Eski nesil patronlar ne kadar teknolojik?

Yeni neslin teknolojiyle içli dışlı olması son derece doğal. Peki ya 50’li yaşlara gelmiş, hatta aşmış patronların teknolojiyle arası nasıl? Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan, “Teknolojiyle aram iyi değil” diyor. Hamdi Akın, Nafi Güral, Ahmet Zorlu gibi patronlar ise yeniliklere açıklar ve kendilerine yettiği kadar bu teknolojilerden faydalanıyorlar.

11.09.2015 17:06:100
Paylaş Tweet Paylaş
Eski nesil patronlar ne kadar teknolojik?
MOBİL YAŞAMDAN ETKİLENMEMEK MÜMKÜN DEĞİL
” Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı AHMET ZORLU, eski kuşak patronlardan olmasına rağmen işi gereği teknolojiyle yakın temas içinde. Yeni teknolojilere bakış açısını Zorlu, şöyle anlatıyor: “Avrupa’nın en büyük teknoloji devlerinden birini yönetiyoruz; teknik gelişime, insan yaşamına değer katacak ilerlemelere tutku beslemek kaçınılmaz bir zorunluluk. Yepyeni dijital bir kuşak yetişiyor, mobil yaşam her yanımızı sarmış durumda. Tüm bunlardan etkilenmemek mümkün değil. Benim kişisel sosyal medya hesabım yok, ancak gerek Zorlu Holding’in gerek grup şirketlerimizin tamamının sosyal medya hesapları mevcut. Kamuoyuna vermek istediğimiz mesajları, geleneksel mecralara ek olarak bu mecralar üzerinden de iletiyoruz. Ayrıca zaman zaman bu platformlardaki bilgi akışını, kullanıcılar arası etkileşimi izliyorum. İnterneti zaman zaman kullanılan bir ağ olarak görmemek lazım, yaşamın her anına entegre bir sistem. Baştan sona kullandığımız her ürünün dijital bir altyapısı var. Artık akıllı televizyonlar yapıyoruz, hepsinde internet altyapısı kullanılıyor. İleride akıllı evler, internetle birbirine komple bağlı eşyalar gelişecek. Vestel City’de buna uygun ürünler geliştiriyoruz. Kişisel olarak da zaman zaman ihtiyaç duyduğum bilgilere ulaşmak için interneti kullanıyorum. Yoğun programım ve sık iş seyahatlerim nedeniyle her türlü iletişim hesabımda düzenli takibe ihtiyacım oluyor. Bu nedenle e-mail hesabımı da asistanım kontrol ediyor.”
“BAZI UYGULAMALAR İNSANI BÜYÜLÜYOR”
Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı HAMDİ AKIN, teknolojiyi elinden geldiği kadarıyla kullanmaya özen gösteriyor. Özellikle haberleşmede etkin kullanıyor. E-mail, WhatsApp ise en çok kullandığı uygulamalar. Akın, teknolojiyle ilişkisini şöyle anlatıyor: WhatsApp’ta grup oluşturmayı profesyonellere ulaşmada en kolay araç olarak görüyorum, e-mailden daha çok kullanıyorum. Şirket içi yazışmalarda ve konular biraz daha resmiyete dökülmesi gerektiğinde e-mail’leşiyoruz. Sosyal medya hesabım yok ama 1,5-2  yıldır gazete almıyorum. Tüm gazeteleri indirdiğim aplikasyonlar üzerinden tabletten okuyorum. Sesli okumalar var; hoşuma gidiyor. Bazen oturuyorum, basıyorum sesli okumaya bozuk Türkçe de olsa yüzde 95 mertebesinde anlaşılıyor. Aplikasyonları indirmeyi biliyorum… Örneğin Pinterest çok hoşuma gitti. Teknoloji ve yeni iletişim araçları insanların birbirleriyle olan iletişimlerini değiştiriyor. Bu cihazlarda öyle uygulamalar var ki insanı hakikaten büyülüyor, kendisine bağlıyor, hapsediyor. Bir masada oturan 5 kişinin birbiriyle konuşmadan ekrana baktığını görmek artık çok doğal. Bu durum yakın gelecekte birçok şeyi, hatta üretimi bile değiştirecek. Teknolojiyle ilişkimi beni gerçek hayattan çok fazla koparmasına müsaade etmeden sürdürmeye çalışıyorum. Twitter, Facebook ve Instagram gibi sosyal ağları kullanmıyorum ama kullananlara da kızmıyorum. Çünkü iş o tarafa doğru gidiyor. Gençlerin orada pozisyon alıp bundan sonraki yaşam tarzlarını, davranış biçimlerini ona göre ayarlamaları lazım. Oralarda çok başarılı olanlar hayatta da çok başarılı olacaklar diye düşünüyorum.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz