda dalışa olan ilgim, son 10 yıl içinde gelişti. Bodrum’da yaptığım keşif dalışlarıyla başladım ve çok etkilendim. Sonrasında da devamı geldi.
BİR ORGANİZASYON İŞİ Her şeyden önce dalışta yaşanan adrenalin insanı yeniliyor. Dalış, tam bir organizasyon ve ekip işi… Toplu halde dalmak, dalış sırasında yapılan fotoğraf çekimleri ve gerektiğinde ekibin birbirine yardımcı olması ekip ruhunu güçlendiriyor ve ortak paylaşımı geliştiriyor.
MOTİVASYON ARTIRIYOR Dalış sırasında koordinasyon halinde çalışmak, iş hayatındaki ekip ruhunu yakalamaya yardımcı oluyor. Ayrıca dalış cesurca karar alabilme yetisini de geliştiren bir uğraş. Bu açıdan bakıldığında dalışın, hem profesyonel hayatta hem özel yaşamda motivasyon artırıcı bir etkisi olduğunu söyleyebiliriz.
EN ÇOK ETKİLENDİKLERİM Son dalışımı 2014 yılının yazında Bodrum’da gerçekleştirdim. Batık bir gemiye yapılan bu dalış oldukça keyifli geçti. 2 yıl önce Phuket’te yaptığım dalışlar ise en çok etkilendiklerim arasında yer alıyor. Sualtı zenginliği ve florasının çok büyüleyici olduğunu düşündüğüm Phuket’te 3 kez dalış yaptım.
 HEDEFTEKİ YENİ YERLER Tabii ki, yeni keşif hedeflerim var. Öncelikle Türkiye’de Kaş-Kekova’da dalmayı planlıyorum. Devamında Marsilya ve Maldivler’de dalmak ve bu bölgelerin sualtı zenginliklerini keşfetmek istiyorum. 

SUALTI OLUMSUZLUKLARDAN ARINDIRIYOR
JEFF HAKKO VAKKI YÖNETİM KURULU BAŞKAN YARDIMCISI
YAŞAM TARZINA DÖNÜŞTÜ Dalış tutkum çocukluk yıllarıma dayanıyor. Doğma büyüme Büyükadalı olmamın etkisiyle henüz onlu yaşlardayken sualtı ile tanıştım. O yaşlarda şnorkelle dalıyordum. Üniversite yıllarımda aletli dalışa başladım ve sualtı tutkum yaşam tarzına dönüştü. İlk dalış brövemi aldığım 1985 yılından bu yana da dalıyorum.
YALINLIK VE DİNGİNLİK Dalış bir iş insanının yapabileceği en güzel sporlardan biri. Suyun altına daldığınız anda tüm stresten, günlük hayatın yüksek ve hengameli temposundan, her türlü kargaşadan uzaklaşıyorsunuz. Sessizlik, yalınlık, dinginlik sarıyor sizi ve inanılmaz bir doğa ile baş başa kalıyorsunuz. Sualtı tam bir filtre gibi sizi olumsuzluklardan arındırıyor. Dalış bittiğinde tamamen arınmış, temiz ve hafif bir şekilde suyun üstüne çıkıyorsunuz. Bu o kadar güzel ve değerli bir his ki, bunu sürdürmek için dalış sonrasında bir süre kimseyle iletişim kurma gereğini hissetmiyorum.
KIZILDENİZ FAZLA TİCARİ En son geçen kasım ayında Gökova’da daldım. Yurtdışında ise en son dalış yaptığım yer Maldivler. Kızıldeniz dalış için çok etkileyici bir yer ama fazla ticari bulduğum için pek fazla tercih etmiyorum. Maldivler de mercanlarıyla büyüleyici bir dalış bölgesi. Mesafe nedeniyle gidilmesi kolay bir yer olmadığından daha az ticari. Bu nedenle Maldivler benim için etkileyici bir dalış bölgesi diyebilirim.
GİTMEK İSTEDİĞİM YERLER Ülkemiz denizlerinde ve dünyanın birçok karasularında daldım, henüz gitmediğim yerler de var. Görülmesi gereken o kadar çok yer var ki… Mesela Mikronezya, Sulawesi, Borneo, Papua Yeni Gine bu yerlerin başında geliyor diyebilirim. Kendime bir program yapıp en kısa zamanda buralara gitmek istiyorum. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz